Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Małżeństwo dobra rzecz

Nuda, stagnacja, utracona wolność, brak atrakcji z takimi emocjami, jak wynika z badań Fundacji Mamy i Taty, młodym Polakom kojarzy się małżeństwo. Fundacja rozpoczęła kampanię "Miłość. Lepiej na całe życie".

To kolejne działanie środowisk zajmujących się tematem rodziny, którego celem jest promocja trwałego, szczęśliwego małżeństwa. Fundacja Mamy i Taty odniosła już sukces w kampanii "Rozwód. Przemyśl to". Co czwarty Polak miał kontakt z przekazem kampanii, wzrosła także świadomość, że rozwód ma negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Przed rozpoczęciem kampanii wiedzę na ten temat deklarowało 58 proc. badanych, po kampanii 68 proc. Akcja trwała kilka miesięcy. Tym razem Fundacja zwraca uwagę na małżeństwo. Od 17 lipca w mediach, na citylightach a także w kinie można zobaczyć plakaty i obejrzeć krótki film, który ma pokazać, że miłość na całe życie jest możliwa.

Czy małżeństwo potrzebuje reklamy? Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii i opublikowanych przez Fundację Mamy i Taty wynika, że tak. Małżeństwo wśród młodych Polaków nie jest oceniane dobrze. Kojarzy się z ograniczeniem wolności i ingerencją w niezależność. Wiąże się z obowiązkami i odpowiedzialnością, a więc rzeczywistością, przed którą młodzi chcą jak najdalej uciec. Mężczyźni podkreślali, że małżeństwo to nuda, rutyna, brak swobody, tak zwane wpadnięcie w kierat. To także konieczność uzgadniania wszystkiego ze współmałżonkiem. Dlatego wybór częściej pada na wolne związki, bo z takiej relacji łatwiej, według nich, zrezygnować; odejść, nie łamiąc żadnych przyrzeczeń czy danego słowa. Argumentem przeciw małżeństwu była także przewidywalność, brak spontaniczności i brak czasu dla siebie.

Badania pokazują, że wolne związki są przede wszystkim skoncentrowane na przyjemnościach i korzyściach. Jak mówi Paweł Woliński, prezes Fundacji Mamy i Taty - przyczyn takiego podejścia do małżeństwa można szukać w wielu miejscach, w sferze kultury, obyczajowości, w czynnikach ekonomicznych, które są często barierą niepozwaląjąca młodym na sformalizowanie związku. Z badań wynika, że młodzi Polacy często nie mają prostej, podstawowej wiedzy na temat tego, czym w istocie jest małżeństwo. Stąd rozczarowania, które pojawiają się w zderzeniu wyobrażeń z rzeczywistością.

- Jeżeli oczekuje się, że małżeństwo będzie wyglądało tak jak w serialu, nawet jeśli jest tam ono przedstawione pozytywnie, to tak na pewno nie będzie - mówi Paweł Woliński. - Zresztą - podkreśla prezes Fundacji - filmy z happy endem kończą się na frazie "żyli długo i szczęśliwie", a powszedni dzień, który następuje po tym kulminacyjnym momencie, nie jest już pokazany. Nie mamy więc modelu, który moglibyśmy naśladować.

Spora część młodych ludzi nie uważa trwałości za wartość godną obrony czy ofiary. Fundacja Mamy i Taty stawia więc przed sobą trudne zadanie. Tym, którzy są nastawieni na konsumpcję i świadomość, że mogą mieć wszystko, twórcy akcji chcą powiedzieć - jest coś, czego nie możesz mieć. Kampania pokazuje, że wierność wolności własnej, egocentrycznej również oznacza pewną stratę.

CO MOŻNA STRACIĆ?

Podstawowa wartość, której nie dają wolne związki, to stałość. Tęsknota za nią jest w wielu młodych ludziach. Badania przeprowadzone przez Fundację pokazują, że młodzi Polacy boją się rozwodu. W kampanii chodzi więc także o zbudowanie przekonania, że to, czy związek będzie porażką czy sukcesem, zależy głównie od męża i żony. Że małżeństwo to relacja, o którą warto się starać każdego dnia. Paweł Woliński podkreśla, że taki związek może być życiową przygodą, która daje możliwość wcielenia w życie takich ambicji, których nie da się zrealizować w przestrzeni zawodowej czy w obszarze zindywidualizowanych zainteresowań.

Na szczęście młodzi ludzie widzą także zalety małżeństwa i do tych zalet chce się odnosić ta kampania społeczna. Wprawdzie mają więcej skojarzeń negatywnych niż pozytywnych, ale jednak aż 75 proc. badanych tęskni za miłością na całe życie i uważa, że małżeństwo może być źródłem prawdziwego szczęścia. Paweł Woliński podkreśla, że zalety blakną przy wadach, są traktowane niejako z mniejszą uwagą, mniej je widać. Dlatego też Fundacja poprzez kampanię chce te zalety oświetlić, pokazać z bliska czy wręcz promować i przypomnieć, że o związek watro dbać. Akcja ma pokazać, że miłość nie jest kolejnym produktem, który można sobie kupić i mieć. Tylko w małżeństwie dostępne jest także poczucie bezwarunkowego przyjęcia przez drugą osobę, bezpieczeństwo, wsparcie i obecność w trudnych sytuacjach,

Anna Malec

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 lipca 2012


   

Wasze komentarze:
 Marzena Aneta : 01.11.2021, 15:20
 Małżeństwo Dobra Rzecz Ja O Nie Proszę O Małżonka Kawalera Młodego Niepalącego Pobożnego Polaka Religijnego Uczciwego Wysokiego Dziękuję Pragnę Też Urodę Zdrowie Dla Mnie Dziękuję Pragnę Też Proszę O Dziecko Zdrowe Józefa Małego Syna Zdrowego Dziękuję Pragnę Też Odzyskanie Moich Pieniędzy Skradzionych Dziękuję Pragnę Też Żeby Nigdy Nikt Więcej Nie Kradł Z Tego Będziemy Sądzeni Z Tego Zdamy Sprawę Bogu Dobro Róbmy Wszyscy Wszystkim Kochajmy Się Szanujmy Się Dziękuję Kobiety Moc Modlitwy Boże W Tobie Moja Nadzieja Modlitwa Cuda Czyni Ufność Cuda Czyni Nadzieja Cuda Czyni Wiara Cuda Czyni Sprawiedliwość Cuda Czyni Uczciwość Cuda Czyni 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️🏘️🤱🤰🤵👰♥️♥️♥️♥️♥️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️🏘️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
 Marzena: 16.09.2021, 22:06
 gdzie komentarz mĂłj proszę o dobre małżeństwo chce kochać być kochana proszę pokornie dziękuję
 Marzena: 15.09.2021, 21:06
 Proszę o dobre małżeństwo dla mnie z dobrym kawalerem młodym ktĂłry zostanie moim mężem a ja jego dobrą Ĺźoną dziękuję
 Liwia: 16.11.2012, 21:51
 dobre małżeństwo tworzą każdego dnia od nowa dobrzy ludzie nastawieni na dawanie sobie dobra nawzajem. Ale któż to dzisiaj czyni?
 teskniaca : 26.08.2012, 15:24
 O szybkie trwałe małzenstwo dla mnie z moim jedynym
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Augustyna z CanterburyModlitwa do św. Augustyna z Canterbury

Gdzie rozgrywa się Apokalipsa? I kiedy?Gdzie rozgrywa się Apokalipsa? I kiedy?

Maj to nieszczęśliwy miesiąc? To zabobonMaj to nieszczęśliwy miesiąc? To zabobon

Pożegnanie z dymkiemPożegnanie z dymkiem

Co tydzień 700 hostiiCo tydzień 700 hostii

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej