Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Krzysztof

(zm. około 250)

Krzysztof O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Pewne jest, że żył na początku trzeciego wieku i że zmarł śmiercią męczeńską, ale reszta wiadomości oparta jest na przekazach ustnych i legendach.

Miał się urodzić w Kanaanie (być może w Licji - dziś Turcja) pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Legenda mówi, że rodzice dali mu na imię Reprobus, co miało znaczyć Odrażający. Był bardzo brzydki: olbrzymi wzrost, potężne ciało i niekształtna głowa przypominająca głowę psa. Odznaczał się także ponadludzką siłą. Może dlatego postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy. Najpierw zaciągnął się w władcy swojej krainy. Przekonał się jednak, że król bardzo boi się szatana, przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. To sprawiło, że zainteresował się Chrystusem, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się na Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.

Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak że w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak do drugiego brzegu i spytał "Kim jesteś?". Usłyszał: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat". Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza "niosący Chrystusa". Legenda wspomina też, że Pan Jezus przywrócił Krzysztofowi normalny wygląd.

Inna legenda opowiada, jak Krzysztof został pojmany i wtrącony do więzienia przez swojego króla, okrutnego prześladowcę chrześcijan. Działo się to około 250 roku, za panowania cesarza Deceusza. Trudno było go wydać na męki, ponieważ z powodu niezwykłej siły Krzysztofa żołnierze bali się go. Wielu żołnierzy, widząc dzielną postawę Krzysztofa na mękach, nawróciło się. Inni nawrócili się widząc, jak wypuszczane w jego kierunku strzały zatrzymują się w powietrzu lub odbijają się od jego ciała. Krzysztof był przez cały dzień zasypywany strzałami, które jednak nie zabiły go. Kiedy wreszcie wyczerpany padł na ziemię, władca polecił go ściąć.

Tyle legenda. Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa pochodzą z V i VI w., a mówią o wystawionej ku jego czci bazylice w Bitynii i o licznych klasztorach św. Krzysztofa. Oznacza to, że jego kult był wówczas bardzo powszechny.

W średniowieczu św. Krzysztof został zaliczony do grona 14 "Wspomożycieli", czyli do szczególnych patronów. Opiekował się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci. Wzywamy go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy i dżumy, zagrożenia od ognia i wody, suszy, niepogody i gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Jest też patronem Wilna, a jego wizerunek znajduje się w herbie tego miasta.

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego dawniej malowano jego postać przy wejściach do kościołów, na basztach miejskich, na feretronach i sztandarach, także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach - takie kamienice w średniowieczu nazywano "Krzysztoforami".

W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest przede wszystkim z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni. Czasami przedstawiano go też jako męczennika lub wojownika, można go też zobaczyć z kijem, z którego wyrastają liście.

Red.Wasze komentarze:
 A.: 04.12.2014, 21:19
 Święty Krzysztofie proszę o wstawiennictwo na jutrzejszym egzaminie praktycznym na prawo jazdy, dodaj mi odwagi i spokoju aby wszystko poszło po mojej myśli abym mimo zdawania egzaminu na innym samochodzie uzyskała pozytywny wynik. Św Krzysztofie miej mnie w opiece.
 Agnieszka: 03.12.2014, 21:39
 Święty Krzysztofie 9.12.2014r poraz trzeci podchodzę do egzaminu praktycznego na prawo jazdy.Proszę o wstawiennictwo u Pana Boga i modlitwę.
 bogusia: 25.11.2014, 17:35
 sw krzysztofie modl sie za moja corka kinga aby zdala egzamin na prawo jazdy iaby zawsze szczesliwie wracala do domu
 bogusia: 25.11.2014, 17:34
 sw krzysztofie modl sie za moja corka kinga aby zdala egzamin na prawo jazdy iaby zawsze szczesliwie wracala do domu
 bogusia : 25.11.2014, 16:44
 sw krzysztofie pomoz mojej corce kindze zdac prawo jazdy daj jej odwagi i sily iaby zawsze szzcesliwie powracala do domu
 karolciaaa1212@o2.pl: 18.11.2014, 08:21
 Święty Krzysztofie dziś podchodzę do egzaminu trzeci raz. Pozwol mi go zdać i wstaw się za mną u naszego Ojca i matki. Chcę już odetchnąć i zacząć uczyć się do matury, a nie załamywać się tym problemem. Pomóż mi ..
 Magda: 13.11.2014, 23:12
 św. Krzysztofie pomóż mi jutro zdać egzamin na prawo jazdy. Proszę o skupienie. Święty Krzysztofie- módl się za nami!
 Sonia: 21.10.2014, 00:11
 Święty Krzysztofie, proszę Cię dopomóż mi na jutrzejszym egzaminie praktycznym na prawo jazdy. Podchodzę do niego trzeci raz. Pozwól mi zdać, bym mogła zająć się przygotowaniami i nauka do matury, bym mogła odetchnąć z ulga ze przygoda z kursem na prawo jazdy jest juz zakończona. Proszę o jasność umysłu i wykorzystanie nabytej wiedzy. Proszę o wstawiennictwo u Boga Ojca. Amen
 Justyna: 24.09.2014, 22:59
 Święty Krzysztofie pomóż mi zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Zdaję drugi raz.


 anna: 12.09.2014, 00:10
 Św Krzysztofie pomóż mojemu synowi Patrykowi będzie zdawał egzamin 1pazdziernika
 anna: 11.09.2014, 07:06
 Św.Krzysztofie miej w opiece mego syna Patryka dziś zdaje egzamin na prawo jazdy Duchu św. oswic go
 Krisi: 01.08.2014, 21:59
 Święty Krzysztofie, opiekuj się tymi, którzy w Ciebie wierzą i proszą o Twoją pomoc, albowiem błogosławieni są Ci co nie widzieli a uwierzyli. Miej litość nad tymi którzy w Ciebie wątpią. Może któregoś dnia ujrzą światło w ciemności.
 A.: 15.07.2014, 15:33
 Święty Krzysztofie, proszę Cię o wstawiennictwo do Pana Boga, abym zdała jutrzejszy egzamin na prawo jazdy.
 A.: 15.07.2014, 15:33
 Święty Krzysztofie, proszę Cię o wstawiennictwo do Pana Boga, abym zdała jutrzejszy egzamin na prawo jazdy.
 Dominika: 14.07.2014, 20:57
 Drogi Święty Krzysztofie, bardzo Cię proszę o pomoc w zdaniu jutrzejszego egzaminu praktycznego, proszę o skupienie, spokój i rozwagę. Amen. Z góry dziękuję.
 Dominika: 14.07.2014, 20:29
 Drogi Święty Krzysztofie, bardzo Cię proszę o pomoc w zdaniu jutrzejszego egzaminu praktycznego, proszę o skupienie, spokój i rozwagę. Amen. Z góry dziękuję.
 Barbara: 30.06.2014, 11:36
 Święty Krzysztofie proszę o uzdrowienie mnie z.choroby tobie wiadomej.Proszę o pomoc w wyjeździe do pracy.
 Barbara: 30.06.2014, 11:36
 Święty Krzysztofie proszę o uzdrowienie mnie z.choroby tobie wiadomej.Proszę o pomoc w wyjeździe do pracy.
 alka: 27.06.2014, 22:47
 Św. Krzysztofie miej w opiece moje dzieci niech bezpiecznie dojadą do celu .
 Patryk: 06.06.2014, 11:58
 Święty Krzysztofie pomóż mi jutro zdać pytania do bierzmowania. Amen
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] (8) [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Autor

Treść

Nowościśw. Tomasz z Akwinuśw. Tomasz z Akwinu

Modlitwa do św. Tomasza z AkwinuModlitwa do św. Tomasza z Akwinu

Litania do św. Tomasza z AkwinuLitania do św. Tomasza z Akwinu

Czy można powiedzieć, że modlić się to stawać do Bożej dyspozycji?Czy można powiedzieć, że modlić się to stawać do Bożej dyspozycji?

Przeżywać czas bez zegarkaPrzeżywać czas bez zegarka

Uświęcająca moc Ducha Świętego wewnątrz wspólnoty KościołaUświęcająca moc Ducha Świętego wewnątrz wspólnoty Kościoła

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej