Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Łaska a wiara człowieka

Rozum ubogacony pouczeniem z Objawienia Bożego przekazuje naszej woli otrzymane treści, które właśnie ma uznać za swoje, w które po prostu ma wierzyć. Ale wiara jest przede wszystkim czynnością religijną naszej duszy, jest pierwszym, wyjściowym i zasadniczym aktem religijnym człowieka. Wobec tego wiara, to nie tylko jednostronny wysiłek naszej woli, lecz działanie dwustronne.

To zbawcze wyjście Boga w kierunku człowieka i oczekiwanie, by człowiek wyszedł Mu naprzeciw i podjął Jego Objawienie. Wiara jest więc wielką łaską i pierwszą cnotą. Katechizm Kościoła Katolickiego bardzo jasno poucza: "Wiara jest możliwa dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego" (nr 154), a wkrótce uzupełnia: "W wierze rozum i wola człowieka współdziałają z laską Bożą" (nr 155). Wskazał na to sam Pan Jezus, chwaląc św. Piotra wobec apostołów, gdy ten wyznał wiarę, że jest On Chrystusem, Synem Boga żywego. Wtedy to powiedział mu: "nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie" (Mt 16,17).

Kiedyś w Lourdes było dwóch wielkich ludzi - Aleksy Carrel i Emil Zola. Carrel, lekarz, wrócił nawrócony, dzięki tknięciu łaski Bożej, na którą się otwarł; uwierzył, zaczął się modlić, rozczytywać w Piśmie świętym. A Zola, literat, jaki pojechał, taki wrócił; słyszał i widział wiele, podziwiał, był zdumiony, ale zablokował drogę łasce Bożej, nie wyciągnął zdrowym rozsądkiem logicznych wniosków, które się narzucały.

Łaska Boża oświeca najpierw nasz rozum, by mógł łatwiej przyjmować prawdy objawione i częściowo je uzasadniać. Wiemy z codziennego życia i własnej praktyki, jak słaba jest nasza natura, skalana grzechem pierworodnym, jak trudno nieraz naszemu rozumowi patrzeć po Bożemu na świat, ocenić należycie prawdziwe dobro, trudniejszy obowiązek, zrozumieć i odczytać w wielu wypadkach wolę Bożą. Z pomocą przychodzi nam sam Duch Święty. On właśnie wzmacnia nasz rozum przez specjalne oświecenie, byśmy poznali prawdę i rozróżniali co jest dobre a co złe. Czyni to zwłaszcza przez swe pierwsze cztery dary - mądrości, rozumu, rady i umiejętności.

Przez dalsze trzy dary - męstwa, pobożności i bojaźni Bożej - Duch Święty wpływa na naszą wolę, wzmacnia ją do przyjęcia prawd objawionych i podejmowania właściwych decyzji w codziennym postępowaniu. Z drugiej strony łaska Boża przyczynia się do hamowania w nas skłonności do złego i przezwyciężania pokus do grzechu. Łaska Boża która oświeca rozum i wspomaga wolę, jest koniecznym warunkiem i składnikiem wiary każdego człowieka. Bez niej trudno sobie wyobrazić nadprzyrodzoną cnotę wiary u kogokolwiek.

Styczeń. Początek roku. Przed nami 12 długich miesięcy, które mamy dobrze przeżyć i wykorzystać. Nie wolno nam zmarnować tego kapitału możliwości. Wzbudź sobie teraz intencję, że ten rok, jaki ci Pan Bóg dał i pozwoli przeżyć, z pomocą właśnie łaski Bożej przeżyjesz godnie, dobrze i mądrze, tak jak cię pouczają wskazania wiary, ku chwale Bożej i twemu pożytkowi. Pracuj, nie żałuj wysiłku i ufaj łasce Bożej! Z jej pomocą twoja wiara okrzepnie, będzie się rozwijać, a gmach twego życia będzie oparty na fundamencie, a nie na piasku, i nie runie. Nie ulegaj tym wszystkim łatwym, tanim i krzykliwym reklamom, hałaśliwym ofertom, tak modnym, które proponują wiele, ale za cenę odejścia od zasad, od Bożych norm postępowania, i nigdy ci tego nie dadzą, co obiecują, bo nie są w stanie dać. Nie dawaj posłuchu "fałszywym prorokom". Szatan w Raju, obiecywał wielki awans naszym prarodzicom - będziecie jako bogowie, równi Najwyższemu, w zamian za ... podeptanie poleceń Boga. Usłuchali tego głosu, ale nie tylko nie awansowali, lecz utracili pierwotną szczęśliwość i łaskę Bożą, która była jej podstawą. Wszyscy odczuwamy to, niestety, do dzisiaj.

Budując dom życiowego szczęścia, staraj się zawsze mieścić na szerokiej płaszczyźnie wiary, licząc na pomoc łaski Bożej i ufając Bożej Opatrzności. Nie powierzaj się przeróżnym "fałszywym prorokom", ale też nie polegaj tylko na sobie i własnych możliwościach. Miej zawsze przed oczyma wiodące słowa hymnu ambrozjańskiego: "W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki".

O tych problemach, o formacji ducha młodzieży w oparciu o łaskę i wiarę, "nigdy dosyć", zwłaszcza w obecnej dobie, kiedy tak wiele innych sił agresywnie chce przejąć "rząd dusz" młodych. Tu nie ma żadnych powtórzeń, można i trzeba pisać i mówić na bieżąco non stop.

1 stycznia, w dzień Nowego Roku, przypada uroczystość świętej Bożej Rodzicielki. Tym świętem wierni rozpoczynają 365 dni tego roku, zawierzając swe nadzieje Matce Łaski Bożej i Wszechpośredniczce łask. I ty to uczyń. Ufny w Jej przemożne wstawiennictwo u Boga, śpiewaj teraz w głębi swej duszy, w milczącej zadumie:

"Zdrowaś Maryja, Boga Rodzico!
Błagamy Ciebie, święta Dziewico;
Niech łaska Twoja zawsze nas sprzyja,
Módl się za nami, Zdrowaś Maryja".

Ks. Stanisław MarekWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 19:47
 Łaska a wiara człowieka dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 28.10.2022, 10:22
 Boże kocham Cię proszę o dobrych katechetów mających wiarę i dobre katechetki mające wiarę dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Wawrzyniec z Brindisiśw. Wawrzyniec z Brindisi

Modlitwa do św. Wawrzyńca z BrindisiModlitwa do św. Wawrzyńca z Brindisi

Litość i dziękczynienie (Mk 6, 30-34)Litość i dziękczynienie (Mk 6, 30-34)

Co to znaczy, że Jezus wstąpił do piekieł?Co to znaczy, że Jezus wstąpił do piekieł?

ks. Eugeniusz Skarzyńskiks. Eugeniusz Skarzyński

Skąd i dokąd jechał pociąg z dziećmi, który po wojnie zatrzymano w Rawiczu?Skąd i dokąd jechał pociąg z dziećmi, który po wojnie zatrzymano w Rawiczu?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej