Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Arnold Janssen

(1837 - 1909)

Arnold Janssen Jego kapłańską działalność wyróżniało gorliwe głoszenie słowa Bożego przy użyciu nowych środków społecznego przekazu, przede wszystkim prasy. W obliczu trudności nie tracił ducha. Często powtarzał: "Głoszenie Dobrej Nowiny jest pierwszym i podstawowym wyrazem miłości bliźniego" - mówił Jan Paweł II o św. Arnoldzie Janssenie, który był założycielem trzech zgromadzeń zakonnych i wielkim apostołem misji.

Urodził się w 1837 r. w nadreńskiej miejscowości Goch, w skromnej, głęboko religijnej rodzinie woźnicy, jako drugie z jedenaściorga dzieci Gerarda Janssena i Anny z d. Wellesen. Wszechstronne wykształcenie z dziedziny matematyki, filozofii i nauk przyrodniczych otrzymał na Królewskiej Akademii w Miinster. Następnie w Bonn oraz w Miinster studiował teologię, a 15 sierpnia 1861 r. został wyświęcony na kapłana.

Po święceniach przez 12 lat pracował jako nauczyciel w szkole średniej w Bocholt. Od 1869 r. ze względu na szczególne nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, został mianowany dyrektorem diecezjalnym Apostolstwa Modlitwy. Udało mu się założyć około 300 jego kół. Z czasem postanowił poświęcić się sprawie misji. Zrezygnował z pracy w szkole i zaczął wydawać "Małego Posłańca Serca Jezusowego", pismo informujące o misyjnej działalności Kościoła i uwrażliwiające na jej potrzeby. Działał w okresie szalejącego Kulturkampfu. Ponieważ wielu księży zmuszonych zostało do opuszczenia Niemiec, postanowił zaangażować ich do pracy na misjach. W tym celu zakupił w Steyl w Holandii posiadłość, w której 8 września 1875 r. otworzył dom misyjny dla Niemców, Austriaków i Holendrów. Dzień ten uważany jest za początek Zgromadzenia Słowa Bożego (Societas Verbi Divini), czyli werbistów. 3,5 roku później dwaj pierwsi absolwenci seminarium wyruszyli na misję do Chin. Jednym z nich był również wyniesiony na ołtarze ks. Józef Freinademetz. Później każdego roku ośrodek w Steyl wysyłał na misje 50 duchownych.

Ośrodek obok formacji misjonarzy prowadził też duszpasterstwo misyjne w krajach niemieckojęzycznych. Wydawał liczne publikacje i organizował pomoc dla misjonarzy. W 1884 r. na 1. Kapitule werbistów o. Janssen został dożywotnim przełożonym generalnym. W 1900 r. uzyskał papieskie zatwierdzenie dla zgromadzenia. 8 grudnia 1889 r. ks. Arnold Janssen założył Siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego (werbistki). 6 lat później pierwsze misjonarki udały się do Argentyny. W 1896 r. powstało zgromadzenie klauzurowe modlące się za misjonarzy - Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji.

Ksiądz Arnold Janssen zmarł 15 stycznia 1909 r. w Steyl. Paweł VI beatyfikował go 19 października 1975 r., a kanonizował Jan Paweł II w dniu 5 października 2003 r. razem ze wspomnianym ks. Józefem Freinademetzem oraz założycielem kombonianów Danielem Combonim. W dekrecie beatyfikacyjnym Paweł VI zwracał uwagę, że Arnold Janssen był pionierem akcji ekumenicznych, rekolekcji zamkniętych, angażowania misyjnego laikatu oraz wykorzystywania w apostolstwie nowoczesnych środków przekazu.

Modlitwa do św. Arnolda Janssena

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

Zobacz więcej

Zakonodawca i wybitny promotor dzieł misyjnychZakonodawca i wybitny promotor dzieł misyjnych

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 11 stycznia 2009Wasze komentarze:
 matka: 19.02.2024, 10:38
 Sw.Arnoldzie prosze Cie o zdrowie oraz o otrzymanie w calosci dobr ziemskich i duchowych dla Syna i jego matki. Dziekuje bardzo.
 marzena aneta: 15.01.2024, 05:34
 Święty Arnold Janssen dziękuję Święty Arnoldzie Janssenie kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 xxx: 31.08.2009, 07:29
 Myśli Św. O. Arnolda Janssena: "Każde dobro bierze swój początek na Kalwarii." "Módlmy się jak najgorliwiej do Boga, by napełniał nas coraz bardziej poznaniem własnej grzeszności i nicości, a także wielkim zaufaniem do Niego, jak i duchem wspaniałomyślnego oddania." " Niech wszyscy odznaczają się gorliwością o zbawienie dusz. Jakież bowiem dzieło jest tak wzniosłe, jak to, dla którego dokonania Słowo Boże przyjęło Ciało." " Bądźcie dobrego ducha również wtedy, gdy nie wszystko wydaje się układać pomyślnie. Jeśli uczynimy to, co do nas należy, Bóg przyjdzie z pomocą. Również ze zła umie On wyprowadzić dobro." " Jakżeś wielka, o prostoto duszy miłująca Boga! O wiele więcej u ciebie światła, skuteczności i siły, niż u pretensjonalnej uczoności! Tak! Boga chcę kochać z prostotą dziecka i pokornie jak dziecko." "W miarę oddawania się Bogu nagroda w niebie, pewność zbawienia, wewnętrzny pokój i prawdziwa wolność stają się coraz większe." "Im trudniejszy sprawa, tym bardziej ufajmy Bogu." "Bóg kocha tych, którzy w cierpieniu umieją Mu dziękować." "Zdarza się, że niekiedy na początku jakiejś sprawy występują duże trudności i chciałoby się zrezygnować. Ale później sprawa tym lepiej się rozwija. Droga do radości i pociechy prowadzi bowiem przez krzyż." "Tak mało się kocha Ducha Świętego. A przecież jest On Bogiem miłości. Obyśmy Go kochali z całego serca. Tej miłości nie możemy sobie sami udzielić: możemy jej pragnąć, ale On musi nas nią obdarzyć. „Bóg jest miłością” ( 1 J 4, 16). Nie pragnie On niczego, jak tylko naszej miłości." "Jeśli przygniatają nas ogromne cierpienia, pomyślmy, że to życzliwa ręka Boża nam je nałożyła. I ten sam Ojciec, który je zesłał, użyczy sił do ich znoszenia." "Pierwszym i najważniejszym czynem miłości bliźniego jest głoszenie Dobrej Nowiny."
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej