Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kobietom nie mówi się prawdy o hormonalnej antykoncepcji

     Z dr Magdaleną Szymańską, ginekologiem położnikiem, bioetykiem z Akademii Medycznej w Białymstoku, rozmawia Izabela Borańska

     W jakim sensie antykoncepcja uprzedmiotawia sferę płciowości?

     - Człowiek jako wartość sama w sobie domaga się szacunku i jego dobro winno stanowić naczelną normę i podstawowe kryterium postępowania lekarskiego. Prawda o ludzkiej egzystencji w istocie swojej zawiera dyscyplinę i normy, w związku z czym wolność będzie wymagała wewnętrznego utożsamienia się z nimi.

     Uprzedmiotowienie osoby w sferze płciowości i płodności (uprzedmiotowić - czyli sprowadzić kogoś do roli przedmiotu, narzędzia) będzie wynikało przede wszystkim z tego, że kobieta bardzo często jest traktowana instrumentalnie dla zaspokojenia celów innych osób bądź firm w celach komercyjnych, finansowych, ideologicznych (laicka koncepcja życia) lub innych. Traktować kogoś jako przedmiot użycia to tyle, co traktować go bez respektowania przysługującej osobie jej własnej celowości.

     Czym tak naprawdę jest antykoncepcja?

     - Kobieta, z racji tego, że jest niedoinformowana bądź podaje się jej nieprawdziwe informacje lub celowo przemilcza się prawdę, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest manipulowana.

     Według zapisu encyklopedycznego, antykoncepcja to wszelkie działania mające na celu zapobieganie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego (anti conceptio - przeciw poczęciu), tym terminem określa się także środki wczesnoporonne, które uniemożliwiają zagnieżdżenie komórki jajowej w macicy już po poczęciu.

     Tymczasem wszystkie hormonalne środki tzw. antykoncepcyjne posiadają w swojej istocie wszystkie mechanizmy działania jednocześnie: hamowanie owulacji (niecałkowite); zagęszczenie śluzu szyjkowego (niecałkowite); zwolnienie perystaltyki jajowodów; działanie wczesnoporonne: hamowanie zagnieżdżenia poczętego dziecka (zarodka) w wyniku zmian zanikowych endometrium (niewydolność wydzielnicza i zwłóknienie błony śluzowej macicy). Zatem środki te działają aborcyjnie jako przedzagnieżdżeniowe lub pozagnieżdżeniowe, gdy dziecko uległo implantacji (zagnieżdżeniu), np. prostaglandyny, RU-486.

     Po poczęciu mamy do czynienia z człowiekiem, dzieckiem w momencie poczęcia, to nie jest "komórka jajowa w macicy po poczęciu". Komórka jajowa obumiera po 24 godzinach, natomiast jeśli została zapłodniona - staje się zarodkiem ludzkim, dzieckiem, które po upływie 7-8 dni przesuwania się przez jajowód trafia do macicy, gdzie się zagnieżdża.

     Z etycznego punktu widzenia najistotniejszy jest mechanizm aborcyjny, pozbawiający życia już poczętego człowieka.

     Więc manipulacji dopuszczają się firmy farmaceutyczne oraz niektórzy lekarze?

     - Kobieta, która nie jest medykiem, najczęściej nie orientuje się w słownictwie, którym posługujemy się jako lekarze czy firmy farmaceutyczne w ulotkach pisanych bardzo małym drukiem, czasami po prostu nie do odczytania, np. "zapobieganie implantacji blastocysty w endometrium" albo sformułowanie "działanie antynidacyjne, antyimplantacyjne". To jest wprowadzanie w błąd kobiet i marginalizowanie problemu.

     Odróżnić należy podawanie środków antykoncepcyjnych jako leku. W tym przypadku należy uczciwie poinformować kobietę, że w czasie leczenia nie powinna współżyć, chyba że systematycznie prowadzi samoobserwację cyklu miesiączkowego za pomocą naturalnych metod rozpoznawania płodności.

     Antykoncepcja to jednocześnie: manipulowanie mentalnością społeczeństwa w celu aprobaty procedur antykoncepcji; zmniejszenie wrażliwości społecznej poprzez nagłaśnianie charakteru leczniczego środków wczesnoporonnych z pomijaniem informacji o wszystkich mechanizmach ich działania; zmniejszanie czujności potencjalnych użytkowników z powodu włączenia się przemysłu farmaceutycznego i chemicznego; wykorzystanie autorytetów naukowych i placówek naukowo-badawczych w celu pozyskania potencjalnych użytkowniczek.

     Jako lekarze, niestety, pozwoliliśmy narzucić sobie coś bardzo obcego dla lekarskiej mentalności, etosu lekarskiego, ponieważ bycie lekarzem w istocie obejmuje obronę życia od momentu poczęcia - szczególnie ważne dla lekarzy ginekologów, a więc jeżeli lekarz przestaje być wierny tej zasadzie, to przestaje być z istoty swojej lekarzem. Kobieta w takich rozgrywkach jest tylko narzędziem, instrumentem, lekarz często nie liczy się z jej zdrowiem, cierpieniem i nade wszystko życiem dziecka, które może się począć. I właśnie to jest najbardziej przerażające.

     Jakie są zagrożenia i skutki stosowania środków antykoncepcyjnych hormonalnych u kobiet?

     - Najważniejszym skutkiem hormonalnej antykoncepcji jest przede wszystkim to, że niszczone jest życie ludzkie. Według amerykańskiego badacza Paintera, odsetek poczęć dzieci wzrasta wraz z czasem przyjmowania tychże środków. Kolejne następstwa to: niepłodność wtórna, wystąpienie zespołów poaborcyjnych po aborcjach farmakologicznych, rozrosty nowotworowe szczególnie w obrębie narządów rodnych, a także zaburzenia przemian metabolicznych, hormonalnych oraz chorób, które bez stosowania hormonów by się nie pojawiły. Niekiedy występują zejścia śmiertelne kobiet wskutek ostrej, galopującej marskości wątroby bądź choroby zakrzepowo-zatorowej. Poza tym antykoncepcja daje złudne poczucie bezpieczeństwa; prowadzi do psychicznego uzależnienia od środków wczesnoporonnych (jednoczesne stosowanie tych środków z innymi tabletkami antykoncepcyjnymi); wprowadza antagonizację płci, ponieważ kobieta sama może zadecydować, czy urodzi dziecko, czy nie; u młodych dziewcząt hormonalna antykoncepcja hamuje psychoseksualne dojrzewanie, czego efektem jest pozornie dorosła osobowość.

     Podsumowując, należy stwierdzić, że kobieta będąc całkowicie wolna, poprzez antykoncepcję staje się w rzeczywistości zniewolona i uprzedmiotowiona, procedury antykoncepcyjne odrzucają wszystkie dotychczasowe normy i domagają się niczym nieograniczonej autonomii, wolność rozumiana w mentalności antykoncepcyjnej jako całkowita samowola wyobcowuje i zakłamuje człowieka. Dlatego nie wolno traktować człowieka instrumentalnie, podporządkowując go jakimś własnym celom, poddawać próbom manipulowania, sterowania, a przez niepełną i fałszywą informację utrudniać poznanie prawdy.

     Bardzo dziękuję za rozmowę.

Tekst pochodzi z gazety
Nasz Dziennik, 24 października 2007,
Nr 249 (2962)

Wasze komentarze:
 Agata: 14.01.2017, 14:38
 Jaka z ciebie Ewa. Chyba nadmiernie pazerna i w sutannie. Wam się marzy nawet pochówek niezapłodnionego , wydalonego jajeczka. Many, many, many- hieny.I tylko gdy was uwiera krocze, uważacie i plamicie prześcieradło, by broń boże nie zapłodnić i nie odpowiadać.
 zdesmakowany: 09.11.2016, 01:45
 Ewo - wiem, że pisałaś to dawno ale jeśli Twój stan intelektualny się pogorszył to stałaś się zagrożeniem dla świata.
 Agata: 07.11.2016, 18:55
 ewa: ktoś Ci sprzedał trefny towar, nie pal tego więcej. A jeśli na trzeźwo opowiadasz takie rzeczy, to mam w rodzinie dobrego psychiatrę.
 kasik: 04.10.2016, 22:42
 Biedne kobiety, takie zmanipulowane.... a mogłyby mieć z tuzin dzieci!!! Heroiczne matki-polki...
 Biolog: 30.09.2016, 14:32
 Jak lekarz nie poinformuje to wystarczy przeczytać ulotkę. Tam jest wszystko napisane jak działają hormonalne środki antykoncepcyjne. Więc nie wiem o co Wam ludzie chodzi. Jak Wam nie pasuje to nie stosujcie - proste. Ja stosuje i jestem bardzo zadowolona :) Pozdrawiam serdecznie!
 Lala: 30.09.2016, 13:48
 A co jeśli kobieta ma ochotę współżyć a nie ma ochoty zajść w ciążę?
 Lala: 30.09.2016, 13:47
 A co jeśli kobieta ma ochotę współżyć a nie ma ochoty zajść w ciążę?
 Wesołowski: 30.09.2016, 13:25
 Nie ma to jak wprowadzić religijne dyrdymały do realnego życia.
 ksenia: 30.03.2012, 14:48
 Owszem firmy farmaceutyczne zazwyczaj zatajają prawdę. Ale każda kobieta ma swój rozum i zrobi co uważa za słuszne. Ja nie mam zamiaru nikogo potępiać z tego powodu, ze stosuje tabletki. Ja używam cyclotestu czyli stosuję metodę naturalną obj-term. I powiem wam szczerze, że zdecydowałam się na nią nie ze względu na wiarę, ale na zdrowie....


 t: 05.07.2011, 20:05
 tak, tylko jak nie ma warunków, żeby zapytać w jakim celu ta antykoncepcja jest zapisana, bo od razu wielka obraza majestatu... bo farmaceuta musi robić co mu lekarz każe, nawet jeśli oznacza to zabójstwo. Przecież to jest jakieś chore.
 bercia : 24.09.2008, 18:57
 pieknie napisalas EWCIA jestem za ,
 ewa: 22.01.2008, 10:48
  Podstawą ISTNIENIA - CZŁOWIEKA ( jesli posiada się choć odrobinę pragnienia refleksji nad ŻYCIEM I JEGO GODNOSCIĄ ) jest PRAWDA , TO ONA NAS WYZWALA ... w niej zawarta jest wiedza ; w NIEJ ISNIEJE DAR - ROZUMU -jeden z DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO . Sama WIEDZA bez Daru Rozumu ... w poszukiwaniu PRAWDY - JEST karykaturą ... karłem .... chociaż wydawałoby się że wspina sie CORAZ WYŻEJ ..."prawie do Nieba" - to tak jak z WIEŻĄ BABEL - prędzej czy póżniej OKAZE SIĘ , że jest GŁUPOTĄ , która unicestwia SAMĄ SIEBIE , czyli WIEDZA , jesli będzie "tworzyła " ZŁO - stanie się dla SAMEJ SIEBIE GROBEM , albowiem ZŁO ma takie Działanie ... iż w perspektywie CZASU obracu się przeciwko temu , kto " JE ZRODZIŁ " . mYSLĘ ,ZE KAZDA KOBIETA , niezależnie ...młoda czy starsza , wykształcona czy też nie , w momencie gdy sięga po srodki antykoncepcyjne różnego rodzaju ....!!!! INTUICYJNIE WYCZUWA , ZE JEST TO "COŚ " ZŁEGO . TYLKO KOBIETA - OSOBA , która już jest na "samym dnie " ( z którego oczywiście zawsze może powstac ) może mieć tą INTUICJĘ ZAGŁUSZONĄ . CZUJĄC ... TO ZŁO często Szuka pOMOCY - odpowiedzi na rodzące się w niej wątpliwości , sięga po wiedzę medyczną i TU CZĘSTO ZNAJDUJE SZARLAKANÓW , którzy podpowiadaja jej , ze ZŁO - TO dobro , że będzie mogła spokojnie , bez stresu UŻYWAĆ ROZKOSZY CIELESNYCH , CO OCZYWIŚCIE JEST FAŁSZEM, ponieważ będzie jej towarzyszyła poświadomie ta INTUICJA I JEJ NIEPOKÓJ - penie będzie próbowała go ZAGŁUSZYĆ , tłumaczyć , że tak wszyscy robią , ale OWOC TEGO >.. awięc brak radości , szczęścia , pełni , poczucia bezpieczeństwa , swej godności > będzie jej PODPOWIADAł , że COŚ JEST NIE TAK , PRAWDA w głębi JEJ SERCA - BĘDZIE WOŁAŁA O PRAWDĘ W JEJ UMYŚLE , WOLI . BO BÓG JEST PRAWDĄ I TO ON SAM PRAGNIE RATOWAĆ KOBIETĘ - NIEWIASTĘ , KTÓRĄ MIŁUJE I KTÓRĄ STWORZYŁ ... przed ZŁYM ... złem , KTÓRE JEJ ZAGRAŻA . KOBIETA - TO WIELKA GODNOŚĆ > TO OBLUBIENICA ... , TO ŻONA ... , TO MATKA . GDY UPADA KOBIETA - UPADA NARÓD . DGY PODNOSI SIĘ KOBIETA - PODNOSI SIĘ NARÓD . !!!
(1)


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej