Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pół wieku Sant'Egidio


- Dzisiaj potrzeba zdecydowanych, radykalnych wyznawców Ewangelii, głoszących ją słowem i przykładem, modlitwą i czynem - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy Świętej z okazji jubileuszu 50-lecia Wspólnoty Sant'Egidio.

Uroczysta Eucharystia w stołecznym kościele św. Barbary, której proboszcz ks. prałat dr Zbigniew Szymański udzielił gościny Wspólnocie, zgromadziła w czwartkowy wieczór 20 września sympatyków i dobroczyńców SanfiEgidio z całej Polski. W koncelebrze uczestniczyli kapłani z parafii, w których Wspólnota prowadzi swoje dzieła. Obecni byli duchowni innych Kościołów chrześcijańskich oraz liczni ubodzy, z którymi przyjaźni się Wspólnota w Warszawie.

W homilii kard. Nycz zauważył, że Wspólnota Sant'Egidio jest owocem posoborowej odnowy Kościoła. - Pięćdziesiąt lat temu młodziutki Andrea Riccardi założył wspólnotę modlitwy i troski o przemianę świata, która poszła służyć najbardziej potrzebującym. Poszła ona do ludzi, na których inni patrzyli z wyższością i pogardą - powiedział metropolita warszawski. - Wspierajmy wszystkie działania Wspólnoty SanfiEgidio i dziękujmy Panu Bogu za nią i za wszystkich, którzy wychodzą naprzeciw jej potrzebom po to, by Ewangelia była głoszona, by miłość była czyniona i by konsekwentne chrześcijaństwo było sposobem na przyciąganie innych do Chrystusa.

Po Eucharystii za wspólną modlitwę i nieustanne wsparcie dziękowała zgromadzonym Magdalena Wolnik, odpowiedzialna za SanfiEgidio w Polsce. - Chcemy żyć w tym mieście radosnym doświadczeniem wiary. Głęboko przekonani o tym, co powiedział nam w tym roku papież Franciszek, że "ubodzy są naszym skarbem" - powiedziała.

Potem odbyło się wspólne świętowanie na placu przed kościołem, zakończone urodzinowym tortem z logo Wspólnoty.

Uroczystość w Warszawie była częścią obchodów, które odbywają się na całym świecie. Ich kulminacyjnym momentem było spotkanie z papieżem Franciszkiem, który 11 marca odw iedził SanfiEgidio na rzymskim Zatybrzu.

Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Choinie, a zaprzyjaźnione grup inspirujące się jej duchowością także w Szczecinie. StargardzK Szczecińskim i Krakowie. Warszawska Wspólnota co tydzień spotyka się z ubogimi podczas "kolacji na ulicy" w kilku punktach miasta, odwiedza bezdomnych na stołecznych peryferiach, spędza niedzielne popołudnia z osobami starszymi w Domu Pomocy Społecznej na Solcu. SanfiEgidio od na roku prowadzi również Szafę Przyjaciół. Osoby ubogie be domne mogą tam zaopatrzyć się w ubrania ofiarowane przez mieszkańców stolicy.

sg

Idziemy, 30 września 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej