Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Andrew Carnegie

(1835 - 1919

Nie tylko filharmonie w Nowym Jorku i Pittsburghu upamiętniają Andrew Carnegie (1835-1919), biznesmena, człowieka renesansu, patrioty, wielbiciela sztuki, pisarza i filantropa, który pochodził ze średnio zamożnej (przynajmniej do pewnego czasu) protestanckiej rodziny, trudniącej się od pokoleń tkactwem.

William Carnegie, jego ojciec wytwarzał bowiem unikalne, pełne artyzmu tekstylia, które słynęły w Dunfermlinie i w całej okolicy. W latach czterdziestych XIX w mechaniczne tkalnie doprowadziły do całkowitej ruiny rękodzieła nie tylko w Szkocji i kiedy urodził się jego młodszy brat Tom, rodzina znalazła się na krawędzi ubóstwa. Pierwsza o emigracji pomyślała matka (jej siostry osiedliły się w Pensylwanii) i latem 1848 r. czwórka Carnegich dotarła - za pożyczone pieniądze - do Allegheny. Było im ciężko (ojciec nie mógł znaleźć pracy, matka szyła buty, Tom pasał gęsi), ale ambitny Andrew zaczął od roznoszenia telegramów. Wkrótce został telegrafistą i jako jeden z trzech w Stanach Zjednoczonych potrafił zapisywać depesze ze słuchu (kreskami i kropkami Morse'a).

Dużo i szybko się uczył, chciał się uczyć (do końca swych dni). Marzył o wielkiej, pełnej nadziei przyszłości. Czytał, lubił dyskutować, dlatego - wspólnie z kolegami - założył Webster Literary Club. Następne lata, to "przygoda" z koleją. W 1853 r. zdolnego młodzieńca "odkrył" Thomas Scott (późniejszy prezes Pennsylvania Railroad Company) i razem z nim, po zawiązaniu się Konfederacji, przywracali połączenie kolejowe z centrum dowodzenia. Carnegie, zwolennik Unii (i zagorzały przeciwnik niewolnictwa), w 1861 r. dowiózł, prowadząc ze Scottem lokomotywę, pierwszy oddział żołnierzy do Waszyngtonu. On też miał wielkie zasługi w układaniu torów, zniszczonych przez sympatyków Południa, i naprawie komunikacji telegraficznej (za zgodą Lincolna zorganizował US Military Telegraph Corps).

Od 1856 r. Carnegie, z pomocą Th. Scotta zaczął zyskownie lokować kapitał (m.in. akcje Adam Express Company, wagony Pullmana, ropa naftowa), pamiętając przez cały czas, ażeby mamona nie przysłoniła mu świata. Po prostu miał talent "do robienia pieniędzy". W 1866 r. razem z Tomem założyli Union Iron Mills, stając się największymi potentatami w produkcji szyn (po śmierci brata do spółki przystąpił Henry Frick - Cor- negie Steel Company, potem przejął koncern US Steel). Tyle w największym skrócie, o sukcesach finansowych, bo na progu XX wieku A. Carnegie należał chyba do najbogatszych ludzi na świecie. Potrafił korzystać z bogactwa i umiał się nim dzielić. Chętnie chodził do opery, teatrów i na ekspozycje muzealne. Często spotykał się i przyjaźnił z wielkimi indywidualnościami swojej epoki, m.in. gen. Shermanem, Markiem Twainem, Williamem Gladstonem (premier) czy Herbertem Spencerem i Matthew Arnoldem (filozofami). Także pamiętał o przyjaciołach z dzieciństwa (zabierał ich na wycieczki po Europie) i cenił więzy rodzinne (opiekował się bratem i jego dziećmi; szanował matkę, spełniając każdą jej zachciankę). Dopiero w 1887 r. ożenił się z Louise Whitfield, córką zamożnego nowojorskiego kupca.

Filharmonie w Nowym Jorku i Pittsburghu stanowiły ledwie preludium jego gigantycznej działalności filantropijnej. W 1900 r. ofiarował 10 min dolarów dla szkockich uczelni; założył pierwszą nowoczesną fundację dobroczynną, przekazywał pieniądze na oświatę, szpitale, kościoły, muzea i inne obiekty użyteczności publicznej. Właśnie on stworzył pierwszy w USA fundusz emerytalny dla swoich pracowników (później Franklin D. Roosevelt wprowadził system zabezpieczeń emerytalnych). Do dziś Amerykanie korzystają z jego hojności, na przykład Hero Fund nagrodził do 1995 r. ponad 7,5 tys. bohaterów. Chętnie wspomagał biblioteki, wierząc głęboko w sens edukacji. Pensylwanii ofiarował bowiem trzy wspaniałe "cegiełki" (Allegheny, Braddock i Cambria Public Library). W latach 1900-1919 rozdał około 325 min dolarów, przeznaczając z tego aż 80 proc. na wspomaganie uniwersytetów i rozwój nauki i techniki.

Biografowie nie idealizując A. Carnegiego są zgodni, że był silną indywidualnością, wymagającą od siebie i innych, lecz jako przemysłowiec miał czystą kartotekę. Wydaje się, iż wypełnił do końca swoje marzenia i "twarde" postanowienia.

ANDRZEJ SIKORSKIWasze komentarze:
 czytelnik: 17.04.2012, 15:24
 co znaczy napis pod imieniem i nazwiskiem,(zn.ok.180).Labre sie urodził w xix wieku.a nie ok.180 r.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej