Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nie opuszczaj mnie

     DEPRESJA W SZPITALU

     Na ekrany wchodzi fabularny film Ewy Stankiewicz, sławnej w ostatnich latach dzięki reportażom i filmom dokumentalnym. Przede wszystkim głośno było o zrealizowanym z Anną Fe-renc dokumencie "Trzech kumpli", ukazującym dzieje zdemaskowanego agenta SB Lesława Maleszki z "Gazety Wyborczej". Później ukazały się nakręcone z Janem Pospieszalskim filmy dokumentalne "Solidarni 2010" i "Krzyż", o związanych z katastrofą smoleńską wydaozeniach na Krakowskim Przedmieściu. Z powodu tych obrazów dla większości wpływowego środowiska filmowego i medialnego Stankiewicz stała się jednym z głównych, zaciekle zwalczanych wrogów.

     Przygotowywany przez kilka lat jej pełnometrażowy debiut fabularny po ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni wchodzi na ekrany z opóźnieniem, ponieważ z dystrybucji wycofała się znana firma. Opiekunką artystyczną tego nakręconego z dużym rozmachem debiutu przed kilku laty została Agnieszka Holland, dzisiaj znajdująca się w innym obozie politycznym niż Stankiewicz. Grający jedną z ważnych ról Daniel Olbrychski kilkakrotnie wykrzykiwał w telewizji, że "po tym, co zrobiła" na Krakowskim Przedmieściu, ze Stankiewicz nie chce mieć nic wspólnego. Dopiero niedawno niewielka nowa firma wzięła film "Nie opuszczaj mnie" do dystrybucji.

     W tym nieco za długim utworze oglądamy przeplatające się historie młodej dziennikarki przeżywającej w depresji pobyt matki w szpitalu i jej śmierć, oraz wrażliwego zakonnika, byłego sportowca. Opowiedziane to zostało poprzez intensywne, niemal histerycznie skrajne emocje i luźne skojarzenia fabularne. W mrocznie fotografowanym Wrocławiu na coraz bardziej drastyczne wydarzenia spoglądamy z punktu widzenia Joanny i Łukasza. Dziennikarka odwiedza w szpitalu chorą matkę, Łukasz zaś w zastępstwie kolegi spowiada chorych i opiekuje się spotkanym tam po latach swoim byłym trenerem. Para ta zbliża się i oddala, jakby oboje w chwilach załamania potrzebowali wsparcia i miłości. Kolejne sceny zostały luźno zmontowane, czasami cofamy się w czasie i oglądamy niektóre ujęcia z różnych punktów widzenia. Sceneria upiornego szpitala z nieczułym personelem powoduje, że obraz staje się nierzeczywisty, jakby wyjęty ze snu. Nad bohaterami unosi się widmo cierpienia i śmierci.

     Czy tak depresyjny, klaustrofobiczny i pełny negatywnych emocji film można -paradoksalnie - uznać za katharsis i wołanie o autentyczną miłość i odnowę międzyludzkich więzi?

     "Nie opuszczaj mnie", Polska/Niemcy, 2009. Scenariusz i reżyseria: Ewa Stankiewicz. Wykonawcy: Agnieszka Grochowska, Wojciech Zieliński, Grażyna Barszczewska, Daniel Olbrychski, Monika Radziwon, Piotr Miazga i inni. Dystrybucja: Lancelot Media Distribution.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 czerwca 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej