Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wielka rocznica ks. Eugeniusza Makulskiego MIC


PÓŁ WIEKU TEMU, 26 CZERWCA 1955 R. KS. EUGENIUSZ MAKULSKI MIC PRZYJĄŁ ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE. W 50. ROCZNICĘ JUBILAT DZIĘKOWAŁ BOGU I MARYI ZA OTRZYMANE ŁASKI.

Uroczystej Mszy Św., odprawionej w licheńskiej bazylice, przewodniczył sam Jubilat w asyście księży biskupów Stanisława Gębickiego i Józefa Zawitkowskiego. Wraz z Jubilatem świętowały tłumy licheńskich pielgrzymów.

W homilii bp Zawitkowski przypomniał drogę ks. Makulskiego MIC od świętokrzyskiego Kotar- szyna, gdzie się urodził, do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Licheniu w 1999 r. i poświęcenia przez Nuncjusza Apostolskiego w 2004 r. świątyni Najświętszej Matyi Panny Licheńskiej. Wskazał, że ks. Makulski MIC już w nowicjacie wybudował pierwszą kapliczkę. Zacytował słowa Jubilata, który pytany jak zdołał tyle zdziałać w swoim życiu zwykł odpowiadać: "Ufaj Bogu. Dziękuj ludziom. Pan Bóg pomoże. Ludzie przyjdą z pomocą". Biskup podkreślał głębokie umiłowanie Jubilata dla ; Matki Bożej i oddanie szerzeniu Jej kultu. ; Ks. Eugeniusz Makulski MIC urodził się 9 lutego 1928 r. Kiedy miał trzy lata stracił ojca. W czasie II wojny światowej m.in. pracował w zakładach broni w Starachowicach. Po wojnie uczył się w liceum w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Grudziądzu. W1948 r. zdobył świadectwo dojrzałości.

Właśnie w Grudziądzu zetknął się ze Zgromadzeniem Księży Marianów. Wiedza na temat marianów szybko przerodziła się w fascynację tym zakonem. 30 lipca 1948 r. rozpoczął nowicjat w klasztorze mariańskim w Skórcu koło Siedlec. 15 sierpnia 1949 r. złożył śluby zakonne. W latach 1949-1954 studiował na Uniwersytecie Warszawskim, potem we Włocławku. 26 czerwca 1955 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Antoniego Pawłowskiego. Rok później otrzymał tytuł magistra filozofii i teologii. Rozpoczął pracę jako wikariusz w Głuchołazach koło Nysy. W latach 1958-1959 był wikariuszem w parafii Krekole koło Stoczka Warmińskiego. W 1959 r. rozpoczął pięcioletnie studia historyczne na KUL.

W 1965 r. jego los związał się z maleńką parafią Licheń koło Konina w Wielkopolsce. 1 stycznia 1967 r. został proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium. Mimo licznych szykan doprowadził do tego, że 15 sierpnia 1967 r. - w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński koronował obraz Matki Bożej Licheńskiej koronami papieskimi.

Prowadził mrówczą pracę przy rozbudowie Sanktuarium. Wszystko finansował jedynie z ofiar pielgrzymów. W 1994 r. rozpoczął budowę największej w kraju bazyliki. 7 czerwca 1999 r. jej budowę pobłogosławił papież Jan Paweł II. 12 czerwca 2004 r., świątynia została poświęcona. Krótko po tym wydarzeniu, ks. Makulski przeszedł na emeryturę. Mimo że już w 2003 r. ukończył 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym (a także ze względu na stan zdrowia) powinien już wtedy przejść na emeryturę, przełożeni zgodzili się, aby jeszcze rok został i dokończył budowę swojego dzieła. 26 sierpnia 2004 r. ks. Makulski przekazał obowiązki kustosza ks. Wiktorowi Gumiennemu. Pozostał jednak honorowym kustoszem licheńskiego Sanktuarium.

IRA

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 2, grudzień 2005


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej