Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Czy hodowanie ludzkich tkanek to zbrodnia?

     O. prof. dr hab. Piotr Lenaitowicz SJ, doktor medycyny, biolog, wykładowca filozofii przyrody ożywionej na Wydziale Filozoficznym Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie

     - Czego właściwie dotyczy kontrowersyjna decyzja prezydenta Busha?

     - Na początku sierpnia 2001 r. prezydent Bush podjął decyzję, która jest krytykowana "z prawa i z lewa". Podtrzyma! istniejący już zakaz finansowania przez rząd eksperymentów na ludzkich embrionach, ale pozwolił subwencjonować badania nad hodowlami komórek pochodzących od dawno zabitych embrionów. To jest tak, jakby zezwolił finansować badania nad hodowalami komórek pobranych od zamordowanego niegdyś człowieka. Nie oznacza to zgody na mordowanie ludzi, ani zgody na eksperymentowanie z życiem ludzkim.

     - Czy hodowanie ludzkich komórek nie jest manipulowaniem ludzkim życiem?

     - Organy pobrane od ofiar wypadków są hodowane w laboratoriach dla ewentualnych biorców. Trudno tego typu postępowanie zaliczyć do "manipulacji ludzkim życiem". Trudno szczątki ofiar wypadku traktować tak, jak się traktuje żywego człowieka. Mogą pochodzić od ofiary zbrodni, ale ich przechowywanie lub przeszczepianie nie jest już nową zbrodnią ani zgodą na zbrodnię.

     - Czy istnieje istotna różnica pomiędzy hodowaniem komórek lub organów a klonowaniem człowieka?

     - Wiele nieporozumień bierze się z wieloznaczności słów. Istnieje radykalna różnica między "rozwojem" osoby ludzkiej a "rozmnażaniem" osób ludzkich. Zygota ludzka jest komórką i zarazem osobą ludzką, ale tkanka nabłonkowa człowieka, choć składa się z komórek, nie składa się z osób ludzkich. Zniszczenie komórki nabłonkowej nie jest morderstwem, a hodowanie tej komórki nie jest hodowaniem człowieka. Natomiast terminu "klonowanie", używanego sensu stricto, nie stosuje się do hodowli tkanek, ale do wypadków tak zwanego wegetatywnego rozmnażania ludzi. Każda jednojajowa ciąża mnoga jest ilustracją takiego rozmnażania ludzi - bez udziału mechanizmów seksualnych. Powstają wtedy bliźnięta nieodróżnialne od siebie w sensie biologicznym - co nie znaczy, że identyczne osobowościowo.

     "Rozmnażanie się komórek" nie musi oznaczać "rozmnażania się organizmów". Analogicznie, rozmanażanie się komórek w mięśniach sportowca nie oznacza powstawania nowych sportowców. Rozwój biologiczny polega na stopniowym powstawaniu komórek o różnorodnych właściwościach (wydzielniczych, kurczliwych, przewodzących impulsy elektryczne itd.) Natomiast powstawanie nowego człowieka - w aspekcie czysto biologicznym - to proces wytworzenia się komórki zupełnie niewyspecjalizowanej, ale zdolnej do samodzielnego, całkowitego rozwoju.

     - Czy komórki "macierzyste" pobrane z embrionów ludzkich I hodowane w laboratorium nie są właśnie komórkami rozrodczymi, osobnymi organizmami ludzkimi?

     - W życiu pozapłodowym człowieka występują jakby rezerwowe, niewyspecjalizowane komórki (tzw. macierzyste), które organizm traktuje jako materiał regeneracyjny. To rodzaj rozwojowej "plasteliny", z której organizm potrafi wyczarować te sturuktury, których aktualnie potrzebuje. Dzięki nim dochodzi do regeneracji organów, nawet tak skomplikowanych jak tkanka nerwowa.

     - Czym komórki macierzyste różnią się od wczesnych komórek embrionu, z których przecież mógłby powstać bliźniak?

     - Termin "embrion" jest bardzo wieloznaczny. Może oznaczać organizm daleko posunięty w rozwoju i składający się z miliardów komórek. Może też oznaczać dwie lub cztery pierwsze komórki ludzkiego, rozwijającego się jaja. Te pierwsze komórki mogą w pewnych okolicznościach dać początek jednojąjowym bliźniętom. Natomiast embriony bardziej zaawansowane w rozwoju zawierają komórki "macierzyste", które mimo swojej plastyczności rozwojowej nie są zawiązkiem nowego człowieka.

     Po uśmierconych już embrionach pozostało w prywatnych laboratoriach USA ponad 60 hodowii komórek macierzystych, a prezydent Bush pozwolił przyznać fundusze rządowe, by badać możliwości regeneracyjne tych pozostałości.

     Prezydent Bush tak powiedział o tym w przemówieniu w nocy z 9 na 10 sierpnia br.: "Pochodzą one od embrionów, które już dawno zostały zniszczone. Mają one zdolność nieograniczonej regeneracji, stwarzając okazję do badań naukowych. Doszedłem do przekonania, że powinniśmy pozwolić na wykorzystanie funduszy federalnych na badania na tymi istniejącymi już hodowlami komórek macierzystych. W ich przypadku decyzja o życiu lub śmierci już została dokonana".

     - Czyli ta decyzja jest zgodna z katolickim poczuciem dobra moralnego?

     - Prezydent Bush - z konieczności - poruszał się w obszarze moralnie bardzo delikatnym. To prawda, że aby zdobyć komórki macierzyste, nie jest konieczne sztuczne produkowanie ludzkich embrionów ani ich zabijanie. To prawda, że te 60 hodowli to pozostałości wielkiej krzywdy i zbrodni dokonanej na istotach ludzkich. Odmowa finansowania przez rząd USA badań nad tymi hodowlami byłaby gestem symbolicznym, ale dzięki decyzji Busha ofiara tych dzieci ma szansę przyczynić się do lepszego poznania tajemniczych procesów życia. Z drugiej strony i tak nikt, oprócz samych specjalistów, nie jest w stanie sprawdzić, co rzeczywiście dzieje się w tym lub innym laboratorium. Zbyt rygorystyczny zakaz byłby krzywdą dla tych uczonych, którzy kierują się zasadami Dekalogu.

     - Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiała Anna Osuchowa
(Gość Niedzielny", nr 34/2001)

Wasze komentarze:
 Abiturient: 22.04.2008, 21:29
 Można wszystko, ale w granicach wyczucia i "dobrego smaku" Mamy troszczyć się o swoje zdrowie, więc powinniśmy robić wszystko, aby tak się stało.
 teolog: 13.04.2008, 22:31
 czy złem można osiągnąć dobro?? Biblia - Księga , napisana przez ludzi pod nadchnieniem Ducha Świętego mówi że nie...
(1)


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej