Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Niech biją do końca świata!


W ROCZNICĘ KONSEKRACJI NOWEJ ŚWIĄTYNI W LICHENIU METROPOLITA BIAŁOSTOCKI, ARCYBISKUP WOJCIECH ZIEMBA POŚWIĘCIŁ NOWĄ DZWONNICĘ. BUDOWLA BĘDZIE SŁUŻYŁA JAKO OŁTARZ POLOWY I AMFITEATR.

Godne miejsce znalazły trzy nowe dzwony licheńskiego Sanktuarium. Spiżowe kolosy - św. Józef, św. Piotr i św. Paweł zawisły w nowej dzwonnicy położonej między jego starą a nową częścią. 12 czerwca, w rocznicę konsekracji bazyliki, dzwonnicę poświęcił arcybiskup Wojciech Ziemba, metropolita białostocki, który symboliczną wstęgę przeciął ramię w ramię z gospodarzami Sanktuarium: ks. kustoszem Wiktorem Gumiennym MIC i ks. kustoszem honorowym Eugeniuszem Makulskim MIC.

- Dzwony od wieków towarzyszą naszej liturgii i naszym obyczajom. Wzywają na służbę Bożą i na modlitwę. Oznajmiają początek życia lub śmierć. Dzwony biją także na trwogę. Te licheńskie dzwony mają szczególne zadanie - mówił arcybiskup Ziemba. - Niech te dzwony obwieszczają bardzo daleko radosną wieść, że tu jest tron Maryi, Bolesnej naszej Matki! Krople święconej wody jeszcze nie zdążyły obeschnąć na dzwonach, kiedy rozkołysały się ich spiżowe serca. Od strony bazyliki odpowiedział im mocny dźwięk Bogurodzicy - największego dzwonu w Polsce.

Podczas uroczystej Mszy św. w nowej świątyni, arcybiskup Ziemba nawiązał do kontrowersji, jaką wzbudzała przed rokiem w momencie konsekracji ta monumentalna budowla, do pytań o to, czy Licheń jest potrzebny, do wątpliwości czy wielu przybyszów nie traktuje go tylko jako turystycznej atrakcji, z -Ta świątynia, to licheńskie Sanktuarium to i nie pomnik, to nie ciekawostka, swoisty folklor. z: To jest współczesna forma służby Kościoła człowiekowi. To jest szczególny rodzaj apostolstwa p skierowany właśnie do tych, których nikt nie nauczył modlitwy, których serca nikt nie wyczulił na obecność Boga, których wrażliwość na świętość nie została wydobyta. Podziw dla pięknej przyrody, podziw dla wielkości przedsięwzięć kustoszy tego Sanktuarium, obserwacja modlących się pielgrzymów nie pozostaje bez skutku. Wielu może po raz pierwszy właśnie tutaj odkryje, że jest Bóg - mówił kaznodzieja.

Darczyńcom, którzy przez dziesięć lat wspierali budowę bazyliki, dziękował podczas Mszy św. kustosz-senior - ks. Makulski MIC.

- Przyjdzie taki czas, że nasze serca przestaną bić. Ale będzie stała ta świątynia. I będą głosiły chwałę Boga te dzwony. Te serca będą biły! - mówił wzruszony ks. kustosz. - Daj Boże, by biły do końca świata!

Anna Tomczak

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 2, grudzień 2005


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej