Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Krzysztof

(zm. około 250)

Krzysztof O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Pewne jest, że żył na początku trzeciego wieku i że zmarł śmiercią męczeńską, ale reszta wiadomości oparta jest na przekazach ustnych i legendach.

Miał się urodzić w Kanaanie (być może w Licji - dziś Turcja) pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Legenda mówi, że rodzice dali mu na imię Reprobus, co miało znaczyć Odrażający. Był bardzo brzydki: olbrzymi wzrost, potężne ciało i niekształtna głowa przypominająca głowę psa. Odznaczał się także ponadludzką siłą. Może dlatego postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy. Najpierw zaciągnął się w władcy swojej krainy. Przekonał się jednak, że król bardzo boi się szatana, przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. To sprawiło, że zainteresował się Chrystusem, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się na Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.

Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak że w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak do drugiego brzegu i spytał "Kim jesteś?". Usłyszał: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat". Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza "niosący Chrystusa". Legenda wspomina też, że Pan Jezus przywrócił Krzysztofowi normalny wygląd.

Inna legenda opowiada, jak Krzysztof został pojmany i wtrącony do więzienia przez swojego króla, okrutnego prześladowcę chrześcijan. Działo się to około 250 roku, za panowania cesarza Deceusza. Trudno było go wydać na męki, ponieważ z powodu niezwykłej siły Krzysztofa żołnierze bali się go. Wielu żołnierzy, widząc dzielną postawę Krzysztofa na mękach, nawróciło się. Inni nawrócili się widząc, jak wypuszczane w jego kierunku strzały zatrzymują się w powietrzu lub odbijają się od jego ciała. Krzysztof był przez cały dzień zasypywany strzałami, które jednak nie zabiły go. Kiedy wreszcie wyczerpany padł na ziemię, władca polecił go ściąć.

Tyle legenda. Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa pochodzą z V i VI w., a mówią o wystawionej ku jego czci bazylice w Bitynii i o licznych klasztorach św. Krzysztofa. Oznacza to, że jego kult był wówczas bardzo powszechny.

W średniowieczu św. Krzysztof został zaliczony do grona 14 "Wspomożycieli", czyli do szczególnych patronów. Opiekował się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci. Wzywamy go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy i dżumy, zagrożenia od ognia i wody, suszy, niepogody i gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Jest też patronem Wilna, a jego wizerunek znajduje się w herbie tego miasta.

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego dawniej malowano jego postać przy wejściach do kościołów, na basztach miejskich, na feretronach i sztandarach, także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach - takie kamienice w średniowieczu nazywano "Krzysztoforami".

W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest przede wszystkim z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni. Czasami przedstawiano go też jako męczennika lub wojownika, można go też zobaczyć z kijem, z którego wyrastają liście.

Red.Wasze komentarze:
 rodzina: 03.11.2016, 09:11
 Proszę o modlitwę za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II w intencji zdania egzaminu na prawo jazdy dla Kacpra. Św. Krzysztofie daj Mu pewną rękę i bystre oko, odbierz stres, dodaj spokoju i odwagi.
 Norm777: 25.07.2016, 21:43
 Św. Krzysztofie proszę o uzdrowienie mojego brata Krzyśka.
 Krystyna: 25.07.2016, 15:18
 Swiety Krzysztofie, prosze, upros laski uzdrowienia dla syna Krzysztofa, Dariusza i dla mnie. Chron, Ojczyzne, mnie i moja rodzine, abysmy nikomu nie robili krzywdy.
 antoni: 24.07.2016, 16:36
 SW KRZYSZTOFIE DZIEKUJE ZA CODZIENNA OPIEKE WPODROZY IPROWADZENIU POJAZDU PROSZEOPOMOC WSPRAWIE KLOPOTOW ZAWODOWYCH -UFAM ZE LASKI ZNIEBIOS BEDA WYSLUCHANE
 ALICJA: 25.06.2016, 22:57
 PANIE JEZU DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO CO OD CIEBIE OTRZYMUJĘ . PRZEZ TWOJE wstawiennictwa u PANA JEZUSA, ŚWIĘTY KRZYSZTOFIE POMÓŻ MI PRZEŁAMAĆ LĘK PROWADZENIA SAMOCHODU.WYPROŚ MI MOJA PROŚBĘ U PANA NASZEGO.BÓG ZAPŁĆ
 Tomasz: 13.12.2015, 20:31
 Święty Krzysztofie Patronie Kierowców wstaw się za mną u Boga Miłosiernego i Wszechmogącego i wyproś mi wszystkie potrzebne łaski do pomyślnego zdania egzaminu praktycznego państwowego na prawo jazdy za siódmym podejściem we wtorek 29 grudnia . W Tobie pokładam całą moją wiarę , nadzieję i ufność . Proszę w Święte Imię Jezusa Chrystusa Pana Naszego.Amen.
 K.w.: 22.11.2015, 00:19
 A ja jeżdżę już 10 lat bez "Prawa Jazdy" i pragnę podziękować św. Krzysztofowi za bezpieczną jazdę...
 karina: 15.11.2015, 16:25
 cześt :)
 Czcziciel: 20.10.2015, 15:32
 Święty Krzysztofie Patronie Kierowców w dniu jutrzejszym o godzinie 11.00 zdaje drugi raz egzamin praktyczny państwowy na prawo jazdy , którego cały przebieg i wynik oraz mojego egzaminatora całkowicie i bezgranicznie zawierzam i oddaję w Twoją Opiekę.Proszę zabierz ode mnie strach i stres, a daj jasny umysł na drodze.Pomóż mi i prowadż mnie, aby wszystkie powierzone mi zadania egzaminacyjne na placu manewrowym i na trasie egzaminacyjnej wykonał dobrze , bezbłędnie i z wielką starannośćią. Wyjednaj mi miłego , dobrego , życzliwego, sympatycznego , dobrego,przychylnego i wierzącego egzaminatora.Uproś łaskę dobrej pogody.Proszę daj mi siłę , spokój , opanowanie , abym jechał bezpiecznie i pomyślnie zdał jutrzejszy egzamin ,co jest moim największym marzeniem , o ile to jest zgodne z Najświętszą Wolą Bożą.Powiedz Panu , że nie daje już rady i nie chcę tracić pieniędzy na kolejny egzamin i dodatkowe godziny jazdy , a pragnę je zaoszczędzić na swoje prywatne potrzeby i cele.Uproś mi potrzebne łaski i niech będę dla innych uczestników ruchu drogowego wzorem i przykładem kierowcy jeżdżącego bezpiecznie i przestrzegającego przepisy.Święty Krzysztofie proszę o Twoją pomoc w dniu jutrzejszym oraz o Twoje wstawiennictwo u Boga Miłosiernego , które uważa się za niezawodne i potężne.W Zapewniam Cię Święty Krzysztofie , że jak jutro pomyślnie zdam egzamin praktyczny na prawo jazdy to będę wiedział czyja to pomoc i zasługa i zamierzam o tym napisać świadectwo.W Tobie nadzieję i ufność pokładam . Bądż uwielbiony, wywyższony , błogosławiony i pochwalony.Amen.


 Huta6969: 26.09.2015, 13:57
 W którym roku Krzysztof był święty ????
 Tomasz: 24.09.2015, 19:17
 Św.Krzysztofie Patronie Kierowców proszę dziś o Twoją pomoc i Twoje wstawiennictwo.Przede mną 5 pażdziernika o godzinie 13.30 egzamin praktyczny państwowy na prawo jazdy,który zawierzam Twojej Opiece. Proszę Cię bardzo pomóż mi i spraw ,abym wszystkie powierzone mi zadania na placu manewrowym i w podczas jazdy na mieśćie wykonał bezbłędnie,z wielką ostrożnośćią i starannośćią. Niech będę dla innych przykładem kierowcy przestrzegającego przepisy i bezpiecznie jeżdżącego.Błagam zabierz ode mnie strach i stres przed egzaminem. Prowadż mnie,daj siłę i jasny umysł,bym jechał bezpiecznie i pomyślnie zdał egzamin za pierwszym razem i w pierwszym terminie o ile będzie to zgodne z Wolą Bożą. Wyjednaj mi także miłego,dobrego,życzliwego,przychylnego oraz wyrozumiałego egzaminatora na egzaminie.Św.Krzysztofie módl się za mną,W Tobie ufność pokładam.Amen.
 m: 17.09.2015, 22:22
 Dziekuje za opieke w kolizji.B.proszę o dalszę pomoc komunikacyjna.
 magdalenka: 04.09.2015, 20:56
 Dziękuję Ci kochany Boże, Matko Najświętsza oraz wszyscy Święci których prosilam o pomoc , dziękuję całym serduszkiem za tak piękny dług wdzięcznosci,teraz proszę o pomoc na praktycznym egzaminie.
 M: 24.08.2015, 09:44
 Boże Miłosierny, Święty Krzysztofie, Święta Wiktorio patronko zwycięstwa, Święta Rito od spraw niemożliwych, Święta Magdaleno Wszyscy Święci ja tak bardzo proszę, aby tym razem nie brakło mi punktów, proszę , proszę , błagam o wielkie wstawiennictwo, dziękuję z pokorą.Tak mi dopomóż Bóg i wszyscy Święci.
 M: 19.08.2015, 11:27
 Kochany Święty Krzysztofie w Tobie pokładam nadzieję na pomyślne zdanie testów na prawo jazdy, przystępuje już po raz trzeci i bardzo pragnę, aby tym razem juz się udało, przyłożyłam się do nauki tyle, aby uzyskać te 68 punktów, tak bardzo proszę, piszę to ze łzami w oczach, nie mam juz pieniędzy na kolejne egzaminy, wesprzyj mnie i dopomóż , abym wybierała te prawidłowe odpowiedzi.Tak mi dopomóż Bóg i wszyscy Święci.
 Aneta: 15.08.2015, 15:09
 Sw Krzysztofie patronie kierowcow, prosze Cie o bezpieczna podroz dla mojego brata Tomasza , aby szczesliwie dojechal po pracy do domu.Bog zaplac, sisotra
 magdalenka: 26.07.2015, 14:20
 Święty Krzysztofie, bardzo proszę o moc laski i wstawiennictwa za mną podczas zdawania egzaminu teoretycznego 27 lipca 2015, a później praktycznego. Proszę, prowadź mnie, abym wybierała prawidłowe odpowiedzi, nie chce najwyższego wyniku, proszę ,o wstawiennictwo abym miała chociaż te 68 procent, bardzo mi zależy z dolozylam wielu starań, sam to wiesz, wiec proszę gorąco z całego serca po dobry wynik, w Tobie pokładami nadzieje i wierze, ze mnie nie zawiedziesz.Bóg zaplac.
 Kinga: 21.07.2015, 08:42
 Św. Krzysztofie, mam dzisiaj (21.07.2015) egzamin praktyczny z prawa jazdy, proszę dopomóż mi abym zdała. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
 Grazyna: 17.07.2015, 21:14
 Wysluchaj mojej modlitwy SW Krzysztofie prowadz moje wnuki Maksia i Gabrysia i ich rodzicow w bezpieczna droge Aby szczesliwie dojechali i szczesliwy powrot mieli. Prosze omodlitwe czcicieli Sw Krzysztofa . Bog zaplac!
 Kinga: 07.07.2015, 23:06
 Św. Krzysztofie! Zdaję jutro egzamin teoretyczny z prawa jazdy. Dopomóż mi w wyborze dobrych odpowiedzi, żebym jutro go zdała. Proszę Cię z całego serca! Wysłuchaj mnie! Św. Krzysztofie miej mnie w swojej opiece!
[1] [2] [3] [4] [5] (6) [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Autor

Treść

Nowościśw. Tomasz z Akwinuśw. Tomasz z Akwinu

Modlitwa do św. Tomasza z AkwinuModlitwa do św. Tomasza z Akwinu

Litania do św. Tomasza z AkwinuLitania do św. Tomasza z Akwinu

Czy można powiedzieć, że modlić się to stawać do Bożej dyspozycji?Czy można powiedzieć, że modlić się to stawać do Bożej dyspozycji?

Przeżywać czas bez zegarkaPrzeżywać czas bez zegarka

Uświęcająca moc Ducha Świętego wewnątrz wspólnoty KościołaUświęcająca moc Ducha Świętego wewnątrz wspólnoty Kościoła

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej