Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Alojzy Orione

1872 - 1940

Przyszedł na świat w ubogiej rodzinie 23 czerwca 1872 roku. Mógł dojść do kapłaństwa jedynie dzięki ludzkiej dobroci. Zwłaszcza św. ks. Bosko, założyciel Salezjanów, zaopiekował się biednym chłopcem i przyjął go do swego oratorium w Turynie. To uprzystępniło chłopcu potrzebne wykształcenie i otwarło drogę do kapłaństwa.

Kapłańską pracę ksiądz Orione cechował ustawiczny wysiłek zmierzający do tego, żeby jak najwydatniej służyć Chrystusowi w ubogich, w odsuniętych na margines życia. Szczególną opieką otaczał biedne dzieci.

Umarł 12 marca 1940 roku w San Remo, gdzie go skierowało posłuszeństwo przełożonym i lekarzom, ale nie jego własna wola. "Nie wśród palm - mawiał - pragnąłbym umierać, ale wśród ubogich Chrystusa".

Służba biednym była dla nowego Błogosławionego służbą Kościołowi i Papieżowi. Nadawał jej podwójny cel: biedakom dać odczuć miłość jaką ich otacza Kościół, a światu całemu dać świadectwo prawdziwości słów św. diakona Wawrzyńca, że ubodzy są skarbem Kościoła.

Myśl, która stale gnębiła ks. Orione, to troska o dusze ludzkie. Dlatego dla swej akcji nie tylko szukał środków materialnych, ale najbardziej troszczył się o powołania kapłańskie. Mówił: "Ileż to trzeba się nachodzić, aby zaopiekować się powołaniami biednych dzieci! Na ileż schodów się drapałem, do ilu stukałem drzwi! Bóg trzymał mnie w ręce, jakgdyby zwykłą szmatę - mówił w pokorze. Cierpiałem głód, pragnienie i upokorzenia.

Alojny Orione rozwinął swą działalność także poza Włochami i w Polsce, a zwłaszcza w Argentynie, gdzie pracował przez trzy lata i stał się popularną postacią. Założył w tym kraju jedno z największych dzieł opieki społecznej. Kolejno działał w Brazylii, Chile, Urugwaju i w Stanach Zjednoczonych. Po śmierci Założyciela ideał, który mu przyświecał i którym żył przejęli jego duchowi synowie w "Małym Dziele Bożej Opatrzności". Wśród zmiennych warunków i wymagań czasu kontynuują oni1 dzieło opieki nad biednymi, a działalność zgromadzenia rozszerzyli na Szwajcarię, Anglię, Irlandię, Hiszpanię i Francję. Dotarli też do Wybrzeża Kości Słoniowej i na Madagaskar.

Co głosi dzisiejszemu światu bł. ks. Orione? Jakie przekazuje nam orędzie? Postulator jego sprawy, o. Jan Pirani, utrzymuje, że jest nim wierna służba Kościołowi przez obudzanie w duszach ludzi biednych i współczesnej młodzieży miłości do biskupów i do papieża, którego nowy Błogosławiony zwykł nazywać "Sercem Kościoła".

ks. Orione został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 26 października 1980 roku. Kanonizacji Jan Paweł II dokonał 16 maja 2004 roku.

Modlitwy do św. Alojzego Orione

Litania do św. Alojzego Orionie

opracował A. R.


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej