Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Weronika


św. Weronika Święta Weronika jest postacią legendarną, znaną z apokryfów. Legenda o niej pojawiła się w IV wieku i rozwijała się w różnych wersjach aż do późnego średniowiecza, ubogacana coraz to nowymi szczegółami.

Zasadniczy wątek tego budującego opowiadania mówi o pewnej metronie jerozolimskiej, która wyszła na ulicę, by zobaczyć niosącego krzyż Jezusa, w Jego ostatniej drodze. Widok zbitego, osłabionego, Skazańca, upadającego pod ciężarem krzyża tak ją wzruszył, że nie oglądając się na nikogo, odważnie przycisnęła się przez tłum i swoją białą chustą otarła Mu twarz skrwawioną, spoconą i ubrudzoną pyłem ulicznym, gdy upadał z krzyżem. Za ten miłosierny czyn otrzymała na chruście odbicie Jego bolesnego oblicza.

Apokryf z V wieku pod tytułem "Dzieje Piłata", tę nieznaną kobietę nazywa Weronką i utożsamia z kobietą wyleczoną z krwotoku (Mt 9,20), która potem broniła Jezusa przed Piłatem. Inne apokryfy utożsamiały ją z Martą z Betanii (Łk 10,38), albo jedną z niewiast płaczących nad cierpiącym Jezusem (Łk 23,27), nazywając ją Serafiną, która później przyjęła imię Weronika.

Apokryfy dodają, że swoją cenną chustę Weronika przekazała papieżowi świętemu Klemensowi Rzymskiemu w 97 r. Do dnia dzisiejszego ma się ona znajdować wśród relikwii zgromadzonych w bazylice św. Piotra w Rzymie.

Opowiadanie o św. Weronice i jej chuście działało swoim obrazowym językiem na różnych twórców. Czytamy o niej, między innymi, w "Złotej Legendzie" Jakuba de Voragine, czy tez w "Chuście Weroniki" G. von Le Fort. Malarze zaś najczęściej przedstawiali ją stojącą w sukni przepasanej wstęgą, w czepku lub welonie, trzymającą przez sobą rozpostartą chustę z podobizną Chrystusa, zwróconą ku widzowi. Tak skomponowany obraz świętej Weroniki często występował w średniowieczu, a od XV wieku i przez cały okres baroku, należał do najbardziej lubianych obrazów kulturowych.

W końcu święta Weronika stała się postacią tytułową szóstej stacji Drogi Krzyżowej. Do dziś ta stacja nosi napis: "Weronika ociera twarz Jezusowi".

Ciekawie przedstawił ją El Greco w Madrycie około 1600 roku. Na jego obrazie chusta unosi się swobodnie w powietrzu na ciemnym tle, jakby trzymana niewidzialnymi dłońmi, co robi wrażenie działania Bożej mocy. Oblicze Chrystusa wyłania się jak gdyby z jasnego tła chusty.

Artysta ten wspaniale zobrazował tę prawdę, że "Weronika", to chusta z obliczem Pana, a nie osoba. Nazwa zaś wywodzi się z greckiego: iere eikon = święte oblicze, albo z łacińskiego: vera icon = prawdziwy obraz (oblicza Jezusa).

Lecz nazwa Weronika, odnosząca się do chusty z cierpiącym obliczem Pana, stała się również imieniem żeńskim spotykanym od czasów macedońskich i późnorzymskich. Imię to nie zyskało jednak większej popularności.

W Polsce imię to znane jest od średniowiecza i należało do imion występujących bardzo rzadko.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim w dniu 4 lutego.

Kogo patronką jest św. Weronika?

Jest patronką kupców i tkaczy, fotografów, szwaczek, gospodyń parafialnych. Jest również orędowniczką w przypadku poważnych problemów z krążeniem, różnych obrażeń ciała, czy też orędowniczką dobrej śmierci.

Modlitwa do św. WeronikiModlitwa do św. WeronikiModlitwa do św. Weroniki

Ks. Tarsycjusz Sinka CMWasze komentarze:
 wertusek876: 27.10.2011, 21:51
 lol mi was wszystkich.
 Weronika.R.:): 25.10.2011, 21:59
 Św. Weroniko proszę cię o dwie rzeczy : żebym była dobrą uczennicą i o to żeby mojej rodzinie nic się nie stało! :)
 AnGeLa: 10.09.2011, 21:05
 Modlitw nie pisze się przez internet na blogach i innych stronach , tylko modlić trzeba się naprawdę z pobożnością i miłością w sercu . A nie dla jaj i dla śmiechu!!!!!!!!!!!!!!!!!!A te pisemka o teściowej to lepiej skasujcie i módlcie się w Kościele a jak nie to zmiencie własne zachowanie , bo wina nigdy nie lezy tylko po jednej ze stron.!Takie jest moje zdanie , lecz na pewno nie wszyscy się z tym zgadzają i wolą robic sobie jaja!!!!!
 oluśka: 03.06.2011, 13:52
 Sw.Weroniko błagam cie pomódl sie za mnie żebym zdała egzamin z bierzmowania .
 Wiktoria: 09.05.2011, 21:23
 Św. Weronika nie ma internetu więc tego nie przeczyta. Najlepiej trafi to do niej jak powiecie jej to podczas modlitwy prosto z serca! Moim zdaniem pisanie takiego czegoś jest bardziej na pokaz niż żeby na prawdę się pomodlic..
 weronika : 29.04.2011, 23:43
 św weroniko módl się żeby zostałam bierzmowana proszę
 ilona4: 29.04.2011, 12:13
 św weroniko daj mi jakiś znak żębym zdała egzamin dobierzmowania
 Magda: 27.03.2011, 12:21
 Św. Weroniko spraw aby moi bliscy byli szczęśliwi i żyli bardzo długo.
 M.: 01.03.2011, 22:01
 Święta Weroniko wesprzyj mnie w moim dążeniu do celu. Wspieraj mnie w trudnych chwilach i proszę Cię pomóż mi w matmie.


 martyna: 27.02.2011, 14:29
 bardzo ciekawy artykuł
 Bożena: 11.01.2011, 11:21
 Sw.Weroniko Ciebie sobie obrałam za moją patronkę.Teraz,gdy tak bardzo pragnę bliskości PNA BOGA,prosze cię o wstawiennictwo u NIEGO w mojej sprawie wraz z Maryją przez JezusaChrystusa Amen.
 Ola: 24.08.2010, 04:15
 Św.Weroniko wyproś Łukaszowi nawrócenie i przemianę serca,módl się za nami i wstawiaj.Dziękuje
 Zofia: 17.05.2010, 17:15
 Święta Weroniko uproś u Boga łaskę zdrowia dla mojej teściowej Twojej imienniczki-Weroniki.Amen
 Sylwia: 27.04.2010, 12:36
 Życiorys jest ciekawy jak i również życie św.Weroniki...Imię to jest rzadko spotykane,ale bardzo ładne...
 Leo: 03.02.2010, 19:59
 patrząc na moje życie nie miałbym odwagi tak postąpić jak Weronika. Jej świętość jest od Jezusa Chrystusa naszego Króla.
 mee...(Miusi)(ulaaaaa: 29.10.2009, 16:30
 Nooo zaskakujące...
 weronika: 04.04.2009, 23:20
 Ja noszę imię św. Weroniki, mam do Was prośbę nie módlcie się do Weroniki ale za pośrednictwem Weroniki do Pana Boga, myślę, że owe modlitwy wówczas będą zgodne z orędownictwem świętych... Święta Weroniko proszę wypraszaj u Pana wszelkie łaski dla nas zwykłych ludzi, by święta Wielkanocne były czasem Adoracji przy Pustym Grobie.
 natalia sitarz: 29.03.2009, 15:49
 chce by była moją patronką po bierzmowaniu bo chce bezinteresownie pomagać ludzią
 SIATA;;;: 25.03.2009, 19:31
 Św. Weroniko TOBIE zawierzam,moją Teściową przemień Jej duszę i ciało-Módl się za Nią,błagam spełnij Moją prośbę.Usłysz Mój głos,nie odmawiaj o co CIĘ proszę...
 kaRoLiNa.: 23.03.2009, 16:09
 Św.Weroniko módl się za moją rodzine i moją córkę Julię.Amen.
[1] [2] [3] (4) [5]


Autor

Treść

Nowości

św. Elżbieta z Schönauśw. Elżbieta z Schönau

Modlitwa do św. Elżbiety z SchönauModlitwa do św. Elżbiety z Schönau

św. Grzegorz Barbarigośw. Grzegorz Barbarigo

Modlitwa do św. Grzegorza BarbarigoModlitwa do św. Grzegorza Barbarigo

Koronka do św. PeregrynaKoronka do św. Peregryna

Endoskopia przewodu pokarmowegoEndoskopia przewodu pokarmowego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej