Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Weronika


św. Weronika Święta Weronika jest postacią legendarną, znaną z apokryfów. Legenda o niej pojawiła się w IV wieku i rozwijała się w różnych wersjach aż do późnego średniowiecza, ubogacana coraz to nowymi szczegółami.

Zasadniczy wątek tego budującego opowiadania mówi o pewnej metronie jerozolimskiej, która wyszła na ulicę, by zobaczyć niosącego krzyż Jezusa, w Jego ostatniej drodze. Widok zbitego, osłabionego, Skazańca, upadającego pod ciężarem krzyża tak ją wzruszył, że nie oglądając się na nikogo, odważnie przycisnęła się przez tłum i swoją białą chustą otarła Mu twarz skrwawioną, spoconą i ubrudzoną pyłem ulicznym, gdy upadał z krzyżem. Za ten miłosierny czyn otrzymała na chruście odbicie Jego bolesnego oblicza.

Apokryf z V wieku pod tytułem "Dzieje Piłata", tę nieznaną kobietę nazywa Weronką i utożsamia z kobietą wyleczoną z krwotoku (Mt 9,20), która potem broniła Jezusa przed Piłatem. Inne apokryfy utożsamiały ją z Martą z Betanii (Łk 10,38), albo jedną z niewiast płaczących nad cierpiącym Jezusem (Łk 23,27), nazywając ją Serafiną, która później przyjęła imię Weronika.

Apokryfy dodają, że swoją cenną chustę Weronika przekazała papieżowi świętemu Klemensowi Rzymskiemu w 97 r. Do dnia dzisiejszego ma się ona znajdować wśród relikwii zgromadzonych w bazylice św. Piotra w Rzymie.

Opowiadanie o św. Weronice i jej chuście działało swoim obrazowym językiem na różnych twórców. Czytamy o niej, między innymi, w "Złotej Legendzie" Jakuba de Voragine, czy tez w "Chuście Weroniki" G. von Le Fort. Malarze zaś najczęściej przedstawiali ją stojącą w sukni przepasanej wstęgą, w czepku lub welonie, trzymającą przez sobą rozpostartą chustę z podobizną Chrystusa, zwróconą ku widzowi. Tak skomponowany obraz świętej Weroniki często występował w średniowieczu, a od XV wieku i przez cały okres baroku, należał do najbardziej lubianych obrazów kulturowych.

W końcu święta Weronika stała się postacią tytułową szóstej stacji Drogi Krzyżowej. Do dziś ta stacja nosi napis: "Weronika ociera twarz Jezusowi".

Ciekawie przedstawił ją El Greco w Madrycie około 1600 roku. Na jego obrazie chusta unosi się swobodnie w powietrzu na ciemnym tle, jakby trzymana niewidzialnymi dłońmi, co robi wrażenie działania Bożej mocy. Oblicze Chrystusa wyłania się jak gdyby z jasnego tła chusty.

Artysta ten wspaniale zobrazował tę prawdę, że "Weronika", to chusta z obliczem Pana, a nie osoba. Nazwa zaś wywodzi się z greckiego: iere eikon = święte oblicze, albo z łacińskiego: vera icon = prawdziwy obraz (oblicza Jezusa).

Lecz nazwa Weronika, odnosząca się do chusty z cierpiącym obliczem Pana, stała się również imieniem żeńskim spotykanym od czasów macedońskich i późnorzymskich. Imię to nie zyskało jednak większej popularności.

W Polsce imię to znane jest od średniowiecza i należało do imion występujących bardzo rzadko.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim w dniu 4 lutego.

Kogo patronką jest św. Weronika?

Jest patronką kupców i tkaczy, fotografów, szwaczek, gospodyń parafialnych. Jest również orędowniczką w przypadku poważnych problemów z krążeniem, różnych obrażeń ciała, czy też orędowniczką dobrej śmierci.

Modlitwa do św. WeronikiModlitwa do św. WeronikiModlitwa do św. Weroniki

Ks. Tarsycjusz Sinka CMWasze komentarze:
 wertusek876: 27.10.2011, 21:51
 lol mi was wszystkich.
 Weronika.R.:): 25.10.2011, 21:59
 Św. Weroniko proszę cię o dwie rzeczy : żebym była dobrą uczennicą i o to żeby mojej rodzinie nic się nie stało! :)
 AnGeLa: 10.09.2011, 21:05
 Modlitw nie pisze się przez internet na blogach i innych stronach , tylko modlić trzeba się naprawdę z pobożnością i miłością w sercu . A nie dla jaj i dla śmiechu!!!!!!!!!!!!!!!!!!A te pisemka o teściowej to lepiej skasujcie i módlcie się w Kościele a jak nie to zmiencie własne zachowanie , bo wina nigdy nie lezy tylko po jednej ze stron.!Takie jest moje zdanie , lecz na pewno nie wszyscy się z tym zgadzają i wolą robic sobie jaja!!!!!
 oluśka: 03.06.2011, 13:52
 Sw.Weroniko błagam cie pomódl sie za mnie żebym zdała egzamin z bierzmowania .
 Wiktoria: 09.05.2011, 21:23
 Św. Weronika nie ma internetu więc tego nie przeczyta. Najlepiej trafi to do niej jak powiecie jej to podczas modlitwy prosto z serca! Moim zdaniem pisanie takiego czegoś jest bardziej na pokaz niż żeby na prawdę się pomodlic..
 weronika : 29.04.2011, 23:43
 św weroniko módl się żeby zostałam bierzmowana proszę
 ilona4: 29.04.2011, 12:13
 św weroniko daj mi jakiś znak żębym zdała egzamin dobierzmowania
 Magda: 27.03.2011, 12:21
 Św. Weroniko spraw aby moi bliscy byli szczęśliwi i żyli bardzo długo.
 M.: 01.03.2011, 22:01
 Święta Weroniko wesprzyj mnie w moim dążeniu do celu. Wspieraj mnie w trudnych chwilach i proszę Cię pomóż mi w matmie.


 martyna: 27.02.2011, 14:29
 bardzo ciekawy artykuł
 Bożena: 11.01.2011, 11:21
 Sw.Weroniko Ciebie sobie obrałam za moją patronkę.Teraz,gdy tak bardzo pragnę bliskości PNA BOGA,prosze cię o wstawiennictwo u NIEGO w mojej sprawie wraz z Maryją przez JezusaChrystusa Amen.
 Ola: 24.08.2010, 04:15
 Św.Weroniko wyproś Łukaszowi nawrócenie i przemianę serca,módl się za nami i wstawiaj.Dziękuje
 Zofia: 17.05.2010, 17:15
 Święta Weroniko uproś u Boga łaskę zdrowia dla mojej teściowej Twojej imienniczki-Weroniki.Amen
 Sylwia: 27.04.2010, 12:36
 Życiorys jest ciekawy jak i również życie św.Weroniki...Imię to jest rzadko spotykane,ale bardzo ładne...
 Leo: 03.02.2010, 19:59
 patrząc na moje życie nie miałbym odwagi tak postąpić jak Weronika. Jej świętość jest od Jezusa Chrystusa naszego Króla.
 mee...(Miusi)(ulaaaaa: 29.10.2009, 16:30
 Nooo zaskakujące...
 weronika: 04.04.2009, 23:20
 Ja noszę imię św. Weroniki, mam do Was prośbę nie módlcie się do Weroniki ale za pośrednictwem Weroniki do Pana Boga, myślę, że owe modlitwy wówczas będą zgodne z orędownictwem świętych... Święta Weroniko proszę wypraszaj u Pana wszelkie łaski dla nas zwykłych ludzi, by święta Wielkanocne były czasem Adoracji przy Pustym Grobie.
 natalia sitarz: 29.03.2009, 15:49
 chce by była moją patronką po bierzmowaniu bo chce bezinteresownie pomagać ludzią
 SIATA;;;: 25.03.2009, 19:31
 Św. Weroniko TOBIE zawierzam,moją Teściową przemień Jej duszę i ciało-Módl się za Nią,błagam spełnij Moją prośbę.Usłysz Mój głos,nie odmawiaj o co CIĘ proszę...
 kaRoLiNa.: 23.03.2009, 16:09
 Św.Weroniko módl się za moją rodzine i moją córkę Julię.Amen.
[1] [2] [3] (4) [5]


Autor

Treść

Nowości

św. Małgorzata z Kortonyśw. Małgorzata z Kortony

Modlitwa do św. Małgorzaty z KortonyModlitwa do św. Małgorzaty z Kortony

Gdzie umarł św. Piotr, Apostoł?Gdzie umarł św. Piotr, Apostoł?

Bazylika św. PiotraBazylika św. Piotra

Czy Maryja jest lepsza od Syna?Czy Maryja jest lepsza od Syna?

Skąd płynie ucisk Kościoła? (Ap 10,8-11)Skąd płynie ucisk Kościoła? (Ap 10,8-11)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej