Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Sabina

(zm. 127)

Sabina Święta Sabina, męczennica, patronka Rzymu i gospodyń domowych, urodziła się w I w. w Rzymie. W liturgii wspomina się ją 29 sierpnia. Według starej tradycji święta pochodziła ze znakomitego rodu. Została żoną patrycjusza Walentyna. Wiarę chrześcijańską przyjęła pod wpływem swojej służebnicy, niewolnicy Serafii, dziewicy chrześcijańskiej. Razem z nią Sabina udawała się nocami do rzymskich katakumb, gdzie - z obawy przed cesarskimi prześladowcami - regularnie gromadzili się chrześcijanie. Tam przyjęła chrzest i brała udział w nabożeństwach. Gdy Serafię wkrótce schwytano i zachłostano na śmierć za wiarę, Sabina z wielką czcią pochowała jej ciało (Serafia, dziewica i męczennica, ma swoją notatkę zwaną elogium, w Martyrologium Rzymskim pod datą 3 września).

W ten sposób ujawniła się przynależność Sabiny do chrześcijan, wskutek czego znalazła się w więzieniu. Praworządność rzymska nie pozwalała karać wolnych obywateli bez procedury sądowej. Dlatego Sabinę postawiono przed sędzią Elpidiuszem.

Sędzia zapytał ją: "Ty jesteś tą Sabiną, dostojną niewiastą tak z pochodzenia, jak i przez małżeństwo?"

Sabina odpowiedziała na to: "Tak, jestem nią i dzięki składam Zbawicielowi mojemu, Jezusowi Chrystusowi, że przez swoją służebnicę Serafię oswobodził mnie z więzów piekła".

Za to, że św. Sabina wzgardziła pogańskimi bożkami i odmówiła oddania im czci przez złożenie im rytualnej ofiary, sędzia skazał ją na karę śmierci. Jako patrycjuszka nie mogła być traktowana w sposób poniżający, dlatego została ścięta mieczem w 127 r., za panowania cesarza Hadriana. Chrześcijanie pochowali jej ciało w tym samym grobie, w którym ona złożyła swoją nauczycielkę wiary Serafię, na wzgórzu awentyńskim w Rzymie.

Głównym źródłem wiadomości o naszej Świętej jest Passio Serapiae et Sabinae czyli opis męczeństwa Serafii i Sabiny. Passio to forma literacka zawierająca opis męki spisany przez naocznych świadków, sięgających niejednokrotnie do materiałów autobiograficznych i akt męczeństwa, o ile takie się zachowały. Wiarygodność takiego źródła może być podejrzana, ze względu na pomyłki czy zawodność ludzkiej pamięci, ale nie jest bajką. Zawiera ziarno prawdy, której nie można lekceważyć. Nawet Legendy o Świętych nie należą do bajek. Pisano je dla pożytku duchowego wiernych, dla budzenia w ich umysłach wzniosłych myśli, miłości Boga i zachęty do życia prawdziwie chrześcijańskiego. Na ich podstawie wierni wyrabiali sobie pojęcie o wielkości świętych, o wszechmocy Boga, który ich uświęcał i uzdalniał do męczeństwa. Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że legendy są prawdziwsze niż historia.

Prześladowania chrześcijan nie były kaprysem cesarzy lecz miały głębsze podłoże. Wojny domowe, napady wrogów, śmierć, rabunki, epidemie, zniszczenia, niepowodzenia i katastrofy - poganie rozumieli jako gniew bogów. W każdym takim przypadku szukali winnych. Winę znajdowali w chrześcijanach, ponieważ odmawiali udziału w aktach kultu pogańskiego, prowokując gniew bogów. Dla ich przebłagania władze rzymskie skazywały chrześcijan na śmierć, co było dla nich wielką próbą wiary.

Kult

Grób świętej Sabiny stał się miejscem kultu jako męczennicy. Na jej grobie na Awentynie zbudowano bazylikę ku jej czci. Od jej imienia nosi ona nazwę bazyliki św. Sabiny.

Jest jedną z najbardziej godnych uwagi bazylik Wiecznego Miasta. Należy do bazylik stacyjnych.

Gromadzą się tam wierni mieszkańcy Rzymu w Środę Popielcową na rozpoczęcie pokuty wielkopostnej.

W księgach liturgicznych imię św. Sabiny znajduje się od VII w.: w lekcjonarzu z VII w., w ewangeliarzu z 645 r., w sakramentarzu Hadriana z 790 r. i w mszale z 1570 r. jako wspomnienie pod datą 29 sierpnia. Pod tą samą datą co roku obchodzi się na Awentynie rocznicę dedykacji Bazyliki św. Sabiny.

Ikonografia: Sabinę artyści przedstawiają zwykle jako młodą męczennicę. Jej atrybutami są: gałązka palmowa, księga i korona. W koronie i z palmą można ją zobaczyć w najstarszym wyobrażeniu z VI w. w kościele św. Apolinarego w Rawennie. Artyści często podejmują temat związany z jej męczeństwem.

Modlitwy do św. Sabiny

Modlitwa do św. SabinyModlitwa do św. Sabiny

Litania do św. SabinyLitania do św. Sabiny

Zobacz więcej

Kościół świętej SabinyKościół świętej Sabiny

ks. Tarsycjusz SinkaWasze komentarze:
 Sabina: 02.05.2021, 23:54
 Święta Sabino proszę ratuj relacje w mojej rodzinie...
 sari: 25.06.2020, 10:39
 Jezus nauczył sie surfowac po internecie... ABY NAS ZBAWIC DOTRZE I DO CIEBIE
 Sabina: 06.03.2019, 09:00
 ŚW.Sabino -patronko moja w dniu rozpoczęcia się Wielkiego Postu proszę o wstawiennictwo i pomoc w chorobie alkholowej
 Sabina: 19.03.2018, 14:47
 SW.Patronko moja, wstaw sie u Boga Ojca, bardzo Cie prosze, o zdrowie dla mojego meza.
 Sabina: 18.02.2018, 20:19
 SW. Sabino. prosze o wstawiennictwo, opieke i pomoc mojej wnuczce, zeby matka nie ranila jej uczuc, kiedy szydzi z jej ojca. pomoz nam.
 Sabina. : 18.02.2018, 19:32
 Moja Swieta Patronko, prosze, wez w opieke zycie mojego syna i jego corki
 Sabina: 18.02.2018, 18:35
 Sw. Sabino wstaw sie za moja rodzina, wyprostuj drogi, otworz serca i umysly.
 przyjaciel: 18.11.2017, 11:13
 Św.Sabino ratuj Sabinę i jej rodzinę uproś przemianę serca ocal tę rodzinę odwróć zło które niszczy miłość
 Sabina: 22.10.2017, 15:05
 Moja Swieta i Piekna Patronko, modl sie za moja wnuczke Alicje.


 sabina: 19.10.2017, 19:14
 moja Sw. i Piekna Patronko modl sie za mnie i moja rodzine.
 Teresa: 12.10.2017, 21:39
 Proszę o pomoc Św Sabino podczas operacji 27.10.,2017 roku
 Sabina : 19.06.2017, 08:46
 Moja Patronko! Módl się u Boga o uzdrowienie mojego malzenstwa!
 zdzisław: 28.10.2016, 17:07
 Święta sabino módl się za naszą rodzinę niech nam się wiedzie amen
 anonim: 16.10.2016, 12:06
 dziękuje za informacje
 SABINA: 29.02.2016, 20:32
 SW SABINO PATRONKO MOJA PROSZE CIE O ZDROWIE I SILE DL MNIE I MOJEJ MAMY BOG ZAPLAC
 Anonim : 13.11.2015, 14:02
 Drogie Panie. Lepiej idźcie do kościoła i się pomódlcie porządnie a nie w internecie wypisujcie swoje prośby. Myślę że Pan Jezus po internecie nie serfuje.
 sabina: 27.10.2015, 21:19
 Swieta patronko moja upros Boga samego o sily dla mnie jako matki do wychowania moich dzieci .czuje ze mi ich brak. Kocham Cie pomagaj nam
 sabina: 27.10.2015, 21:18
 Swieta patronko moja upros Boga samego o sily dla mnie jako matki do wychowania moich dzieci .czuje ze mi ich brak. Kocham Cie pomagaj nam
 sabina: 15.10.2015, 21:45
 Św. Sabino pomóż mi w moim życiu naprowadz na sciezkę którą mam podążac bo gubię sie, poapadam w beznadzieje zyciowa i bezsilnośc, ktore tak bolą
 Sabina: 13.07.2015, 11:55
 Święta Sabino, moja patronko, bardzo proszę Cię o to byś wstawiła się u pana Boga o zdrowie dla mojej rodziny, a w szczególności o zdrowie mojego syna Igora
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 4

św. Maria Magdalenaśw. Maria Magdalena

Modlitwa do św. Marii MagdalenyModlitwa do św. Marii Magdaleny

Litania do św. Marii MagdalenyLitania do św. Marii Magdaleny

Koronka do św. Marii MagdalenyKoronka do św. Marii Magdaleny

br. Mieczysław Mystkowskibr. Mieczysław Mystkowski

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej