Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kret

     FILM O LUSTRACJI

     Na początku sierpnia wchodzi na ekrany nowy polski film "Kret", w reżyserii pochodzącego z polsko-francuskiej rodziny Rafaela Lewandowskiego. Twórca ten po ukończeniu w latach 90. szkoły filmowej we Francji zrealizował kilka nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych, poświęconych m.in. spuściźnie "Solidarności". "Kret" jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym.

     Na tegorocznym festiwalu w Gdyni film ten został pominięty w rozdziale głównych nagród, jury uhonorowało jedynie Mariana Dziędziela za najlepszą drugoplanową rolę męską. "Kret" został natomiast uznany przez niezależnych obserwatorów i krytyków za jeden z najciekawszych filmów sezonu. W tym bardzo profesjonalnie zrealizowanym i zagranym współczesnym dramacie psychologicznym oglądamy bowiem historie normalnych ludzi z krwi i kości, a nie patologicznych osobników z marginesu, zaludniających większość polskich filmów. Pewna niechęć środowiskowa w stosunku do "Kreta" w sposób oczywisty wynika z tematyki filmu, którą umownie można nazwać lustracyjną. O tym negatywnym stosunku najlepiej zresztą świadczy faktyczny środowiskowy bojkot książki "Filmowcy w matni bezpieki" Filipa Gańczaka. Film Lewandowskiego jest ostatnio drugim utworem o tej tematyce, jaki pojawia się na ekranach, po kryminale "Uwikłanie" Jacka Bromskiego.

     Akcja "Kreta" rozgrywa się współcześnie na Śląsku. Emerytowany górnik Zygmunt z dorosłym synem Pawłem handlują używaną odzieżą. Podróże do północnej Francji, gdzie mieszka brat emeryta, zwyczajne problemy i kłopoty dwupokoleniowej rodziny przerywa nagle prasowa wiadomość, wydostana z akt INP. Zygmunt, były działacz "Solidarności", szykanowany w stanie wojennym, miał być TW. Od tego momentu akcja zaczyna się zagęszczać i przybiera charakter dramatu sensacyjnego. Początkowo nieufny syn, pragnąc oczyścić ojca, zaczyna coraz bardziej interesować się sprawą, zwłaszcza że pojawia się nagle tajemniczy emerytowany oficer bezpieki. Film Lewandowskiego wydaje się prawdziwie i rzetelnie udokumentowany, akcja przypomina bowiem wiele opisanych już autentycznych przypadków. Może razić tylko zbyt wydumane zakończenie.

     "Kret", Polska, 2011. Reżyseria: Rafael Lewandowski. Wykonawcy: Borys Szyć, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak, Sławomir Orzechowski i inni. Dystrybucja: Kino Świat.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 lipca 2011   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej