Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pożoga jest pierwszą wielką książką Zofii Kossak

Pierwszy raz usłyszałem o książce Zofii Kossak Pożoga na ... katechezie, od mojego niezapomnianego katechety, księdza Stanisława Zawackiego, w Orłowie. Byłem wtedy w przedostatniej klasie liceum i nasz katecheta, jak zawsze, zachęcał nas do dobrych lektur tym razem mówiąc o książkach Z. Kossak- Szczuckiej. Zapamiętałem, że jednej z tych książek i tak nie osiągniemy, bo opowiada o pierwszych miesiącach bolszewizmu na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej. Chodziło o Pożogą, która po wojnie nie mogła zostać wydana oficjalnie, a do wydań podziemnych nigdy nie dotarłem. Dopiero więc w tym roku mogłem nacieszyć się lekturą tej pracy wydanej przez Instytut Wydawniczy PAX, a przed laty zalecanej mi przez księdza katechetę.

PIESN I MILOSCI DO OJCZYSTEJ ZIEMII

Książka jest fascynująca! Zaczyna się opisem życia, które już wkrótce miało się stać historią przeszłością wspomnieniem; życia opartego na ładzie, porządku, uznawanej powszechnie hierarchii wartości, na pracy, kulturze, swoistej przyjaźni kresowego dworu z ruską wsią życia toczącego się na Podolu, między rzekami Słucz i Boh. W tę sielankę wkradają się pierwsze niepokojące sygnały, pierwsze owoce nienawistnego bolszewizmu dochodzącego z Rosji w październiku 1917 r. Jego bezsens, niszczycielska moc, destrukcja dotknęły wszystkiego, czym żyła dotąd autorka.

Książka nie jest powieścią choć tworzą ją także fragmenty najwyższej literackiej próby. Jest to właściwie zapis autentycznych przeżyć, rodzaj pamiętnika pisany tyleż dla siebie, ile dla najbliższych i potomnych. Pożoga jest pierwszą wielką książką Zofii Kossak i od razu ukazała niecodzienny talent literacki autorki.

Przedmowa - Stanisława Estreichera i posłowie - Amelii Szafrańskiej, ukażą czytelnikom wartość omawianej pozycji. Ja chciałbym najpierw podkreślić, że uderzyła mnie głęboka religijność Zofii Kossak. I nie była to religijność deklarowana: wiarę w Boga, etykę chrześcijańską dostrzega się u autorki w najmniejszych i największych chwilach życia. Zetknięcie z prawdziwie wschodnim okrucieństwem chłopów, bolszewików, Ukraińców, nie wywoływało u doświadczonej nimi kobiety odruchów nienawiści czy żądzy odwetu. Chrześcijaństwo, Bóg, Kościół - nadawały sens dotychczasowego życia i pozwalały przetrwać wydarzenia bieżące. A te ostatnie uderzyły w religię ze szczególną pasją. Fragment Pożogi, który o tym mówi, pozwolę sobie przytoczyć, bo tłumaczy on wydarzenia nie tylko z początku naszego wieku: " To ogólne i zażarte prześladowanie religii było jedną z najbardziej typowych cech bolszewizmu ... Żaden wróg nie był tak zwalczany jak idea Boskości. Czerwoni władcy nie obawiali się naprawdę żadnej z potęg ziemskich ... Jedynym wrogiem niebezpiecznym, nad wszystko znienawidzonym był Bóg. Dopóki biała wizja smutnego Chrystusa słaniała się jeszcze po świecie, nie było zaznać spokoju Czerwonemu Autokracie na złocistym tronie w Kremlu ni zakosztować pełnego triumfu. W poczuciu tej prawdy powiadał bolszewizm: "Bóg - albo ja". Toteż walka wypowiedziana światu przez sowiety ... była walką z Bogiem, wypowiedzianą wprost Bogu. "Boga usunąć ze świata!" było ich celem, hasłem i dążeniem ..." (s. 220-221)

W książce uderza, dalej spokojne i obiektywne informowanie o udziale Żydów zamieszkujących kresowe miasteczka, w tworzeniu nowej władzy; o ich entuzjazmie dla niej, o złej radości z upokorzeń jakie dotykały polskich ziemian. Zofia Kossak odnotowuje to wszystko jako zaistniałe fakty. I znowu trzeba przypomnieć, że kiedy widziała los Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce, czynnie i ze stałym narażeniem siebie, włączyła się w ratowanie ich życia, działając w Żegocie. A że mimo to oskarżana była o antysemityzm, to już zupełnie inna sprawa.

Trzeci wreszcie ważny moment, to stosunek odrodzonej Polski do jej ziem. Znowu pozwolę sobie zacytować: "Na całym świecie kresy czy kolonie ... to dla państwa największe bogactwo i skarb ... U nas się o to nie dba i o tym nie myśli. Kresy ... Bogate, stare, piękne sławo. Jest w nim obszar i przestrzenność, bezkres równin falujących, oddalenie od świata i wicher stepowy. Dla każdego z tamtej strony zawiera w sobie treść ojczystej ziemi, jej barwę, kształty i woń. Jak klejnot bezcenny ta ziemia mogłaby legnąć u stóp Rzeczyposplitej, zakwitnąć ładem, zapłynąć mlekiem i miodem, być karmicielkąOjczyzny ... Ale Rzeczpospolita jej nie potrzebuje" (s.265-266).

Czytajmy tę wspaniałą książkę porzucając dla niej telewizory, wideo i inne rozrywki. Uczmy się z niej dobrej miłości do własnego kraju. Mam takie nieprzeparte wrażenie, że dzisiaj tej miłości coraz rzadziej nas uczą i coraz mniej jest tych, którym na niej zależy. Podsuwajmy tę lekturę młodemu pokoleniu. Niech się z nią nie rozstaje, niech się z niej uczy takiego dobrego miłowania. Bo nie mam wątpliwości, że jest to książka nie o wojennej, czy rewolucyjnej pożodze; to jest wielka i piękna pieśń o miłości do tamtego skrawka Polski: "Ukraino czarnoziemna, Ojczyzno niewdzięczna a umiłowana, Ziemio bezkresna, żyzna i szeroka, urodziwa a urodzajna, leniwa a senna, tęskniąca a śpiewna, bezwolna a mocna - nad wszystkie bliska i droga...

Ziemio najmilsza mimo prześladowań, Ziemio rodzona pomimo traktatów, Ziemio polska i ojczysta mimo planów partyj, Ziemio nasza - pomimo sądów cudzoziemskich ..." (s.266).

Ks. WIESŁAW MERING


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. KlaryModlitwa do św. Klary

Koronka do św. KlaryKoronka do św. Klary

Litania do św. KlaryLitania do św. Klary

św. KlaryŚwięta Klara

Klara - święta trzech kwiatówKlara - święta trzech kwiatów

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej