Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak się modlić za małżonka? Schemat modlitwy małżeńskiej

Mój mąż obiecał, że będzie się ze mną modlić modlitwą małżeńską, lecz mówi, że nie wie jak. Potrafi ze mną odmówić dziesiątek Różańca w intencji naszych dzieci. Przypominam sobie jednak z rekolekcji oazowych, że pokazywał Ksiądz jakiś schemat prostej modlitwy małżonków. Mógłby go Ksiądz przypomnieć?

Modlitwa małżeńska - oprócz modlitwy rodzinnej (wspólnej z dziećmi) i indywidualnej (swojej własnej, sam na sam z Panem Bogiem) - ma być codziennym nawykiem wierzących małżonków. Trwać może trzy, cztery minuty. Osobą, która ma zapraszać do modlitwy, jest mężczyzna, jako znak Chrystusa w małżeństwie. Najlepiej jeśli przy modlitwie małżeńskiej małżonkowie mówią do Boga głośno, tak, aby druga osoba słyszała treść modlitwy.

Przy wieczornej modlitwie małżonków warto dobierać formy, pozycje ciała, które najbardziej danym małżonkom odpowiadają. Można też zastosować najprostszy schemat:

1. Podziękować własnymi słowami Bogu za wszystko, co w tym dniu było dobrego: za małe i duże dobro, doznane szczególnie za pośrednictwem współmałżonka, ale i wyświadczone przez nas samych.

2. Przeprosić Boga za wszystko, co dziś było marnowaniem Jego łask. Rachunek sumienia zakończyć aktem skruchy i prośbą do Ducha Świętego o łaskę poprawy.

Jeśli w modlitwie zostały wypowiedziane grzechy przeciwko małżonkowi, wskazany jest gest przeproszenia - pocałunek pokoju (w tej chwili lub na koniec całej modlitwy).

3. Poprosić o Bożą pomoc w ważnych aktualnych potrzebach. Wymienić Bogu wszystkie problemy niepokojące serce. Następnie dodać do osobistych spraw potrzeby dalszej rodziny, sąsiadów, znajomych z pracy, troski całego Kościoła, Ojczyzny i całej ziemi, a szczególnie umierających i dusze w czyśćcu cierpiące.

Można oddać te wspomniane potrzeby odmawiając dziesiątek Różańca czy Pod Twoją obronę.

4. Zawierzyć swoją rodzinę i siebie Opatrzności Bożej, Miłosierdziu Boga, Najświętszemu Sercu Jezusa czy Niepokalanemu Sercu Maryi.

5. Powoli, trzymając się za ręce, odmówić Ojcze nasz i te modlitwy, które wynikają z tradycji rodziny, np. Aniele Boży, wybrane akty strzeliste.

Wielu małżonków skarży się na nieumiejętność, nieporadność we wspólnej modlitwie. To zupełnie normalne. Jej nauka może trwać całe lata, ale warto się nie poddawać i podejmować kolejne próby, szukać wspólnie drogi do Pana Boga oraz formy, która stanie się Waszym sposobem modlitwy. Warto też mieć cierpliwość wobec siebie, zwłaszcza gdy nie wszystko wychodzi tak, jakbyśmy sobie wymarzyli, i być wdzięcznym za podejmowane próby. Na tej drodze życzę Państwu i wszystkim małżonkom wytrwałości.

Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 maja 2012Wasze komentarze:
 Ania: 31.01.2017, 20:56
 Panie Jezu miej w opiece moje małżeństwo, dbaj o nas, o naszą miłość i pomóż nam rozwiąząc problemy.
 Gosia : 09.02.2016, 09:47
 Proszę o modlitwę za moje małżeństwo żeby mąż wrócił do domu i zrozumiał ze rodzina jest najważniejsza
 Danuta: 14.02.2015, 18:23
 Moj maz przestal chodzic do kosciola na msze. Nie uznaje swoich dzieci i chce rozwodu. Obwinia mnie o wszystko, przezywam pieklo na ziemi. Blagam o wsparcie duchowe i modlitwe zebym mogla to przetrzymac. Mysl o dzieciach trzyma mnie tylko przy zyciu i od popelnienia najgorszego.
 Piotr: 16.08.2014, 09:16
 Proszę o modlitwe za moje małżeństwo o miłość wierność Piotr i Aneta
 małgorzata s.: 02.04.2014, 11:32
 PROSZE O MODLITWE ZA MOJEGO MĘŻA SYLWESTRA. BÓG ZAPŁAC
 Damian: 21.03.2014, 00:52
 Proszę Ciebie Boże żeby moja Żona zobaczyła jak bardzo jak Kocham i żeby znowu Mnie Pokochała jak kiedyś żeby jej zależało na Mnie.
 Piotr: 10.01.2014, 21:28
 Proszę o modlitwę za moje małżństwo by było coraz lepsze bo dzięki tej stronie waszym modlitwom przetrwaliśmy załamanie i jesteśmy szczęsliwi proszę o modiltwę za Anetę i Piotra z Dziećmi
 KAMA: 29.05.2013, 12:40
 PROSZĘ O MODLITWE ZA MEGO UKOCHANEGO MĘŻA, PROSZĘ BY DOBRY BÓG NA NOWO WLAŁ W JEGO SERCE MIŁOŚĆ
 KAMA: 29.05.2013, 12:38
 PROSZĘ O MODLITWE ZA MEGO UKOCHANEGO MĘŻA, PROSZĘ BY DOBRY BÓG NA NOWO WLAŁ W JEGO SERCE MIŁOŚĆ


 Viola: 07.05.2013, 14:19
 Mój mąż odwrócił się od Boga juz dawno temu. Codziennie pije a co tydzień bawi się na zabawach z kolegami i koleżankami, ciągle mi ubliża, dokucza zdarza się że i dostanie mi się jakiegoś boksa .Ja sama nie daję rady żeby sobie i dzieciom pomóc pomimo że modlę się codziennie.Dlatego ja i dzieci prosimy o modlitwę za nas. Błagam może wy nam pomożecie .
 Viola: 07.05.2013, 14:17
 Mój mąż odwrócił się od Boga juz dawno temu. Codziennie pije a co tydzień bawi się na zabawach z kolegami i koleżankami, ciągle mi ubliża, dokucza zdarza się że i dostanie mi się jakiegoś boksa .Ja sama nie daję rady żeby sobie i dzieciom pomóc pomimo że modlę się codziennie.Dlatego ja i dzieci prosimy o modlitwę za nas. Błagam może wy nam pomożecie .
 kamila : 15.12.2012, 14:39
 Panie proszę daj mi siłę wytrwać z miłością w naszym małżeństwie, chwilami nie widzę już nadzieji na lepsze jutro w naszej rodzinie. Mąż nadal mnie oklamuje i oszukuje, cały czas tkwi w grzechu cudzolostwa. Panie proszę o pomoc bo sama nie dam rady.
 żona: 05.08.2012, 17:41
 Panie Boże, jakie to strasze jest widzieć w swoim męzu chwilami kata i oprawce, który żeruje na mojej dobroci i naiwnosci. Co sie stało z człowiekiem którego kochałam przed ślubem? tylko miłosc do dziecka trzyma mnie przy życiu i jakas marna nadzieja na nasze leprze jutro. Panie, obdarz nas na nowo łaską miłości, wierności, uczciwości i szacunku małżeńskiego dla nas i dobra naszej malutkiej córeczki. Nie pozwól by przybyło o jedną rozbitą rodzine więcej...Pobłogosław Nam..
 Ania: 11.07.2012, 15:52
 JA nie mam slubu :( prosze o modlitwe w intencji naszej rodziny ktora jest jak na wlosku-jeszcze chwila i sie rozleci. Prosze o modlitwe za mnie i za mojego partnera ktory prawdopodobnie tkwi w depresji i wyzywa sie na mnie. Dziekuje Bogu za sile jaka mi daje do zajmowania sie domem i dziecmi w tej beznadziejnej sytuacji.
 karolina: 24.06.2012, 00:07
 Mój mąż właśnie powiedział, że się ze mną męczy,chce jutro abym podpisała papiery rozwodowe. Mamy troje małych dzieci. Proszę o modlitwę w naszej intencji.
 joanna: 18.06.2012, 21:00
 Mój mąż odwrócił się od Boga i od Jego Dziesięciorga Przykazań, z gorliwego katolika stał się zatwardziałym egoistą i erotomanem. Dla mojej rodziny, (dwoje małych dzieci, trzecie w drodze) to jest piekło na ziemi.. Błagam o modlitwę w intencji powrotu męża do PANA. Bóg zapłać.
 grazyna: 27.05.2012, 15:58
 Moj maz przestal chodzic do kosciola,ja modle sie za niego .Teraz chce rozwodu ja nie prosze Pana Boga o pomoc by oswiecil serce i dusze mego meza i wsazal mu wlasciwa droge .Prosze wszystkich o modlitwe bo mam cicha nadzieje ze pokonam te trudne chwile i ponownie zajasnieje milosc wiara szacunek.
 jola: 21.05.2012, 09:48
 Piękne. Ja z mężem odmawiam różnianiec każdego dnia w intencji dzieci.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej