Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ja, don Giovanni

     JAK POWSTAWAŁ "DON GI0VANNI"?

     W miesiącach letnich Warszawa wydaje się uboga w wydarzenia filmowe. Organizowane od wielu lat festiwale odbywają się w wielu miastach Polski, m.in. w Toruniu, Wrocławiu, Ińsku i Kazimierzu. Chlubnym wyjątkiem jest Festiwal "Lato filmów", który w lipcowe upaty odbył się w Warszawie, w kinie Luna. Jak zwykle na tego typu przeglądach, pokazano zestawy najciekawszych filmów ubiegłego sezonu (niektóre z nich omawiałem w "Idziemy"), retrospektywy wybitnych reżyserów oraz kilka pozycji przedpremierowych. Najciekawszym obrazem z tego ostatniego festiwalowego nurtu okazał się niewątpliwie film "Ja, don Giovanni" w reżyserii wybitnego twórcy hiszpańskiego Carlosa Saury. Saura od lat specjalizujecie w realizacji filmów o tematyce muzycznej, nic więc dziwnego, że pokusił się o nakręcenie dzieła o kulisach wystawienia opery "Don Giovanni", muzycznego arcydzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. Bohaterem tego kunsztownego od strony wizualnej obrazu jest Lorenzo da Ponte, autor libretta do tej opery, włoski pisarz, w dramatycznych okolicznościach w 1763 roku przybyły z Wenecji do Wiednia, gdzie nadworny muzyk cesarza Salieri zlecił mu pracę nad librettem opery "Wesele Figara". Da Ponte słynął w Wenecji z libertynizmu, podobnie jak słynny Casanovą. Jednak w Wiedniu szczerze zakochał się w młodej pięknej dziewczynie, córce zmarłego patrycjusza z Wenecji.

     Autor filmu pokazuje, jak podczas wspólnej pracy z Mozartem nad "Don Giovannim" pisarzem rządzą sprzeczne emocje, ponieważ musi wybrać pomiędzy porzuceniem libertynizmu oraz zaakceptowaniem swego uczucia i wierności. Dlatego w operze zawarł potępienie postępowania bohatera, wzorowanego na Casanovie Don Giovanniego, skazanego w końcu na piekielne męki. Skutek wewnętrznych zmagań da Ponte był taki, że zamiast sympatycznej w tamtych czasach obyczajowej opery z wyższych sfer powstało dramatyczne dzieło o głębokiej treści moralnej. Wymowa pięknego od strony artystycznej filmu Carlosa Saury jest więc w sumie bardzo pozytywna.

     "Ja, don Giovanni" ("lo, don Giovanni"), Hiszpania/ Austria/ Włochy, 2009. Reżyseria - Carlos Saura. Wykonawcy: Lorenzo Balducci, Lino Guanciale, Emilia Varginelli i inni. Dystrybucja - Vivarto.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 sierpnia 2010   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej