Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bł. Maria Anna Sala

1829 - 1891

Była pokorną zakonnicą i nauczycielką. Prowadziła życie ciche i zdawać by się mogło mało znaczące, choć była wychowawczynią w całym tego słowa znaczeniu. O tym, czym może przyświecać dzisiejszym ludziom, mówił postulator jej sprawy o. Umberto Fasola.

Ostatnie ogólne zebranie Synodu Biskupów rozważało problemy moralne i religijne rodziny. Dla odnowienia rodziny sprawą podstawową, zwłaszcza dla przyszłych matek, jest wychowanie. Wpływ, jaki matka wywiera na dusze swoich najdroższych niczym nie da się zastąpić, nigdy należycie ocenić. Bł. Maria Anna jest wzorem dla wszystkich, których powołaniem jest trudny i odpowiedzialny obowiązek urabiania młodocianych dusz przyszłych matek i przygotowanie ich do życia. Postulator podkreślił wiele mówiący szczegół związany z życiem i pracą Siostry Marii Anny. Wśród najmilszych jej wychowanek była Judyta Alchisi, późniejsza żona p. Montini i matka papieża Pawła VI. Któż potrafi odgadnąć, ile z nauk, z przykładu i z duchowości wychowawczyni zapadło głęboko w jej młodocianą duszę? Była uważną i czułą wychowanką. Ile też z tych otrzymanych wartości przekazała duszy swego syna?

Bł. Maria Anna Sala urodziła się w roku 1829 w północnych Włoszech i w młodych latach wstąpiła do nowo założonej kongregacji Sióstr św. Marceliny, której celem jest wychowywanie żeńskiej młodzieży. Siostra Maria Anna miała wybitne zdolności do pracy nauczycielskiej i wychowawczej. Łatwo zyskiwała sobie szacunek, zaufanie i miłość wychowanek w licznych miejscach pracy, gdzie kierowało ją zakonne posłuszeństwo. Umarła w Mediolanie 24 listopada 1891 roku. Jeszcze na 20 dni przed śmiercią prowadziła lekcje w szkole.

Wieczorami dziewczęta widywały często swoją wychowawczynię na klęczkach przy łóżku, pogrążoną w długiej modlitwie. To im wyjaśniało tajemnicę jej cierpliwości i słodyczy okazywanej we wszystkich okolicznościach i wobec każdego. Nic dziwnego, że jej słowa zdobywały młodociane serca i zbliżały dusze do Boga. Maria Anna Sala została beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 26 października 1980 roku.

opracował A. R.


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej