Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Randka z żoną

Uszami wyobraźni słyszę już głosy mówiące, że na takie przyjemności w małżeństwie nie ma czasu - dzieci, praca, kolejny etat, nadgodziny, kredyt, budowa domu, pranie, sprzątanie, gotowanie. Uff!

A na wspólne wyjście do kina, teatru czy restauracji nie starcza pieniędzy. I co wtedy? Na szczęście randka to przede wszystkim spotkanie, którego istotą jest chęć głębokiego, wzajemnego poznania i wyrażenia miłości. Nie wymaga to nakładów finansowych, z pewnością jednak wymaga czasu. Naprzeciw codziennym trudnościom w znalezieniu "chwili dla dwojga" wyszli członkowie Domowego Kościoła - gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. W pierwszą majową sobotę zorganizowali Pierwszą Diecezjalną Randkę Małżeńską w Brańszczyku. Gościnne progi otworzył małżonkom Ośrodek Orionistów, a organizatorzy zapewnili ciekawy program od rana do godzin wieczornych.

Wprowadzeniem do Spotkania we Dwoje była katecheza ks. Marka Kraszewskiego, w której na nowo odkrywał przed małżonkami treść przysięgi małżeńskiej. Poszerzał pojęcie wierności, wykraczając poza jej oczywisty aspekt fizyczny i psychiczny i zwracał uwagę na wierność duchową, której wyrazem ma być codzienne staranie się bycia "naj" -nie dla przyjaciół, współpracowników, teściów - ale właśnie dla współmałżonka. Ks. Marek poruszył też ciekawy wątek postawy ofiary, męczennika - postawy wynikającej pozornie z miłości, jednak w rzeczywistości skupionej na sobie i własnym poświęceniu, nie pozwalającej na obiektywne spojrzenie na małżonka i dostrzeżenie jego starań i dobrych cech. Katecheza, przerywana regularnie wywołującymi salwy śmiechu dowcipami i piosenkami w wykonaniu prelegenta, nie znudziła nikogo, choć trwała prawie 2 godziny.

Po przerwie na kawę małżonkowie zostali zaproszeni do rozmowy we dwoje. Był to dialog animowany przez zawodowego mediatora rodzinnego, którym jest Agnieszka Szelągowska. Małżonkowie "zostali przeprowadzeni" przez czas narzeczeństwa i czas budowania miłości i wydobywali to, co było w tym okresie najistotniejsze dla każdego z nich. Dotykali chwil pięknych i trudnych. Mówili o sobie, bez oskarżania, uogólniania, oceniania. Kiedy patrzyło się jak 140 par siedzi zwróconych ku sobie, przytulonych, rozmawiających przyciszonym głosem, na usta same przychodziły słowa piosenki .miłość rośnie wokół nas...".

Obiad był pełen atrakcji: podczas gdy jedna grupa jadła, druga mogła obejrzeć z bliska zamówiony na tę okazję wóz strażacki, przymierzyć strój strażaka i oczywiście zrobić pamiątkowe zdjęcie - niejeden ojciec rodziny zrealizował wtedy swe dziecięce marzenia. Potem Eucharystia, w czasie której małżonkowie mogli odnowić swoją przysięgę małżeńską - i znów intymnie, przytuleni, szepcząc do ucha słowa powtarzane za kapłanem - tak jak przed laty, a jednak inaczej, z miłością oszlifowaną w codzienności, czasem zranioną ale jakże wierną i pragnącą trwać mimo wszystko.

Wieczorem nie zabrakło uroczystego i uroczego menueta oraz wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych. Zaproszenie na Randkę było skierowane przede wszystkim do małżeństw, jednak i dla ich dzieci nie zabrakło atrakcji. W czasie katechezy i rozmowy we dwoje dzieci podzielone na grupy wiekowe bawiły się pod okiem wychowawców. Dla starszych zorganizowano podchody, młodsi angażowani w wiele zabaw grupowych mogli się też wyszaleć się na trampolinie i nadmuchiwanej zjeżdżalni. Nawet jeśli któraś z latorośli wróciła nieco przemoczona, to jedno jest pewne - nikt się nie nudził.

Dzień zakończył się modlitwą rodzinną pełną dziękczynienia za dar każdej osoby i zawierzeniem rodziny ze wszystkimi jej radościami i troskami Jezusowi i Maryi. W randce wzięło udział 140 małżeństw i ponad 200 dzieci. Wszyscy wyjeżdżali umocnieni, z pragnieniami: pielęgnowania swoich relacji małżeńskich na co dzień i powrotu za rok do Brańszczyka, gdzie nad Bugiem można z Bogiem odnawiać swoją miłość małżeńską. Na szczęście na okazję do umacniania miłości nie trzeba będzie czekać cały rok - już wkrótce po wakacjach organizatorzy zapowiadają kolejne Adwentowe Warsztaty Małżeńskie, a do codziennego budowania duchowości małżeńskiej zapraszają Kręgi Domowego Kościoła.

Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.randkamalzenska.pl, gdzie można znaleźć świadectwa i opinie uczestników oraz bogatą galerię zdjęć oraz na stronę www.wpraga.oaza.pl/dk. Tu znajdują się wszystkie informacje dotyczące życia Domowego Kościoła.

Barbara Cieślak-Gałązka

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 maja 2010Wasze komentarze:
 Ona: 03.07.2014, 12:58
 Jakieś bezsensowne małżeństwo jak nie ma czasu chociaż kilka godzin dziennie dla siebie. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest rozwód i znalezienie kogoś, dla kogo dom i dzieci nie będą na 1 miejscu, tylko miłość.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Wawrzyniec z Brindisiśw. Wawrzyniec z Brindisi

Modlitwa do św. Wawrzyńca z BrindisiModlitwa do św. Wawrzyńca z Brindisi

Litość i dziękczynienie (Mk 6, 30-34)Litość i dziękczynienie (Mk 6, 30-34)

Co to znaczy, że Jezus wstąpił do piekieł?Co to znaczy, że Jezus wstąpił do piekieł?

ks. Eugeniusz Skarzyńskiks. Eugeniusz Skarzyński

Skąd i dokąd jechał pociąg z dziećmi, który po wojnie zatrzymano w Rawiczu?Skąd i dokąd jechał pociąg z dziećmi, który po wojnie zatrzymano w Rawiczu?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej