Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Krzysztof

(zm. około 250)

Krzysztof O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Pewne jest, że żył na początku trzeciego wieku i że zmarł śmiercią męczeńską, ale reszta wiadomości oparta jest na przekazach ustnych i legendach.

Miał się urodzić w Kanaanie (być może w Licji - dziś Turcja) pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Legenda mówi, że rodzice dali mu na imię Reprobus, co miało znaczyć Odrażający. Był bardzo brzydki: olbrzymi wzrost, potężne ciało i niekształtna głowa przypominająca głowę psa. Odznaczał się także ponadludzką siłą. Może dlatego postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy. Najpierw zaciągnął się w władcy swojej krainy. Przekonał się jednak, że król bardzo boi się szatana, przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. To sprawiło, że zainteresował się Chrystusem, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się na Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.

Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak że w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak do drugiego brzegu i spytał "Kim jesteś?". Usłyszał: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat". Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza "niosący Chrystusa". Legenda wspomina też, że Pan Jezus przywrócił Krzysztofowi normalny wygląd.

Inna legenda opowiada, jak Krzysztof został pojmany i wtrącony do więzienia przez swojego króla, okrutnego prześladowcę chrześcijan. Działo się to około 250 roku, za panowania cesarza Deceusza. Trudno było go wydać na męki, ponieważ z powodu niezwykłej siły Krzysztofa żołnierze bali się go. Wielu żołnierzy, widząc dzielną postawę Krzysztofa na mękach, nawróciło się. Inni nawrócili się widząc, jak wypuszczane w jego kierunku strzały zatrzymują się w powietrzu lub odbijają się od jego ciała. Krzysztof był przez cały dzień zasypywany strzałami, które jednak nie zabiły go. Kiedy wreszcie wyczerpany padł na ziemię, władca polecił go ściąć.

Tyle legenda. Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa pochodzą z V i VI w., a mówią o wystawionej ku jego czci bazylice w Bitynii i o licznych klasztorach św. Krzysztofa. Oznacza to, że jego kult był wówczas bardzo powszechny.

W średniowieczu św. Krzysztof został zaliczony do grona 14 "Wspomożycieli", czyli do szczególnych patronów. Opiekował się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci. Wzywamy go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy i dżumy, zagrożenia od ognia i wody, suszy, niepogody i gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Jest też patronem Wilna, a jego wizerunek znajduje się w herbie tego miasta.

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego dawniej malowano jego postać przy wejściach do kościołów, na basztach miejskich, na feretronach i sztandarach, także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach - takie kamienice w średniowieczu nazywano "Krzysztoforami".

W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest przede wszystkim z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni. Czasami przedstawiano go też jako męczennika lub wojownika, można go też zobaczyć z kijem, z którego wyrastają liście.

Modlitwy do św. Krzysztofa

Modlitwa do św. KrzysztofaModlitwa do św. Krzysztofa

Litania do św. KrzysztofaLitania do św. Krzysztofa

Red.Wasze komentarze:
 marzena aneta: 25.07.2023, 23:45
 Krzysztof Święty dziękuję Krzysztofie Święty kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość uczciwość ufność wiare na świecie tym dziękuję Krzysztofie Święty módl się za nami Krzysztofie Święty nawróć kierowców szczególnie tirowców dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Maria: 25.07.2023, 17:45
 Sw.Krzysztofie posze Cie o wybawienie z nienawisci/ Z. A.S.E.J.K.R.L.A./nieprzyjaciol moich i moich dzieci. Bog zaplac za modlitwe.
 Mama: 31.01.2022, 15:02
 Sw.Krzyszystofie serdecznie Dziękuje za wysłuchanie mojej prośby i pomoc mojemu synowi.
 Maria: 26.07.2021, 16:51
 Sw.Krzysztofie prosze Cie o powrot do zdrowia dla syna oraz o pomoc w nauce oraz Dary Ducha sw.w zdaniu egzaminu.Jak tez o odbycie stazu zawodowego. W intencji nowych talentow dla syna:informatycznych,jezykowych,technicznych. Amen.
  Beata: 25.07.2021, 22:07
 Święty Krzysztofie strzeż mojej rodziny, dziękuję Ci za opiekę i pomoc Módl się za nami
 Julian: 28.02.2021, 21:46
 Papież Paweł VI w 1969 roku, św. Krzysztofa wykreślił z kanonu świętych. To nie jest postać historyczna a tylko legendarna. Można to sprawdzić w historii kościoła katolickiego. A wierni są bierni i nieświadomi i dalej płacą za święcenie samochodów w dniu 25 lipca.
 Janina: 09.10.2020, 12:21
 Sw. krzysztofie prosze o szczesliwa podroz i zebysmy nie mosieli stac w korku.
 Maria : 02.10.2020, 11:08
 Sw. Krzysztofie opiekuj did moim wnukiem, ktory wybiera ciebie jako patrona z sakramentu bier, mkwania. Prowadz go Bożą drogą życia, opiekuj się nim w podróży do szkoły a w przyszłości jako kierowcę prowadź go bezpiecznie po drogach
 Asia: 18.09.2020, 12:32
 Prosze o szczesliwa podroz i twoja opatrznasc .


 Teresa: 25.07.2020, 18:09
 Sw.Krzysztofie prosze Cie strzez i bron moje dzieci i ich matke oraz rodzine od nieszczesc i wszelkiego zla/chorob,bledow,strat,braku pracy,dobrych wspolazonkow,,pokoju/. W intencji przywrocenia dla nas Bozego blog. Dziekuje bardzo.
 Maria: 25.07.2020, 18:01
 Swiety Krzysztofie prosze Cie o powrot do zdrowia dla Danuty oraz opieke Twoja na kazda chwile zycia dla mnie i moich dzieci oraz rodziny. W intencji wiary katolickiej./o szczesliwa wiecznosc/dla rodziny"A.L.J.R.R. oraz Czeslawa i jego rodziny. Dziekuje bardzo.
 Maria: 25.07.2020, 17:39
 sw.Krzysztofie proszę opiekuj się moją rodziną Dziękuję.
 Janina: 12.06.2020, 09:38
 Sw. Krzysztofie prosze o szczesliwa podroz dla mojej rodziny iszczesliwy powrot do domu.
 Asia : 20.01.2020, 00:48
 Święty Krzysztofie błagam o łaskę zdanego egzaminu z prawa jazdy praktycznego z wynikiem pozytywnym 28 stycznia 2020 r ,Ufam z całego serca
 Janina: 10.01.2020, 09:52
 Prosze oszczesliwa podroz i powrot do domu. Mniej moja rodzine w w swojej opatrznosci.
 Janina-Agata: 26.11.2019, 13:45
 Sw. Krzysztofie dopomoz prosze naprwic ten samochod. Czuwaj nad moja rodzina w czasie podozy.
 Janina-Agata: 22.11.2019, 09:42
 Sw. Krzysztofie prosze o szczesliwa podroz i powrot do domu.
 J.K: 15.11.2019, 13:29
 Sw. Krzysztofie prosze o szczesliwa podroz i powrot do domu.
 J.K: 12.11.2019, 08:13
 Sw. krzysztofie prosze o szczesliwa podroz dla mojego meza. Opiekujn sie moja rodzina w podrozy.
 D.: 29.10.2019, 08:40
 Sw. Krzysztofie, proszę Cię o opiekę dla całej mojej rodziny, szczególnie dla mojego taty,a także wszelkie Łaski, które są potrzebne do nawrócenia i dobrego życia,aby zasłużyć na Niebo. Oddaję Ci wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące, które potrzebują naszej modlitwy. Dziękuję
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Autor

Treść

Nowości

św. Jadwigaśw. Jadwiga

Modlitwa do św. Jadwigi królowejModlitwa do św. Jadwigi królowej

Litania do św. Jadwigi królowejLitania do św. Jadwigi królowej

Eucharystia i Krzyż źródłem siły duchowej świętej JadwigiEucharystia i Krzyż źródłem siły duchowej świętej Jadwigi

Cud uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jadwigi KrólowejCud uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jadwigi Królowej

Modlitwa do bł. Męczennic z CompiegneModlitwa do bł. Męczennic z Compiegne

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej