Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

"Dzień dobry" Panu Bogu

Powszechnie przyjęty zwyczaj każe nam witać się i pozdrawiać tych wszystkich, których rano spotykamy. W naszym kręgu kulturowym wyrażamy to zwykle zwrotem "Dzień dobry!" Tak zwracamy się na ogół do rodziców, kolegów w szkole czy w pracy, a także do tych, których mijamy na ulicy.

Człowiek wierzący ma znacznie szerszy krąg przyjaciół i bliskich. Należą do nich także ci, których nie widzi oczyma ciała, których "spotyka" właśnie we wierze. W pierwszym rzędzie należy do nich sam Bóg. Ten, który jest Stwórcą i Panem. Ten, w którym "żyjemy, poruszamy się i jesteśmy", jak mówi Św. Paweł.

Prostą konsekwencją tej wiary powinno być częste zwracanie się do Boga, szukanie z Nim kontaktu, dialogu - podobnie jak to czynimy w stosunku do rodziców, koleżanki, kolegi, innych osób, których normalnie widzimy, słyszymy, dotykamy, z którymi żyjemy. Z Bogiem także trzeba przywitać się rano, powiedzieć Mu w jakiś sposób "Dzień dobry", świadomie - przez modlitwę - nawiązać z Nim kontakt na początku dnia.

Tylko mi nie mów, że nie masz czasu, że się spieszysz. Nie możesz poświęcić kilku chwil? Nie chodzi przecież o długie pacierze, o to, abyś ślęczał na klęczkach dziesiątki minut. Chodzi o świadome zwrócenie się do Kogoś, kto jest Twoim Stwórcą i Panem, od Kogo wyszedłeś i do Kogo zdążasz nieustannie. Chodzi o to, aby słowami, a nieraz może tylko gestem przyklęknięcia, pochyleniem się, znakiem krzyża nakreślonym na sobie powoli - świadomie na początku dnia wyrazić: "Witam Cię, dobry Boże!", "W Twoje Imię, Twą mocą wsparty, zaczynam nowy dzień!", "Bądź ze mną, strzeż mnie dziś od złego!" Wzbudzając dobrą intencję westchnij w duszy, przypuśćmy w takt znanej pieśni kościelnej "Wszystko Tobie oddać pragnę i dla Ciebie tylko żyć...", lub swoimi słowami, np. "Oddaję dzisiaj Tobie wszystko i chcę ten dzień przeżyć na Twoją, Panie Boże, chwałę, innym i sobie na pożytek!"

Zwykle ludzie wyrażają to powtarzając znane od dzieciństwa tradycyjne modlitwy: "Ojcze nasz", "Zdrowaś", "Wierzę" i swój dodatek. I ty nie rezygnuj z tych słów zakorzenionych w Biblii a uświęconych pobożnością dziesiątków pokoleń wierzących. Wymawiaj je powoli, ze zrozumieniem, z największą czcią. Ale możesz także czasem inaczej, bez tych słów pozdrawiać Boga, rozmawiać z Nim. Myślą, gestem, całą postawą, oddaniem Bogu kilku minut milczenia...

Pamiętaj tylko, że Pan Bóg nie chce kiepskiej deklamacji, bezdusznego formułowania - dla czystej formalistyki, bo On to wszystko "umie na pamięć" lepiej od ciebie i jest zbyt Wielkim Artystą, by się miał zadowolić naszym zdawkowym cichym recytowaniem... On chce twego wyznania, twego intymnego zwrotu do Siebie, On chce ciebie. Zwróć uwagę, że tym "Dzień dobry" beztrosko szafujemy każdego dnia, w prawo i w lewo, na rynku, winklu, ulicy, w kamienicy, MKS-ie, PKS-ie, wszystkim, nawet takim, którzy nieraz nie zasługują na to "Dzień dobry", tylko... Ten Najważniejszy, Ten Wielki Pierwszy - Pan Bóg, jest pomijany i nie ma od nas godnego hołdu, ukłonu.

Zrób kiedyś ciekawy eksperyment, może nawet zaraz jutro po dzisiejszej lekturze tego artykułu, i odmawiaj ze zrozumieniem ranne "Ojcze nasz", "Zdrowaś" i "Wierzę", nie krócej jak półtorej minuty łącznie razem - bardzo krótki czas - a zobaczysz, jakie to będzie już "inne", jakie "pobożne" i "twoje", dołącz jeszcze zwyczajowo własną "końcówkę", lub gdy będziesz miał mimo wszystko tu trudności, w podobny sposób przekaż Panu Bogu "własną treść" ducha. A to już będzie wtedy "pacierz" - "pacierzem", i o to właśnie chodzi.

Czy można odmawiać pacierz poranny w drodze do pracy, w autobusie, w pociągu? - Tak, można. Ale niech to będzie tylko kontynuacją tej modlitwy, którą zacząłeś w domu, której poświęciłeś osobny czas, choćby tylko kilka minut czy kilkadziesiąt sekund. Gdybyś stale ograniczał się do modlitwy porannej odprawianej tylko w drodze czy równocześnie z innymi zajęciami - byłby to brak szacunku dla Boga. Nie czyń tak. Nie "bierz na łebka" Pana Boga, podobny do kierowcy, który jadąc za swymi sprawami nieraz zatrzymuje się na szosie i zabiera przy okazji do swego samochodu czekających, aby ich kawałek podwieźć.

Podkładając własną treść, dobrą i pobożną modlitwą, mów rano każdego dnia za Karpińskim: "A człowiek, który bez miary
Obsypany Twymi dary
Coś go stworzył i ocalił
A czemuż by Cię nie chwalił? (...)
My się jeszcze obudzili
Byśmy Cię Boże chwalili".

ks. Stanisław MarekWasze komentarze:
 marzena aneta: 06.02.2023, 15:35
 ,,dzień dobry,, panu Bogu dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 19.01.2023, 08:01
 Dzień dobry panu Bogu dziękuję Boże kocham Cię prosze o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 K: 21.11.2021, 17:14
 Dzień dobry Panie Boże strzeż mnie codziennie od złego.Spraw aby ludzie byli dla siebie mili i szanowali się. Miłujmy Pana Boga i kochajmy się.
 Marzena Aneta: 11.10.2021, 12:24
 Dzień dobry Panie Boże strzeż mnie dzisiaj i zawsze od złego Spraw żebyśmy się kochali dzisiaj i zawsze wszyscy kochali i szanowali Pragnę miłości dla nas wszystkich z tego będziemy sądzeni pieniądze dla ludzi nie ludzie dla pieniędzy miłość jest najważniejsza co z powiedzeniem pieniądze to rzecz nabyta dlatego kochajmy się bo po drugiej stronie nam pieniądze nie pomogą nie będą potrzebne nic ze sobą nie przynieśliśmy nic ze sobą nie weźmiemy tylko miłość kochajmy się i szanujmy proszę Was o to dziękuję🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej