Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Do czego przygotowuje katecheza?

Bez pomocy Boga łatwo jest zboczyć z właściwej drogi, łatwo zamiast jedynej Prawdy wybierać liczne namiastki. Człowiekowi przybywa lat, wchodzi w wiek młodzieńczy, wiek kształtowania swojej osobowośći i świadomych dojrzałych wyborów, zakłada rodzinę. Czasem męczy go choroba lub samotność, to znów piętrzą się przed nim różne trudności, budzą niepokoje, przychodzą wahania. Pomocą jest tu wiara, wymagająca Bożego ładu w człowieku. Mówi się też często o różnych rodzajach powołania, np. do życia, do chrześcijaństwa, kapłaństwa, zakonu, małżeństwa itd. Każde z nich wiele wymaga od człowieka.

Do życia chrześcijańskiego w każdym stanie przygotowuje katecheza. Ona kształtuje ludzką życzliwość, wyrabia szacunek dla człowieka i wrażliwość na jego sprawy i powołanie, budzi zrozumienie i zaufanie wzajemne, zachęca do poświęcenia dla innych, każe przedkładać dobro wspólne nad dobro jednostki. Katechizacja jest odpowiedzią na aktualne pytania katechizowanych i ich rodzin. Warto i tu odpowiedzieć przynajmniej na niektóre, częściej powtarzane, pytania katechizmowe, by zobaczyć przygotowawczą rolę katechezy:

Na czym polega wiara?

Na uznawaniu za prawdę tego, co Bóg objawił i przez Kościół katolicki do wierzenia podaje. Przez wiarę okazujemy, z pomocą łaski Bożej, pełną uległość rozumu i woli wobec Boga objawiającego.

Jakie są przyczyny i objawy osłabienia wiary?

Najczęściej są to: brak troski o znajomość prawd wiary i o jej pogłębienie, niedostateczne zaangażowanie się w sprawy religijne, trwanie w grzechu, który pozbawiając duszę łaski czyni wiarę nieskuteczną, zaniedbywanie dobrych uczynków oraz pewnego rodzaju wstyd w wyznawaniu wiary, by nie okazać się śmiesznym, lub bojaźń, by nie być krytykowanym.

O czym powinni pamiętać rodzice, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom prawdziwe wychowanie religijne?

O wzajemnej miłości, która powinna wzrastać i dojrzewać w małżeństwie, o ochrzczeniu dzieci w pierwszych tygodniach po urodzeniu, o codziennej modlitwie całej rodziny w miarę możliwości i niedzielnej Mszy Św., o pielęgnowaniu tradycji religijnych, rodzinnych i narodowych, o częstym korzystaniu z sakramentu pojednania i Eucharystii, o systematycznej katechizacji, również o rocznicach chrztu i ślubu, akcentowanych rodzinną obecnością na Mszy św.

Kto może być chrzestnym?

Chrzestni są przedstawicielami duchowej rodziny dziecka i reprezentują Kościół, w razie potrzeby mają wspierać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze i zasadach moralności chrześcijańskiej. Składają oni podczas liturgii wyznanie wiary i dlatego na chrzestnych nie można wybierać osób, które nie mogą szczerze złożyć tego wyznania. Chrzestni powinni mieć ukończone 16 lat i posiadać dojrzałość nadprzyrodzoną, a więc sami mają być ochrzczeni i bierzmowani oraz żyć zgodnie z wiarą. Chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego. Zazwyczaj udziela się chrztu podczas Mszy św. i wtedy chrzestni przystępują do Komunii św. po uprzednim wyspowiadaniu się. Jakie są oznaki powołania do kapłaństwa lub zakonu?

Powołanie jest łaską wybrania przez Boga, by złożyć z siebie dar z miłości ku Niemu, by naśladować Chrystusa i dawać Go światu. Znaki powołania to: pragnienie poświęcenia się Bogu w zakonie lub kapłaństwie, świadomość Bożego wezwania, zdrowy sąd, prawość, dotrzymywanie słowa, umiejętność współżycia z innymi, zdrowie fizyczne i psychiczne, zamiłowanie do modlitwy i zainteresowanie sprawą powołania.

Jak powinna postępować dziewczyna 16-letnia względem chłopców?

Zawsze powinna panować nad swoją uczuciowością, by świadomie czy nieświadomie nie prowokować chłopców. Zdawać powinna sobie sprawę z ich inności oraz szanować swoją godność dziewczęcą. Trzeba liczyć się z ambicją chłopca i nie chcieć go upokarzać górowaniem nad nim. Dbać o prostotę w zachowaniu i ubieraniu się. Starać się o rozsądek i trzeźwość, by nie dopuszczać do zapomnienia się. Pamiętać o odpowiedzialności dziewcząt za chłopców, o tym, że dziewczyna wychowuje chłopca. Jakie dziewczęta, tacy chłopcy. Trzeba mieć życzliwość dla wszystkich.

Jakie dokumenty trzeba przedłożyć przed ślubem kościelnym?

Potrzebne są: metryka chrztu św. świeżej daty, świadectwo zdobytej wiedzy na katechezie i potwierdzenie czynnego udziału w naukach przygotowawczych, zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach oraz zaświadczenie o zawarciu cywilnego małżeństwa w USC. Narzeczeni zgłaszają się do proboszcza narzeczonej na trzy miesiące przed ślubem, by uzgodnić wszystko, a na kilka dni przed ślubem ponownie celem spisania aktu ślubu. Kontrakt cywilny zawierają w przeddzień lub w dniu ślubu kościelnego.

Jak należy oceniać cierpienie?

Cierpienie samo w sobie jest złe, dlatego należy z nim walczyć, zapobiegać mu i czuwać, aby nie zadawać cierpień nikomu. Nie można jednak unikać własnego cierpienia kosztem cierpień innych ludzi. Należy także nieść pomoc cierpiącym i okazywać im współczucie. Modląc się o uniknięcie cierpień własnych należy je uzależniać od woli Bożej, bo Bóg wie lepiej, czego nam potrzeba. Nawet wtedy, gdy nie rozumiemy sensu cierpienia, które nas spotyka, powinniśmy je przyjąć z poddaniem się woli Bożej, na wzór Chrystusa w Ogrójcu: "nie jako ja chcę, ale jako Ty, Ojcze" (Mt 26, 39). W ciężkiej chorobie należy wezwać kapłana, by otrzymać Sakrament Chorych razem z Sakramentem Pokuty i Komunią św.

Ks. Marian WtosińskiWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 20:35
 Do czego przygotowuje katecheza dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 dregreddyt: 19.03.2022, 20:27
 W katechezie ważne jest także przestrzeganie przed obrzucaniem ludzi takimi inwektywami jak dureń w myśl ewangelicznej przestrogi że kto powie bratu swemu głupcze będzie winien ognia piekielnego. Por. Ewangelia Mateusza 5,22
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa na Dzień MatkiModlitwa na Dzień Matki

Życzenia na Dzień MatkiŻyczenia na Dzień Matki

Zwyczajny Dzień MatkiZwyczajny Dzień Matki

Modlitwa do św. Filipa NeriModlitwa do św. Filipa Neri

Litania do św. Filipa NeriLitania do św. Filipa Neri

Czy dam radę?Czy dam radę?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej