Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Mój mąż nie rozmawia ze mną

Psycholog badający w Stanach Zjednoczonych ile czasu przeciętne małżeństwo poświęca w tygodniu na rozmowy stwierdził, iż zajęły tylko siedemnaście minut. A jak jest w Polsce? Też chyba źle, skoro tyle skarg przytaczają media. W domowych kontaktach kobieta odgrywa rolę muchy, od której ogania się mężczyzna.

Człowiek w kontaktach z ludźmi nieustannie posługuje się słowem. Za jego pośrednictwem przekazuje otoczeniu konkretne informacje. Słowa wraz z towarzyszącymi im gestami, mimiką, modulacją głosu umożliwiają czytelne wyrażenie stosunku emocjonalnego do otoczenia: życzliwości, przyjaźni, miłości lub obojętności, niechęci, wrogości. Zdaniem naukowców, dobre słowa mają w kontaktach międzyludzkich wielkie znaczenie; wzmagają więź emocjonalną z drugą osobą, dają poczucie wspólnoty, sprawiają radość.

Rubryki porad psychologicznych w magazynach kobiecych pełne są bolesnych skarg w rodzaju: "Mój mąż nie rozmawia ze mną. Zwyczajnie siada przed telewizorem lub czyta gazetę. Gdy zapytam go o coś odpowiada "aha" lub "no". Czasem nawet i tego nie zrobi. Są takie chwile, kiedy zastanawiam się dlaczego? Może przestał mnie kochać?, Ma inną kobietę?".

Dlaczego mężowie nie rozmawiają z żonami? Przecież samotność boli najbardziej wtedy, kiedy odczuwa się ją w towarzystwie bliskiej osoby. Moim zdaniem, najczęściej przyczyną jest nie zła wola, obojętność czy wrogość wobec żony, lecz niedocenianie przez mężów wartości rozmów małżeńskich. Dla mężczyzn, w naszym kręgu kulturowym, poruszanie osobistych spraw uczuciowych jest przeważnie kłopotliwą sprawą. W domu rodzinnym chłopców nie uczono takich zachowań. Ich ojcowie dążyli do tego, aby ich synowie byli twardzi. Sądzili bowiem, że wychowywani w ten sposób potrafią osiągnąć sukces w życiu. Czułe słowa oraz użalanie się na swe doznania traktowane było jako przejaw braku męskości, dzielności. I rzeczywiście, w środowisku pracy cenione jest przede wszystkim racjonalne podejście do zadań oraz zrównoważenie emocjonalne, a nie uczuciowość.

Inaczej wychowywane są kobiety. W dzieciństwie otrzymują liczne kobiece wzorce otwartego wyrażania uczuć i chętnie mówią o tym, co je szczególnie cieszy, smuci i złości. Kiedy nie mogą porozmawiać o tym z mężem - osobą emocjonalnie najbliższą ich sercu - czują się nieszczęśliwe. Są rozgoryczone, zniechęcone do rozmów. W efekcie milczą wraz z mężem lub mówią do niego na siłę.

W rozmowach z mężczyznami, najczęściej słyszę słowa obrony: "Przecież udowadniam małżonce swą miłość pomagając w domu, harując na dodatkowym etacie". Bardzo dobrze, ale kiedy praktycznym czynom nie towarzyszą ciepłe słowa czułości i zrozumienia, żona może popaść w rozterkę: "Może tak się specjalnie maskuje? Kocha, czy nie kocha, skoro nie gada?". Rozterka nasila się, więź małżeńska słabnie. Co wobec tego robić, aby uleczyć dramatyczną sytuację?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować problemu i rozniecić w sobie chęć swobodnego wyrażania swych myśli i uczuć w kontaktach małżeńskich. A potem praktycznie uczyć się sztuki rozmawiania pamiętając, że prawdziwa rozmowa jest dawaniem i braniem informacji. Nikt nie powinien monopolizować rozmowy. Jeden rozmówca wypowiada coś, drugi odbiera informacje i umiejętnie potwierdza odbiór informacji. Dobrym sposobem potwierdzenia odbioru treści wypowiedzi są następujące słowa, wypowiedziane we właściwym momencie: "Naprawdę?", "Aha, tak to zrobiłeś?", "To ciekawe", "Zdaje mi się, że jest to dla ciebie ważne", "Powiedz coś więcej o tym", "Co o tym sądzisz?", "Ciekawa jestem twego zdania na ten temat" itp.

Rozmawianie jest umiejętnością, której można się nauczyć. Zdaniem specjalistów co pewien czas, należy zaplanować rozmowę małżeńską. Proponowane są rozmowy tylko we dwoje na osobności - tak, aby spoglądać sobie głęboko w oczy i opowiadać o sobie, niczym innym nie zajmując swej uwagi. Mówić o tym; co się odczuwa, myśli, czego się oczekuje ze strony współmałżonka, z równym zaangażowaniem wsłuchując się w jego zwierzenia.

Ks. JANWasze komentarze:
 marzena aneta: 07.05.2023, 18:30
 Mój mąż nie rozmawia ze mną proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę o dobrych mężów mających wiarę w swoim wieku naukowo udowodnione że tak najlepiej dziękuję męża to trzeba mieć ja nie mam proszę o takiego tylko w równym wieku ja mam czterdzieści pięć lat kawalera niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej