Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Krzysztof

(zm. około 250)

Krzysztof O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Pewne jest, że żył na początku trzeciego wieku i że zmarł śmiercią męczeńską, ale reszta wiadomości oparta jest na przekazach ustnych i legendach.

Miał się urodzić w Kanaanie (być może w Licji - dziś Turcja) pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Legenda mówi, że rodzice dali mu na imię Reprobus, co miało znaczyć Odrażający. Był bardzo brzydki: olbrzymi wzrost, potężne ciało i niekształtna głowa przypominająca głowę psa. Odznaczał się także ponadludzką siłą. Może dlatego postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy. Najpierw zaciągnął się w władcy swojej krainy. Przekonał się jednak, że król bardzo boi się szatana, przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. To sprawiło, że zainteresował się Chrystusem, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się na Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.

Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak że w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak do drugiego brzegu i spytał "Kim jesteś?". Usłyszał: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat". Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza "niosący Chrystusa". Legenda wspomina też, że Pan Jezus przywrócił Krzysztofowi normalny wygląd.

Inna legenda opowiada, jak Krzysztof został pojmany i wtrącony do więzienia przez swojego króla, okrutnego prześladowcę chrześcijan. Działo się to około 250 roku, za panowania cesarza Deceusza. Trudno było go wydać na męki, ponieważ z powodu niezwykłej siły Krzysztofa żołnierze bali się go. Wielu żołnierzy, widząc dzielną postawę Krzysztofa na mękach, nawróciło się. Inni nawrócili się widząc, jak wypuszczane w jego kierunku strzały zatrzymują się w powietrzu lub odbijają się od jego ciała. Krzysztof był przez cały dzień zasypywany strzałami, które jednak nie zabiły go. Kiedy wreszcie wyczerpany padł na ziemię, władca polecił go ściąć.

Tyle legenda. Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa pochodzą z V i VI w., a mówią o wystawionej ku jego czci bazylice w Bitynii i o licznych klasztorach św. Krzysztofa. Oznacza to, że jego kult był wówczas bardzo powszechny.

W średniowieczu św. Krzysztof został zaliczony do grona 14 "Wspomożycieli", czyli do szczególnych patronów. Opiekował się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci. Wzywamy go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy i dżumy, zagrożenia od ognia i wody, suszy, niepogody i gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Jest też patronem Wilna, a jego wizerunek znajduje się w herbie tego miasta.

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego dawniej malowano jego postać przy wejściach do kościołów, na basztach miejskich, na feretronach i sztandarach, także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach - takie kamienice w średniowieczu nazywano "Krzysztoforami".

W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest przede wszystkim z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni. Czasami przedstawiano go też jako męczennika lub wojownika, można go też zobaczyć z kijem, z którego wyrastają liście.

Red.


   

Wasze komentarze:
 Julian: 28.02.2021, 21:46
 Papież Paweł VI w 1969 roku, św. Krzysztofa wykreślił z kanonu świętych. To nie jest postać historyczna a tylko legendarna. Można to sprawdzić w historii kościoła katolickiego. A wierni są bierni i nieświadomi i dalej płacą za święcenie samochodów w dniu 25 lipca.
 Janina: 09.10.2020, 12:21
 Sw. krzysztofie prosze o szczesliwa podroz i zebysmy nie mosieli stac w korku.
 Maria : 02.10.2020, 11:08
 Sw. Krzysztofie opiekuj did moim wnukiem, ktory wybiera ciebie jako patrona z sakramentu bier, mkwania. Prowadz go Bożą drogą życia, opiekuj się nim w podróży do szkoły a w przyszłości jako kierowcę prowadź go bezpiecznie po drogach
 Asia: 18.09.2020, 12:32
 Prosze o szczesliwa podroz i twoja opatrznasc .
 Teresa: 25.07.2020, 18:09
 Sw.Krzysztofie prosze Cie strzez i bron moje dzieci i ich matke oraz rodzine od nieszczesc i wszelkiego zla/chorob,bledow,strat,braku pracy,dobrych wspolazonkow,,pokoju/. W intencji przywrocenia dla nas Bozego blog. Dziekuje bardzo.
 Maria: 25.07.2020, 18:01
 Swiety Krzysztofie prosze Cie o powrot do zdrowia dla Danuty oraz opieke Twoja na kazda chwile zycia dla mnie i moich dzieci oraz rodziny. W intencji wiary katolickiej./o szczesliwa wiecznosc/dla rodziny"A.L.J.R.R. oraz Czeslawa i jego rodziny. Dziekuje bardzo.
 Maria: 25.07.2020, 17:39
 sw.Krzysztofie proszę opiekuj się moją rodziną Dziękuję.
 Janina: 12.06.2020, 09:38
 Sw. Krzysztofie prosze o szczesliwa podroz dla mojej rodziny iszczesliwy powrot do domu.
 Asia : 20.01.2020, 00:48
 Święty Krzysztofie błagam o łaskę zdanego egzaminu z prawa jazdy praktycznego z wynikiem pozytywnym 28 stycznia 2020 r ,Ufam z całego serca


 Janina: 10.01.2020, 09:52
 Prosze oszczesliwa podroz i powrot do domu. Mniej moja rodzine w w swojej opatrznosci.
 Janina-Agata: 26.11.2019, 13:45
 Sw. Krzysztofie dopomoz prosze naprwic ten samochod. Czuwaj nad moja rodzina w czasie podozy.
 Janina-Agata: 22.11.2019, 09:42
 Sw. Krzysztofie prosze o szczesliwa podroz i powrot do domu.
 J.K: 15.11.2019, 13:29
 Sw. Krzysztofie prosze o szczesliwa podroz i powrot do domu.
 J.K: 12.11.2019, 08:13
 Sw. krzysztofie prosze o szczesliwa podroz dla mojego meza. Opiekujn sie moja rodzina w podrozy.
 D.: 29.10.2019, 08:40
 Sw. Krzysztofie, proszę Cię o opiekę dla całej mojej rodziny, szczególnie dla mojego taty,a także wszelkie Łaski, które są potrzebne do nawrócenia i dobrego życia,aby zasłużyć na Niebo. Oddaję Ci wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące, które potrzebują naszej modlitwy. Dziękuję
 J.K: 25.10.2019, 09:35
 SW. Krzysztofie prosze o szczesliwa podroz i spraw zeby sprawa zwiazana z samochodem jak najszybciej zostala rozwiazana.
 J.K: 21.10.2019, 15:39
 Sw. krzysztofie prosze dopomoz zeby samochod Tomka zostal jak najszybciej dobrze zrobiony i nie musial duzo zaplacic.
 J.K: 15.10.2019, 11:50
 Sw. Krzysztowie serdecznie dziekuje i prosze o wstawiennictwo i dalsza opieke nad moja rodzina.
 J.K: 05.09.2019, 13:28
 Sw. Krzysztofie prosze mniej nas w swojej opatrznosci w czasie podrozy. Opiekuj sie moja rodzina.
 mama: 28.08.2019, 07:54
 Sw. Krzysztofie prosze mniej moja corke w swojej opiece dzisiaj podczas podrozy.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Autor

Treść

NowościPrzeżywanie seksualności pozwala człowiekowi odkryć piękno jego ciałaPrzeżywanie seksualności pozwala człowiekowi odkryć piękno jego ciała

Anoreksja i bulimia - choroby, które atakują całego człowiekaAnoreksja i bulimia - choroby, które atakują całego człowieka

Pełna obaw wkraczam w światPełna obaw wkraczam w świat

Jak sobie radzić z roszczeniowcami w rodzinie?Jak sobie radzić z roszczeniowcami w rodzinie?

Sałatka kolumbijskaSałatka kolumbijska

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej