Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Krzysztof

(zm. około 250)


Krzysztof      O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Pewne jest, że żył na początku trzeciego wieku i że zmarł śmiercią męczeńską, ale reszta wiadomości oparta jest na przekazach ustnych i legendach.

     Miał się urodzić w Kanaanie (być może w Licji - dziś Turcja) pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Legenda mówi, że rodzice dali mu na imię Reprobus, co miało znaczyć Odrażający. Był bardzo brzydki: olbrzymi wzrost, potężne ciało i niekształtna głowa przypominająca głowę psa. Odznaczał się także ponadludzką siłą. Może dlatego postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy. Najpierw zaciągnął się w władcy swojej krainy. Przekonał się jednak, że król bardzo boi się szatana, przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. To sprawiło, że zainteresował się Chrystusem, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się na Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.

     Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak że w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak do drugiego brzegu i spytał "Kim jesteś?". Usłyszał: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat". Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza "niosący Chrystusa". Legenda wspomina też, że Pan Jezus przywrócił Krzysztofowi normalny wygląd.

     Inna legenda opowiada, jak Krzysztof został pojmany i wtrącony do więzienia przez swojego króla, okrutnego prześladowcę chrześcijan. Działo się to około 250 roku, za panowania cesarza Deceusza. Trudno było go wydać na męki, ponieważ z powodu niezwykłej siły Krzysztofa żołnierze bali się go. Wielu żołnierzy, widząc dzielną postawę Krzysztofa na mękach, nawróciło się. Inni nawrócili się widząc, jak wypuszczane w jego kierunku strzały zatrzymują się w powietrzu lub odbijają się od jego ciała. Krzysztof był przez cały dzień zasypywany strzałami, które jednak nie zabiły go. Kiedy wreszcie wyczerpany padł na ziemię, władca polecił go ściąć.

     Tyle legenda. Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa pochodzą z V i VI w., a mówią o wystawionej ku jego czci bazylice w Bitynii i o licznych klasztorach św. Krzysztofa. Oznacza to, że jego kult był wówczas bardzo powszechny.

     W średniowieczu św. Krzysztof został zaliczony do grona 14 "Wspomożycieli", czyli do szczególnych patronów. Opiekował się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci. Wzywamy go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy i dżumy, zagrożenia od ognia i wody, suszy, niepogody i gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Jest też patronem Wilna, a jego wizerunek znajduje się w herbie tego miasta.

     Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego dawniej malowano jego postać przy wejściach do kościołów, na basztach miejskich, na feretronach i sztandarach, także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach - takie kamienice w średniowieczu nazywano "Krzysztoforami".

     W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest przede wszystkim z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni. Czasami przedstawiano go też jako męczennika lub wojownika, można go też zobaczyć z kijem, z którego wyrastają liście.

Red.


   

Wasze komentarze:
 karina: 15.11.2015, 16:25
 cześt :)
 Czcziciel: 20.10.2015, 15:32
 Święty Krzysztofie Patronie Kierowców w dniu jutrzejszym o godzinie 11.00 zdaje drugi raz egzamin praktyczny państwowy na prawo jazdy , którego cały przebieg i wynik oraz mojego egzaminatora całkowicie i bezgranicznie zawierzam i oddaję w Twoją Opiekę.Proszę zabierz ode mnie strach i stres, a daj jasny umysł na drodze.Pomóż mi i prowadż mnie, aby wszystkie powierzone mi zadania egzaminacyjne na placu manewrowym i na trasie egzaminacyjnej wykonał dobrze , bezbłędnie i z wielką starannośćią. Wyjednaj mi miłego , dobrego , życzliwego, sympatycznego , dobrego,przychylnego i wierzącego egzaminatora.Uproś łaskę dobrej pogody.Proszę daj mi siłę , spokój , opanowanie , abym jechał bezpiecznie i pomyślnie zdał jutrzejszy egzamin ,co jest moim największym marzeniem , o ile to jest zgodne z Najświętszą Wolą Bożą.Powiedz Panu , że nie daje już rady i nie chcę tracić pieniędzy na kolejny egzamin i dodatkowe godziny jazdy , a pragnę je zaoszczędzić na swoje prywatne potrzeby i cele.Uproś mi potrzebne łaski i niech będę dla innych uczestników ruchu drogowego wzorem i przykładem kierowcy jeżdżącego bezpiecznie i przestrzegającego przepisy.Święty Krzysztofie proszę o Twoją pomoc w dniu jutrzejszym oraz o Twoje wstawiennictwo u Boga Miłosiernego , które uważa się za niezawodne i potężne.W Zapewniam Cię Święty Krzysztofie , że jak jutro pomyślnie zdam egzamin praktyczny na prawo jazdy to będę wiedział czyja to pomoc i zasługa i zamierzam o tym napisać świadectwo.W Tobie nadzieję i ufność pokładam . Bądż uwielbiony, wywyższony , błogosławiony i pochwalony.Amen.
 Huta6969: 26.09.2015, 13:57
 W którym roku Krzysztof był święty ????
 Tomasz: 24.09.2015, 19:17
 Św.Krzysztofie Patronie Kierowców proszę dziś o Twoją pomoc i Twoje wstawiennictwo.Przede mną 5 pażdziernika o godzinie 13.30 egzamin praktyczny państwowy na prawo jazdy,który zawierzam Twojej Opiece. Proszę Cię bardzo pomóż mi i spraw ,abym wszystkie powierzone mi zadania na placu manewrowym i w podczas jazdy na mieśćie wykonał bezbłędnie,z wielką ostrożnośćią i starannośćią. Niech będę dla innych przykładem kierowcy przestrzegającego przepisy i bezpiecznie jeżdżącego.Błagam zabierz ode mnie strach i stres przed egzaminem. Prowadż mnie,daj siłę i jasny umysł,bym jechał bezpiecznie i pomyślnie zdał egzamin za pierwszym razem i w pierwszym terminie o ile będzie to zgodne z Wolą Bożą. Wyjednaj mi także miłego,dobrego,życzliwego,przychylnego oraz wyrozumiałego egzaminatora na egzaminie.Św.Krzysztofie módl się za mną,W Tobie ufność pokładam.Amen.
 m: 17.09.2015, 22:22
 Dziekuje za opieke w kolizji.B.proszę o dalszę pomoc komunikacyjna.
 magdalenka: 04.09.2015, 20:56
 Dziękuję Ci kochany Boże, Matko Najświętsza oraz wszyscy Święci których prosilam o pomoc , dziękuję całym serduszkiem za tak piękny dług wdzięcznosci,teraz proszę o pomoc na praktycznym egzaminie.
 M: 24.08.2015, 09:44
 Boże Miłosierny, Święty Krzysztofie, Święta Wiktorio patronko zwycięstwa, Święta Rito od spraw niemożliwych, Święta Magdaleno Wszyscy Święci ja tak bardzo proszę, aby tym razem nie brakło mi punktów, proszę , proszę , błagam o wielkie wstawiennictwo, dziękuję z pokorą.Tak mi dopomóż Bóg i wszyscy Święci.
 M: 19.08.2015, 11:27
 Kochany Święty Krzysztofie w Tobie pokładam nadzieję na pomyślne zdanie testów na prawo jazdy, przystępuje już po raz trzeci i bardzo pragnę, aby tym razem juz się udało, przyłożyłam się do nauki tyle, aby uzyskać te 68 punktów, tak bardzo proszę, piszę to ze łzami w oczach, nie mam juz pieniędzy na kolejne egzaminy, wesprzyj mnie i dopomóż , abym wybierała te prawidłowe odpowiedzi.Tak mi dopomóż Bóg i wszyscy Święci.
 Aneta: 15.08.2015, 15:09
 Sw Krzysztofie patronie kierowcow, prosze Cie o bezpieczna podroz dla mojego brata Tomasza , aby szczesliwie dojechal po pracy do domu.Bog zaplac, sisotra


 magdalenka: 26.07.2015, 14:20
 Święty Krzysztofie, bardzo proszę o moc laski i wstawiennictwa za mną podczas zdawania egzaminu teoretycznego 27 lipca 2015, a później praktycznego. Proszę, prowadź mnie, abym wybierała prawidłowe odpowiedzi, nie chce najwyższego wyniku, proszę ,o wstawiennictwo abym miała chociaż te 68 procent, bardzo mi zależy z dolozylam wielu starań, sam to wiesz, wiec proszę gorąco z całego serca po dobry wynik, w Tobie pokładami nadzieje i wierze, ze mnie nie zawiedziesz.Bóg zaplac.
 Kinga: 21.07.2015, 08:42
 Św. Krzysztofie, mam dzisiaj (21.07.2015) egzamin praktyczny z prawa jazdy, proszę dopomóż mi abym zdała. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
 Grazyna: 17.07.2015, 21:14
 Wysluchaj mojej modlitwy SW Krzysztofie prowadz moje wnuki Maksia i Gabrysia i ich rodzicow w bezpieczna droge Aby szczesliwie dojechali i szczesliwy powrot mieli. Prosze omodlitwe czcicieli Sw Krzysztofa . Bog zaplac!
 Kinga: 07.07.2015, 23:06
 Św. Krzysztofie! Zdaję jutro egzamin teoretyczny z prawa jazdy. Dopomóż mi w wyborze dobrych odpowiedzi, żebym jutro go zdała. Proszę Cię z całego serca! Wysłuchaj mnie! Św. Krzysztofie miej mnie w swojej opiece!
 Jurek.R.M.S.: 30.06.2015, 14:26
 <><><><><> KORONKA DO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z FATIMY OD CUDOWNEGO MEDALIKA ŁAPY. 15-XI-2014. Jerzy Ryszard Milczarek-Sakierski. ~~ Znak Krzyża św. * W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. ~~ *Uwielbienie Trójcy Przenajświętszej* * Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. ~~ Na początek: * Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo… (3x.) Chwała Ojcu… ~~ Na dużych paciorkach: *Boże! Ojcze Miłosierdzia Panna Maryjo Królowa nieba Kościoła Ojczyzny z Fatimy Medziugorje Cudownego Medalika przyczyń się za nami grzesznymi i świata uzdrawiając Uświęceniem Duchem Pańskim ciało i dusze przez Jezusa Zbawiciela „Tylko Bóg! Życia poczętego i śmierć zbawieniem Boskim dziełem uwolnienia doczesnym złego świata wiarą Krzyża z prawdziwego Boga” Zdrowaść Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, Błogosławionaś” ~~~~ Na małych paciorkach: * Boża Maryjo z Fatimy Cudownego Medalika ratuj nas i świata pokój Światłości Ewangelię wiary. ~~ Na koniec: * Módl się za nami święta Boża Rodzicielko abyśmy się stali godni obietnic Chrystusowych.(3x.) ~~ *O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy. Zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia. ~~~ Akt Skruchy *O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. *** Modlitwa końcowa: * Najświętsza Panna Maryja wierzę i wyznaję Twoje Święte i Niepokalane poczęcie, Święta matka Jezusa Boga Maryjo racz nas grzesznych i cały świat Poczętym płaszczem osłaniać Krzyżem Zbawiciela ciało i duszę Duchem Miłosierdzia w Ufającej czystości zawierzając Bożej Światłości w obfitość Boskiego nieba Polskę i świat w jeden pergaminu s Kościoła Świętego Boże prowadź narody świata Ewangelizacją Sacrum miłości do Bożych łask Miłosierdzia w zdrowym zachowaniu ciała i dusze przyrodę tą ziemi *Aczkolwiek to się dzieje z win grzechów wybaczenie świata pokorą pokuty, to cóż się z grzesznym świata bez licytacji stanie* Niechaj że światłość życie pokój poczętego spotkaniem widnym ustało się „Tylko Ojciec Bóg!; przemianą Duchem w opaczności strzeże Aniołami Stróża obroną w żywym chlebie ocalenie Miłosierdzie wiarą Eucharystii Polsce iskrą świata*. *** Nawracajmy się i wierzmy w Św. Ewangelię Boga Truj jedynego Wiekuisto-chwalny *O Łaski Miłosierdzia dla świata i Polski* ~~ Módlmy się: Za dusze wiernych zmarłych… *Panie Boże! Truj jedyny przyjmij wszystkie dusze z czeluści czyśćca wiernych zmarłych którzy odeszli z tego świata do Swego królestwa niebieskiego by wierni zmarli doznali Pańskiego dostąpienia Miłosierdzia Bożego! ~~ * Wieczny odpoczynek racz dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen. ~~ *Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. *** Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze na wieki wieków. Amen. ~~ ***Jezu, Ufam Tobie!*** *** Litania Lotaryńska.*Do Najświętszej Maryi Panny*. Anioł Pański. ****&&&******&&&***
 Ela D. : 25.06.2015, 12:35
 Św.Krzysztofie pomóż proszę.
 Sebastaian: 01.06.2015, 12:56
 Święty Krzysztofie chroń mnie i moją rodzinę abyśmy nikomu nie zrobili krzywdy
 MARIAN: 20.05.2015, 13:07
 święty Krzysztofie PATRONIE POSZUKIWACZY proszę wstaw się za mną
 Ela D.: 16.05.2015, 09:56
 Św.Krzysztofie pomóż nam przejść z tymi ogromnymi problemami proszę i błagam.Wstaw się do Pana Jezusa za nami.
 Ela z Krakowa: 16.05.2015, 09:52
 Św.Krzysztofie przeproś w moim imieniu Krzyśka chyba mieszka teraz w Szczecinie, którego znałam dawno,a może cierpiał przeze mnie,a ja byłam tego nieświadoma.Ela
 Klaudia: 06.05.2015, 22:06
 Święty Krzysztofie . Proszę Cię o zdanie egzaminu na prawo jazdy, który odbędzie się w sobotę dnia 09.05.2015 r. Proszę pomóż mi zdać ten egzamin , ponieważ chce mieć już to za sobą i móc być spokojniejsza i nie martwić się skąd wsiąść na kolejny egzamin. Amen.
[1] [2] [3] [4] [5] (6) [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej