Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Saga. Zmierzch: Zaćmienie

     DZIEWCZYNA WSRÓD WAMPIRÓW

     Poprzedzony szumem medialnym i reklamowym wszedł na ekrany film "Zaćmienie", trzecia część popularnego filmowego cyklu o miłości przystojnego młodego wampira do uroczej młodej uczennicy.

     W poprzednich dwóch częściach, zrealizowanych na podstawie książkowych bestsellerów Stephanie Meyer (w Polsce sprzedano ponad milion egzemplarzy), poznaliśmy zawiązanie akcji. W spokojnym miasteczku stanu Waszyngton grasują wampiry. Edward, szkolny kolega Belli, okazuje się członkiem wampirzej rodzinny Cullenów, która nie chce jednak szkodzić ludziom i broni mieszkańców przed innymi "złymi" wampirami. Inny kolega Belli, wysportowany Indianin Jacob, okazuje się z kolei członkiem wspólnoty wilkołaków, która ma od dziesiątków lat na pieńku z wampirami i także broni miejscowych przed nimi. W tej dziwacznej sytuacji Bella zakochuje się w Edwardzie, który w rycerski sposób nie pozwala zrobić jej krzywdy. Chroni ją także Jacob.

     W "Zaćmieniu" akcja rozwija się w sposób jeszcze bardziej dziwaczny. Zakochana nadal w bladolicym Edwardzie Bella chce w pewnym momencie zostać panią wampirzycą, ale odrzuca zaręczyny chłopca. Nie bardzo więc wiadomo (co zdarza się często młodym dziewczynom), czego właściwie Bella chce, tym bardziej, że podoba jej się również Jacob. Dalsze omawianie tego w gruncie rzeczy niedorzecznego, długiego i nudnego filmu nie ma zapewne sensu, wypada jednak zadać pytanie, skąd wzięła się wielka popularność tej książkowej i filmowej serii? Powodem jest zapewne fakt, że film ten imituje w pewien sposób przeznaczone dla młodych widzów utwory na temat szkolnych i uniwersyteckich miłości i sympatii nastolatków. Różnica jest tylko taka, że mamy tu do czynienia z grasującymi wśród ludzi "złymi" i "dobrymi" wampirami i wilkołakami. Dodaje to temu obrazowi pikanterii.

     "Zaćmienie" jest więc w konsekwencji mieszanką przeznaczonego dla młodzieży obyczajowego melodramatu z horrorem na temat pojedynku wampirów z wilkołakami. Fakt ten rodzi nie zawsze pozytywne konsekwencje. W tradycji kultury europejskiej wampiry i wilkołaki były zawsze stworzeniami wrogimi człowiekowi, nawet diabolicznymi. W "Zaćmieniu" są istotami w gruncie rzeczy w większości przyjaznymi ludziom. Okazuje się nawet, że dla Belli nie ma znaczenia, czy stanie się ona piękną wampirzycą, czy nadal pozostanie dziewczyną. Zostaje więc tu naruszona autonomia rodzaju ludzkiego.

     "Saga. Zmierzch: Zaćmienie", (The Twilight Saga: Eclipse), USA, 2010. Reżyseria - David Slade. Dystrybucja - Monolith Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 11 lipca 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej