Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Wojna domowa

     Lordowie i Amerykanka

     Współczesna kinematografia brytyjska słynie z pieczołowicie zrealizowanych filmów kostiumowych, których akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym w sferach ziemiańskich. Były to ostatnie lata panowania w Wielkiej Brytanii społecznego systemu hierarchicznego, kiedy jeszcze obowiązywały tradycyjne obyczaje i etykieta. Jej zmierzch przywołują autorzy filmu "Wojna domowa", ekranizacji sztuki słynnego dramaturga Noela Cowarda "Easy Virtue". Sztuka powstała w 1924 r. i cieszyła się sporym powodzeniem. Została nawet przeniesiona na ekran w 1927 r. - jeszcze w okresie kina niemego - przez słynnego później reżysera Alfreda Hitchcocka.

     Współcześni twórcy brytyjscy zainteresowali się starą sztuką Cowarda, ale uwspółcześnili odbiór utworu. Akcja rozgrywa się na początku lat dwudziestych ub. wieku. Do wspaniałej posiadłości powraca młody Jon Whittaker, aby przedstawić rodzinie swą świeżo poślubioną żonę, młodą Amerykankę Laritę, symbolizującą tu świat przyszłości. Twórcy "Wojny domowej" w serii żywiołowych scen i błyskotliwych dialogów zderzają stary świat angielskiej arystokracji z amerykańską witalnością i dynamicznym stylem życia. Osią filmu jest pojedynek La-rity z panią Whittaker symbolizującą odchodzący świat, która nie akceptuje synowej i mobilizuje przeciwko niej całą rodzinę. Po stronie młodej mężatki staje tylko ojciec Johna, zgorzkniały weteran pierwszej wojny. Film ten oprócz zabawy daje jednak także do myślenia na temat przemian obyczajowych, w Wielkiej Brytanii w XX wieku.

     "Wojna domowa" ("Easy Virtue"), Wielka Brytania/ Kanada 2008. Reżyseria - Stephan Elliott. Wykonawcy: Jessica Biel, Colin Firth, Kristin Scott Thomas, Ben Barnes i inni. Dystrybucja - Best Film


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 30 sierpnia 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej