Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Wiktoria

(żyła w III wieku)

św. Wiktoria Według starej tradycji święta Wiktoria, męczennica, żyła w połowie III wieku w Sabinie (Subiaco) pod Rzymem.

W tym czasie coraz bardziej ujawniał się koniec imperium rzymskiego. System obrony jego granic przestał być skuteczny, cc wrogom zewnętrznym pozwalało raz po raz napadać na miasta rzymskie, niszczyć je i rabować. Załamywała się też wewnętrzna spoistość olbrzymiego państwa na skutek obejmowania władzy cesarskiej drogą usuwania rywali (z reguły nie umierali śmiercią naturalną), a także prowadzonych wojen domowych. Zniknął dobrobyt poprzednich wieków. Zaś zwiększanie podatków na wojsko rozdrażniało tylko obywateli, bo i tak nie zapewniało im bezpieczeństwa.

Z kryzysem politycznym i gospodarczym szedł w parze również kryzys religijny. Wielu obywatelom nie wystarczała już świadomość istnienia bogów, lecz pragnęli kontaktu z nimi. Rosła też potrzeba czystości pojmowanej w kategoriach moralnych.

Nie znajdując w starych kultach, szukali tego gdzie indziej. W chrześcijaństwie znajdowali jedno i drugie, czyli kontakt z żywym Bogiem w Jezusie Chrystusie i ideały czystości moralnej w osobie Jezusa, w Najświętszej Maryi Pannie i w Świętych Pańskich.

Sytuacja ta, w jakiej znalazło się wówczas imperium rzymskie, sprzyjała rozwojowi chrześcijaństwa, ponieważ wzrastała wtedy liczba nawracających się pogan i przyjmujących chrześcijaństwo, wśród których znalazła się święta Wiktoria, dziewica i męczenniczka. Umacniała się także wewnętrzna organizacja Kościoła.

W tym czasie wzrastała również liczba męczenników. Władze rzymskie bowiem, wierne starym porządkom, przyczynę tych wszystkich kryzysów, klęsk i niepowodzeń widziały w chrześcijanach. Ich zdaniem oni prowokowali bogów do gniewu przejawiającego się w owych niepowodzeniach i klęskach. Dlatego cesarze podejmowali inicjatywy prowadzące w rezultacie do prześladowania chrześcijan. Cesarz Decjusz (240-251) pragnął umocnić jedność rzymską wokół tradycyjnej religii. W tym celu wydał on w 250 roku nakaz, aby wszyscy (bez wyjątku) obywatele składali ofiary bogom. Dla chrześcijan była to poważna próba wiary.

Wielu z nich świadczyło wtedy o swojej wierze i miłości do Chrystusa, mocniejszej niż śmierć. Wśród tych bohaterskich męczenników znalazła się też święta Wiktoria. Zdecydowanie poszła za Chrystusem, Królem męczenników, by wejść do Jego Królestwa wiecznej radości. Natomiast cesarze ze swoimi namiestnikami i prefektami nie pozyskali sobie przychylności wymyślonych bożków. Zaś krew nęczenników stała się nasieniem nowych zastępów chrześcijan, jak zaświadcza Tertulian, jeden : ówczesnych pisarzy.

Męczennica

Aresztowani chrześcijanie musieli przechodzić przez procedurę sądową, zgodnie z wymaganiami prawa rzymskiego. Każdego przesłuchiwał sędzia. Cały przebieg procesu, wyrok i jego wykonanie, były stenografowane i przechowywane w archiwach państwowych. Chrześcijanie obecni na procesie również sporządzali notatki dla swoich potrzeb. Opisy męczeństwa bohaterów odczytywali na nabożeństwach, co bardzo mobilizowało ich do wierności Chrystusowi i napełniało nadzieją szybkiego połączenia się z Nim. Gdy władze to spostrzegły, zaczęły konfiskować i niszczyć "akta męczeństwa".

Kiedy zaś po prześladowaniach usiłowano je zrekonstruować, okazało się, że pamięć jest zawodna, wskutek czego w "Historiach męczeństwa" znalazły się zmiany, zniekształcenia i dodatki.

Na bazie tych historii pod koniec starożytności powstała nowa forma literacka zwana "legendą o świętych". Charakteryzowała się ona cudami, nadzwyczajnymi zdarzeniami, dramatycznością, dialogami, nawróceniami, opisem tortur, kontrastem między jasnymi typami ludzi (męczennicy), a ciemnymi (sędzia, kat). "Legendy" pisano "ku zbudowaniu czytelników", nie troszcząc się zbytnio o prawdę historyczną. Mimo to, zawierają one jakieś cenne ziarno prawdy.

Biogram

Nasze wiadomości o świętej Wiktorii, dziewicy i męczennicy czerpiemy z legendarnych Historii męczeństwa, z Acta Yictoriae (akta te historycy odrzucają) i De virginitate, (traktat o dziewictwie) Adelhelma (709). Wczesny i wyraźny kult świętej Wiktorii świadczy, że bez wątpienia jest postacią historyczną.

Z tego co nam przekazała tradycja, sięgająca czasów starożytnych, Wiktoria żyła w połowie III wieku w Sabinie pod Rzymem. Miała poślubić niejakiego Eugeniusza, poganina. Przyczynąjej śmierci męczeńskiej było to, że odmówiła mu ręki. Nie chciała także składać wymaganej przez cesarza ofiary bożkom. Wobec tego narzeczony wydał ją jako chrześcijankę i zażądał, by posłano ją na śmierć. Śmierć męczeńską poniosła za cesarza Decjusza (249-251), a więc około 250 roku.

Na podstawie tych wiadomości ułożono elogium czyli krótką pochwałę umieszczoną w Martyrologium Romanum, czyli w księdze liturgicznej będącej zbiorem elogiów o świętych na cały rok liturgiczny. W dawnym martyrologium, elogium o świętej Wiktorii brzmi następująco:

"W Rzymie podczas prześladowania cesarza Decjusza cierpienie świętej Wiktorii, panny i męczenniczki. Zaręczona z Eugeniuszem, poganinem, nie chciała ani go poślubić, ani złożyć ofiary bożkom, a równocześnie pozyskała mocą zdziałanych cudów wiele panien dla Chrystusa. Narzeczony wobec tego zażądał, aby kat przebił jej serce".

Obecne elogium bardziej krytyczne i uwzględniające nowsze badania brzmi:

"W Subiaco, we Włoszech, świętej Wiktorii, męczennicy. Zginęła zapewne w Sabinie pod Rzymem. Tam też dobrze zaświadczony został jej wczesny kult. Nieco później swój piękny wyraz znalazł on na mozaikach raweńskich. Relikwie po wielu perypetiach przeniesiono do Subiaco, gdzie do dziś dnia oglądać można grobowiec męczennicy".

Kult

Dobrze udokumentowany jest wczesny kult świętej Wiktorii, dziewicy i męczennicy. Jej imię występuje w starych martyrologiach, co świadczy o obchodzeniu w liturgii jej wspomnienia. Pierwotnie w martyrologium występowała wraz ze świętą Anatolią. W ślad za kompilatorem Usuardem, to jest od 875 roku, martyrologium rzymskie głosi jej chwałę oddzielnie pod datą 23 grudnia.

Najstarszy jej wizerunek widnieje w jednej z mozaik z VI wieku w Rawennie, w kościele świętego Apolinarego. Kult jej zatem musiał być rozwinięty wówczas, skoro potwierdzenie znalazł w odległej Rawennie.

O kulcie świętej Wiktorii umęczonej za wiarę świadczy także przeniesienie jej relikwii do Subiaco, gdzie do dziś dnia oglądać można grobowiec męczennicy otaczany czcią.

Modlitwy do św. Wiktorii

Modlitwa do św. WiktoriiModlitwa do św. Wiktorii

Litania do św. WiktoriiLitania do św. Wiktorii

Zobacz więcej

Zginęła za wiarę, prawdopodobnie w czasach DioklecjanaZginęła za wiarę, prawdopodobnie w czasach Dioklecjana

ks. Tarsycjusz SinkaWasze komentarze:
 wika: 21.03.2017, 13:10
 lubie to imie
 temty: 09.02.2017, 14:50
 święta Wiktoria
 Wiktoria Kulda: 28.11.2016, 17:04
  Mam na imię Wiktoria proszę o cud 😉😉
 Sabina szurek: 06.11.2016, 10:54
 To fajne bo na 2 imię mam Wiktoria pozdro
 Wiktoria: 31.10.2016, 15:32
 Św. Wiktorio, moja patronko, bądź ze mną w każdej chwili mojego życia, dopomóż mi w dokonywaniu trudnych wyborów, wstawiaj się za mną u Pana i wyproś dla mnie wszelkie potrzebne łaski, abym nigdy nie zbłądziła. Proszę, aby każda prośba została wysłuchana i zaniesiona przed oblicze Najwyższego. Dziękuję, że jesteś zawsze przy mnie i sprawiasz, że chce być bliżej Boga. Amen
 Wiktoria: 31.10.2016, 15:22
 Św. Wiktorio, moja patronko, bądź ze mną w każdej chwili mojego życia, dopomóż mi w dokonywaniu trudnych wyborów, wstawiaj się za mną u Pana i wyproś dla mnie wszelkie potrzebne łaski, abym nigdy nie zbłądziła. Proszę, aby każda prośba została wysłuchana i zaniesiona przed oblicze Najwyższego. Dziękuję, że jesteś zawsze przy mnie i sprawiasz, że chce być bliżej Boga. Amen
 Joanna: 26.10.2016, 09:28
  Święta Wiktorio miej w opiece moja córkę natchnij ja mądrością i wiara aby mogla wytrwac w trudnej drodze. .. dziekuje za opieke od przedwczesnego porodu... . I prosze o dalsA opieke
 Alicja: 25.10.2016, 20:00
 św.Wiktorio błagam Cię, przeprowadź przez życie szczęśliwymi drogami i chroń moją wnuczkę przed złymi ludźmi.Aby Dobry Bóg obdarzył ją swoim miłosierdziem a ukochana mateńka dała dużo zdrówka i mądrości. Amen
 Wiktoria k.: 30.08.2016, 10:42
 Módl się za mną za rozpoczęcie roku szkolnego w 3 gimby


  Babcia .: 10.04.2016, 15:23
 Św Wiktorio błagam opiekuj się wnuczkom Wiktorią spraw by była wierną i grzeczną dziewczynką.
 Wiktoria: 03.01.2016, 16:34
 wy Chrześcijanie "módlcie sie" a ja Św Wiktoria bede wasze trośby słuchała i sie razem z wami modliła Amen
 Wikka: 04.11.2015, 23:04
 Przyda mi się na religię o swoim patronie. Spoko zrobione ale i tak zwięźlej napisze bo musi być odręcznie :/ (y)
 Wiktoria: 02.11.2015, 14:44
 Św. Wiktorio módl się za nami. Św. Wiktorio pomórz nam. Amen
  Mała Wiktoria : 30.10.2015, 15:35
 Jeśli słyszysz lub to widzisz Św. Wiktorio to wiedz , że zawsze wiedziałam , że mi pomorzesz . Święta Wiktorio módl się za nami , chroń nas od zła wszelkiego .Amen Kocham religie , a mam dopiero 10 lat, lubię pisać książki i SZUKAM KOLEGI LUB KOLEŻANKI KTÓRA MNIE NIE PORZUCI ! Kto chce być sławny? Stworzymy grupę każdy jest inny i to mi się podoba! (Akceptuję inny kolor skóry i wygląd!!!! Będziemy najlepszymi PRZYJACIÓŁMI !!!!
 monika: 01.06.2015, 11:24
 swieta Wiktorio! Miej w opiece maja chrzesnice Wiktorie. Niech Boza Laska zawsze ja otacza
 Olkapierzmo99: 23.05.2015, 17:48
 Święta Wiktorio oddaje się pod twoja opiekę. Jeśli to czytasz wiedz, że jesteś dla mnie wzorcem. Mam nadzieję i mi pomożesz zachować cnotę do śluba, a nawet jeszcze dłużej. Pa. AMEN.
 alina: 23.02.2015, 10:13
 Sw Wiktorio polecam twojej opiece moja chrzestna corke WIKTORIE.Prosze o cud!
 Wiktoria: 13.02.2015, 18:20
 Mam na kiedy Wiktoria muł się za mnie i za wszystkie Wiktorie
 Wiktoria: 13.02.2015, 15:55
 Ja też mam na imię Wiktoria a będę .gła testy to mi pomożesz mi proszę
 gall anomin: 21.01.2015, 15:27
 dziękuje
(1) [2] [3] [4]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do Ducha ŚwiętegoModlitwy do Ducha Świętego

Litania do Ducha ŚwiętegoLitania do Ducha Świętego

Modlitwa o siedem darów Ducha ŚwiętegoModlitwa o siedem darów Ducha Świętego

Medytacja na Zesłanie Ducha ŚwiętegoMedytacja na Zesłanie Ducha Świętego

Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)

Niech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła IINiech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła II

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej