Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Edmund Dalbor

(1869 - 1926

W 1926 roku zmarł w Poznaniu ks. kard. Edmund Dalbor (1869-1926), pierwszy Prymas w XX-wiecznej historii Polski. Chcemy dziś przypomnieć tę postać Kościoła Polskiego i Wielkopolski, akcentując niektóre faktyz posługi kapłańskiej Arcypasterza, lecz również ważniejsze dokonania społeczno-polityczne.

Późniejszy Arcybiskup Poznański urodził się w Ostrowie Wielkopolskim. Studia teologiczne - jako alumn naszego seminarium duchownego - odbył w Munster, zaś doktorat - z prawa kanonicznego - bronił na słynnym Gregorianum. Święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie.

Po powrocie z Wiecznego Miasta - w latach 1894-1899 - pełnił różne funkcje duszpasterskie i pracował w kurii poznańskiej i w Gnieźnie. Nie zaniedbywał działań i współpracy z organizacjami społecznymi. W 1909 r. został oficjałem i wikariuszem generalnym. Natomiast sześć lat później otrzymał nominację na następcę abp. Edwarda Likowskiego (w 1919 został kardynałem). Od początku uchodził na "twardego" Pasterza, walczył o Polskę i godność rodaków poza granicami kraju. Jego ingresy, wizytacje, bierzmowania stawały się wielkimi manifestacjami politycznymi (za M. Banaszakiem, Edmund Dalbor, w: W kręgu rodziny kolegiackiej. Miesięcznik religijno-informacyjny Parafii pw. NMP Wniebowziętej w Środzie Wlkp., listopad 2000).

Podczas I wojny światowej organizował opiekę charytatywną, doglądał jeńców, pocieszał opuszczonych, pomagał biednym. W 1917 r. powołał do życia Związek Towarzystw Dobroczynnych Caritas (miał też swój udział w organizacji i uruchamianiu tanich i bezpłatnych kuchni w Poznaniu).

W 1918 r. protestował u władz pruskich w Berlinie przeciw grabieżom kościołów i dokonywaniu gwałtów na ludności polskiej przez funkcjonariuszy Grenzschutzu i Heimatschutzu. Popierał udział duchowieństwa w powstaniu wielkopolskim i akcji plebiscytowej na Śląsku i Warmii. Nie zapominał również o katolikach w Gdańsku.

W niepodległej Rzeczypospolitej odważnie podejmował inicjatywy zmierzające do normalizacji życia w kraju po okresie zaborów. W 1919 r. zwołał i prowadził pierwszą - i następne - Konferencje Episkopatu Polski. Dość szybko podjął odpowiednie kroki, by reaktywować poznańskie Seminarium Duchowne. Nie można zapomnieć, że brał udział w staraniach o Uniwersytet Poznański, a po jego utworzeniu od władz państwowych uzyskał dekret erekcyjny dla Wydziału Teologicznego UP.

W 1925 r. Ksiądz Kardynał zorganizował - pierwsze w wyzwolonej Ojczyźnie - Poznańskie Archiwum Archiediecezjalne. Za kadencji pierwszego Prymasa, zgodnie z bullą Vixdum Poloniae unitas, zakreślone zostały granice archidiecezji, dekanatów i parafii. Prymas usilnie dążył do regulacji statusu prawnego Kościoła w Polsce. Po ojcowsku przyjmował powracające po wygnaniu przez zaborcę zakony. Pamiętał o emigrantach (szczególnie na terenie Niemiec i Francji). To właśnie dzięki jego osobistym kontaktom nadany został nowy status Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu.

Wielkie dzieło duszpasterskie (propagowanie rekolekcji dla świeckich; szerzenie kultu Najświętszego Serca Jezusa; powołanie Sodalicji Kapłanów i Związku Misyjnego Kleru, wznowienie publikacji "Nowej Biblioteki Kaznodziejskiej"), organizacyjne (Komitet Obrony Społecznej - "tanie kuchnie", kwesty na rzecz ofiar klęsk żywiołowych, na PCK) i na polu społeczno- politycznym (m.in. powołanie sekretariatu generalnego Zjednoczenia Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej, Stowarzyszeń Robotników Chrześcijańskich i Związku Katolików Abstynentów) zostało docenione. Ksiądz kardynał E. Dalbor otrzymał doktoraty honoris causa uczelni w Krakowie, Lwowie i Munster. Został także odznaczony Orderem Orła Białego (był kanclerzem Kapituły tego Orderu) i Wielką Wstęgą Francuskiej Legii Honorowej.

Pozostawił po sobie wiele artykułów z problematyki prawnej ("Miesięcznik Kościelny"), ponadto zachowały się publikacje jego kazań, homilii i konferencji, które ukazywały się w "Nowej Bibliotece Kaznodziejskiej".

ANDRZEJ SIKORSKIWasze komentarze:
 marzena aneta: 15.07.2023, 18:07
 Ksiądz Edmund Dalbor dziękuję Edmundzie Dalborze Księże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Edmundzie Dalborze Księże módl się za nami dziękuję Edmundzie Dalborze Księże kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej