Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Londyński bulwar

     NAWRÓCONY PRZESTĘPCA?

     Gatunek czarnego kryminału i w szerszym rozumieniu kina sensacyjnego wykazywał w historii kina wielką żywotność, podobnie jak inne gatunki popularne. Podlegał też mutacjom i mieszankom z innymi gatunkami, co wzbogacało formę i znaczenie kryminałów. Niekiedy nie bardzo wiemy, do jakiego gatunku daną produkcję można zaliczyć.

     Niemniej film kryminalny zachował swą tożsamość i pewnego rodzaju wymowę moralną, związaną z obecnością wyraźnego konfliktu i walki dobra ze złem. Wymiar ten, jakkolwiek często dziś zamazywany, wciąż daje o sobie znać. Takim właśnie przypadkiem jest "Londyński bulwar", którego autorzy przenoszą we współczesne londyńskie realia styl klasycznego amerykańskiego czarnego kryminału i brytyjskiego kina społecznego lat 60. i 70. XX wieku. Amerykański scenarzysta William Monahan, laureat Oscara za "Infiltrację", zadebiutował tym obrazem jako reżyser.

     Bohater filmu, jak w dawnym amerykańskim kryminale, jest człowiekiem, który wszedł na drogę przestępstwa, lecz zachował ukrytą godność i wrażliwość. Mitchell wychodzi z więzienia po odsiadce trzyletniego wyroku za bójkę. Jest bezwzględny w działaniu, lecz w gruncie rzeczy uczciwy. Przyjaciel wciąga go w lewe interesy, wskutek czego bohater, podjąwszy się ochrony pewnej depresyjnej gwiazdy filmowej, znajdzie się pod presją bezwzględnych paparazzich, skorumpowanego policjanta, przywódcy lokalnej mafii i innych przestępców.

     Autorzy świetnie wygrali tu klasyczny schemat: przestępca o szlachetnych odruchach przeciwko złemu i skorumpowanemu otoczeniu. Operator znakomicie wykreował atmosferę narastającego zagrożenia i napięcia. Czy bohater w dramatycznym i niejako podwójnym zakończeniu odkupi swoje wcześniejsze winy? Będziemy chcieli w to wierzyć.

     "Londyński bulwar" (London Boulevard), Wielka Brytania/USA, 2010. Reżyseria: William Monahan. Wykonawcy: Colin Farrell, Keira Knightley, Ray Winstone, David Thewlis i inni. Dystrybucja: Forum Film Poland


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 lutego 2011   


Heterofobia? Homoseksualizm a greckie korzenie Europy Heterofobia? Homoseksualizm a greckie korzenie Europy
Marek Czachorowski
Po udanych przemarszach przeciwników dyskryminacji osób "kolorowych", dyskryminacji kobiet, dyskryminacji ekosfery, ulicami zachodniego świata przetaczają się hałaśliwe demonstracje "przeciwników homofobii"... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej