Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
U Pana Boga za miedzą

     U PANA BOGA W MIASTECZKU

     Jacek Bromski filmem "U Pana Boga za miedzą" zakończy! komediową trylogię z życia mieszkańców Królowego Mostu, podlaskiego miasteczka położonego niedaleko Białegostoku. Pierwsze dwie części ("U Pana Boga za piecem" i "U Pana Boga w ogródku" ) cieszyły się wielką popularnością ze względu na satyryczny i zarazem ciepły obraz podlaskiej prowincji, gdzie życie bez względu na pojawiające się problemy od lat płynie własnym rytmem. Takie cechy jak prowincjonalizm i swojskość nie zostały w tych filmach ordynarnie wyśmiane, skarykaturowane i odrzucone. Mieliśmy tam do czynienia raczej z pewnego rodzaju afirmacją życia na prowincji. - Ludzie są tam bardzo życzliwi i serdeczni, utożsamiają się z naszymi filmami i gdziekolwiek się pojawimy, zawsze jesteśmy serdecznie witani... No i tam jest po prostu bardzo ładnie - tak reżyser charakteryzuje tamtejszych mieszkańców. Klimat jego filmów przypomina popularny telewizyjny serial "Rancho".

     W filmie "U Pana Boga za miedzą" miasteczkiem nadal rządzi triumwirat - miejscowy proboszcz, burmistrz i komendant policji. Pojawiają się nowe postacie: energiczna inspektorka policji Marina, niejaki Stasiek, który po latach emigracji w Ameryce wróci! w rodzinne strony, a także podejrzany biznesmen Śliwiak, mający ambicje zostania burmistrzem. Kampania wyborcza podczas lokalnych wyborów staje się ciekawa, kiedy Śliwiak z pomocą Staszka zaczyna kompromitować dotychczasowego skorumpowanego burmistrza i spotyka się z odwetem. W miasteczku zaczyna być niebezpiecznie. Do akcji włącza się jednak ksiądz proboszcz, który na wylot zna dusze wszystkich mieszkańców... Reżyser Jacek Bromski zdoła! w trzeciej części filmowego cyklu zachować równowagę między warstwą satyryczną a bezpretensjonalnym obrazem życia na prowincji, bez częstego u nas chamskiego nihilizmu. Główne role odtwarzają aktorzy z Białegostoku. Okazuje się więc, że bez opatrzonych gwiazd popularnych seriali można zrobić atrakcyjny film.

     "U Pana Boga za miedzą", Polska 2009. Scenariusz i reżyseria - Jacek Bromski. Wykonawcy: Krzysztof Dzierma, Andrzej Beya-Zaborski, Agnieszka Kotlarska, Grzegorz Heromiński i inni. Dystrybucja - Vision


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 czerwca 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej