Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Krzysztof

(zm. około 250)

Krzysztof O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Pewne jest, że żył na początku trzeciego wieku i że zmarł śmiercią męczeńską, ale reszta wiadomości oparta jest na przekazach ustnych i legendach.

Miał się urodzić w Kanaanie (być może w Licji - dziś Turcja) pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Legenda mówi, że rodzice dali mu na imię Reprobus, co miało znaczyć Odrażający. Był bardzo brzydki: olbrzymi wzrost, potężne ciało i niekształtna głowa przypominająca głowę psa. Odznaczał się także ponadludzką siłą. Może dlatego postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy. Najpierw zaciągnął się w władcy swojej krainy. Przekonał się jednak, że król bardzo boi się szatana, przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. To sprawiło, że zainteresował się Chrystusem, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się na Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.

Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak że w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak do drugiego brzegu i spytał "Kim jesteś?". Usłyszał: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat". Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza "niosący Chrystusa". Legenda wspomina też, że Pan Jezus przywrócił Krzysztofowi normalny wygląd.

Inna legenda opowiada, jak Krzysztof został pojmany i wtrącony do więzienia przez swojego króla, okrutnego prześladowcę chrześcijan. Działo się to około 250 roku, za panowania cesarza Deceusza. Trudno było go wydać na męki, ponieważ z powodu niezwykłej siły Krzysztofa żołnierze bali się go. Wielu żołnierzy, widząc dzielną postawę Krzysztofa na mękach, nawróciło się. Inni nawrócili się widząc, jak wypuszczane w jego kierunku strzały zatrzymują się w powietrzu lub odbijają się od jego ciała. Krzysztof był przez cały dzień zasypywany strzałami, które jednak nie zabiły go. Kiedy wreszcie wyczerpany padł na ziemię, władca polecił go ściąć.

Tyle legenda. Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa pochodzą z V i VI w., a mówią o wystawionej ku jego czci bazylice w Bitynii i o licznych klasztorach św. Krzysztofa. Oznacza to, że jego kult był wówczas bardzo powszechny.

W średniowieczu św. Krzysztof został zaliczony do grona 14 "Wspomożycieli", czyli do szczególnych patronów. Opiekował się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci. Wzywamy go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy i dżumy, zagrożenia od ognia i wody, suszy, niepogody i gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Jest też patronem Wilna, a jego wizerunek znajduje się w herbie tego miasta.

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego dawniej malowano jego postać przy wejściach do kościołów, na basztach miejskich, na feretronach i sztandarach, także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach - takie kamienice w średniowieczu nazywano "Krzysztoforami".

W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest przede wszystkim z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni. Czasami przedstawiano go też jako męczennika lub wojownika, można go też zobaczyć z kijem, z którego wyrastają liście.

Red.Wasze komentarze:
 ania: 11.06.2013, 17:52
 swiety krzysztofie blagam cie o pomoc w zdaniu prawa jazdy w czwartek 13.06,czuwaj nade mna i pomoz mi wygrac z lękiem i strachem,badz przy mnie wtym dniu i wskaz dobra droge w zdaniu go.Bardzo potrzebuje Twojej pomocy siły,i wiary.
 Ania M : 11.06.2013, 17:46
 Świety krzysztofie 13.06 mam 3 egzamin na prawo jazdy,proszę cie badz ze mna wtym dniu i wskaz mi dobra droge ,abym zakonczyla go pozytywnym wynikiem.Proszę Cie badz ze mna w kazdej chwili,i pomoz mi wybierac dobry kierunek.Modlę sie kazdego dnia o cud zeby go zdac,daj mi pewnosc siebie,wiem ze potrafie dobrze jezdzic i moge zdac w czwartek
 dori: 04.06.2013, 22:55
 Św.Krzysztofie jutro mam egzamin na prawo jazdy to już 4 podejście i czym więcej mam podejść to bardziej się denerwue.Pomóż mi to zdać,prowadz mnie po drodze i żeby stres i nerwy odeszły na bok.Proszę bądź jutro ze mną
 Hubert: 03.06.2013, 22:07
 Św. Krzysztofie proszę wejrzyj na mnie żebym jutro zdał egzamin.
 mateusz: 03.06.2013, 20:55
 Św. Krzysztofie 05.06.2013 mam egzamin na prawojazdy pomóż
 mateusz: 03.06.2013, 20:54
 Św. Krzysztofie 05.06.2013 mam egzamin na prawojazdy pomóż
 mateusz: 03.06.2013, 20:54
 Św. Krzysztofie 05.06.2013 mam egzamin na prawojazdy pomóż
 kamila : 23.05.2013, 00:27
 Święty Krzysztofie 23.05.2013 mam 7 raz egzamin na prawojazdy prosze pomoz mi bądz ze mna i wskazuj mi droge
 kamila: 23.05.2013, 00:22
 Święty Krzysztofie 23,05,2013 mam 7 egzamin na prawo jazdy bardzo się boje wiem że bez twojej i Boga pomocy nie dam rady proszę o łaski żebym mogła zdać służ radami i pomocą i prowadź mnie w trakcie egzaminu . Módl się za mnie Święty Krzysztofie .


 kamila: 23.05.2013, 00:06
 Święty Krzysztofie 23,05,2013 mam 7 egzamin na prawo jazdy bardzo się boje wiem że bez twojej i Boga pomocy nie dam rady proszę o łaski żebym mogła zdać służ radami i pomocą i prowadź mnie w trakcie egzaminu . Módl się za mnie Święty Krzysztofie .
 Beata G.: 04.05.2013, 22:48
 Święty Krzysztofie proszę Cię o pomoc i wstawiennictwo na egzaminie na prawo jazdy, który będę zdawać 17 maja
 wdzięczna mama: 30.04.2013, 07:59
 Święty Krzysztofie,dziękuję Ci z całego serca,że moje córki zdały egzamin na prawo jazdy,a teraz proszę Cię z całego serca,prowadź je i mojego zięcia bezpiecznie po wszystkich drogach życia.Módl się za nami Święty Krzysztofie.
 Paulina: 27.04.2013, 22:05
 Święty Krzysztofie proszę o pomoc w zdaniu egzaminu na prawo jazdy... 7 poejscie.... Proszę o łaski potrzebne abym mogla zdac. Modl sie za nami, Swięy Krzsztofie!
 Mariola: 25.04.2013, 19:01
 Dzięki Święty Krzysztofie za pomoc, dzisiaj właśnie zdałam egzamin
 Mariola: 25.04.2013, 06:10
 Święty Krzysztofie dzisiaj egzamin 7:30 błagam wstaw się za mną i prowadź mnie w takcie jego trwania, daj mi siłę i służ radami...
 Izabela : 08.04.2013, 22:22
 Blagam Sw Krzysztofie o cud o to abym zdała na prawojazdy.Jutro mam 5 podejście.Proszę o pomoc.Dam tu napewno świadectwo wysłuchania mojej modlitwy.. Jutro egzamin 13.30.prosze o modlitwe
 Izabela : 08.04.2013, 22:14
 Blagam Sw Krzysztofie o cud o to abym zdała na prawojazdy.Jutro mam 5 podejście.Proszę o pomoc.Dam tu napewno świadectwo wysłuchania mojej modlitwy.. Jutro egzamin 13.30
 I: 08.04.2013, 14:54
 św. Krzysztofie jutro mam egzamin na prawo jazdy już piaty, proszę pomoż mi zdać. Wiem ze bez Twojej pomocy i Pana Boga nie dam rady.
 Izabel: 08.04.2013, 13:00
 Św Krzysztofie pomósz mi proszę zdać jutro.Już 5 raz podchodze.Blagam Cię.Obiecuje że bede wszystkim opowiadać o tym cudzie,jak rónież dam świadectwo na tym forum.Prosze o wyrozumiałego egzaminatora,o łatwa trase oraz moje skupienie i poprawna jazdę Blagam Cię.Izabela Bydgoszcz
  Dawid: 07.04.2013, 21:10
 Jutro mam egzamin z prawa jazdy. Proszę Cię o wsparcie i wstawiennictwo w mojej modlitwie. Bądź przy mnie w trakcie egzaminu. Wierzę.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] (11) [12] [13] [14] [15]


Autor

Treść

Nowościśw. Tomasz z Akwinuśw. Tomasz z Akwinu

Modlitwa do św. Tomasza z AkwinuModlitwa do św. Tomasza z Akwinu

Litania do św. Tomasza z AkwinuLitania do św. Tomasza z Akwinu

Czy można powiedzieć, że modlić się to stawać do Bożej dyspozycji?Czy można powiedzieć, że modlić się to stawać do Bożej dyspozycji?

Przeżywać czas bez zegarkaPrzeżywać czas bez zegarka

Uświęcająca moc Ducha Świętego wewnątrz wspólnoty KościołaUświęcająca moc Ducha Świętego wewnątrz wspólnoty Kościoła

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej