Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nie rozumiem jak ludzie mogą wychodzić za mąż lub żenić się po raz drugi

Droga Sylwio!

Piszesz, że sprawa powtórnego wyjścia za mąż martwi cię. Według ciebie, kobieta, która straciła męża powinna, jak zaleca św. Paweł, zająć się dziećmi i wnukami, pełnić dzieła miłosierdzia i zadowolić się życiem na dalszym planie (zob. 1 Tm 5,3-8). Jest dla ciebie szokiem, gdy dowiadujesz się, że wiele z twoich znajomych ze szkoły wyszło za mąż ponownie, albo pragną to uczynić.

Zrozumiałe jest to, iż ponowne małżeństwo w twoim wypadku jest wykluczone. Jako że było ono szczególnie pięknym doświadczeniem i twoim spełnieniem, jest dla ciebie rzeczą nie do pomyślenia, abyś mogła oddać serce innej osobie. Ale sądzę, że lepiej powstrzymać się od osądzania. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności, w których znajduje się wdowa. Nie jesteśmy w końcu uczniami Tertuliana, który uważał ponowne małżeństwo za formę cudzołóstwa, starając się w ten sposób być "bardziej katolicki niż sam Papież".

Przyznaję, że niektóre (lecz nie wszystkie) osoby wchodzące powtórnie w związek małżeński, zazwyczaj bardziej pragną pociechy wynikającej z bycia w związku, niż samej osoby jaką poślubiają (pod warunkiem, że są rzeczy, które ich do siebie pociągają). Znam jednak wypadki, gdzie po pierwszym wspaniałym małżeństwie, wdowa lub wdowiec decydowali się na ponowne małżeństwo w dalszym życiu. Czy wiesz, że św. Tomasz More (z pewnością człowiek niezwykłego formatu) ożenił się drugi raz zaledwie miesiąc po pogrzebie swojej żony, Jane Colt? Muszę wyznać, że kiedy pierwszy raz o tym przeczytałam, byłam zasmucona i zaszokowana. (Miałam wtedy dopiero szesnaście lat). Jak on mógł? Czy jego pierwsze małżeństwo było tak nieudane? Teraz, kiedy nie jestem już nastolatką, mam trochę więcej zrozumienia i łagodności. Chrystus mówi, że w domu Jego Ojca jest mieszkań wiele. Jest też wiele rodzajów małżeństw.

Tomasz More, choć był świętym, miał też w sobie pewną charakterystyczną dla Brytyjczyków dozę pragmatyzmu: potrzebował matki dla czwórki swoich osieroconych dzieci, potrzebował również żony do prowadzenia swojego domu. To tego szukał i wszystko zdaje się wskazywać na to, że właśnie dlatego tak szybko znowu się ożenił. Nie jest to być może ideał postępowania jaki sama popieram, ale też nigdy nie byłam w podobnej sytuacji. Nie należy ustalać niezmiennej zasady na podstawie czegoś, co dla danej osoby jest odpowiednią postawą. Ponadto, dlaczego miałabym się sprzeciwiać temu, co pobłogosławił Kościół?

Wyjąwszy pragmatyczne powody, które najprawdopodobniej skłoniły Tomasza More'a do jego decyzji, słyszałam o ludziach (choć to rzadkie przypadki), którzy mieli dwie wielkie miłości. Po utracie swego pierwszego współmałżonka i wypiciu gorzkiego kielicha wdowieństwa do samego dna, spotkali oni w jakiś tajemniczy sposób kolejną osobę, której nie pragnęli znaleźć, a w której mocno się zakochali. Kierkegaard pisze, że nigdy nie należy porównywać jednej miłości z drugą, ponieważ "miłość jest nieskończona", a tylko rzeczy skończone można zmierzyć. Każda wielka miłość nosi znamię wyjątkowości; każda bowiem skierowana jest do całkiem innej osoby, w innym wieku, w innych okolicznościach. Z drugiej strony, przeżycie dwóch wielkich miłości jest rzadkością.

Śmierć ukochanego stwarza tak radykalnie inną sytuację, że ludzkie poglądy, choć w pełni ważne na tym świecie, nie zostają zanegowane, ale przeniesione na inną płaszczyznę. Zazwyczaj osoba, której dane jest przeżyć nową miłość, przypisuje swojemu ukochanemu współmałżonkowi w wieczności zasługę zesłania nowej miłości. Pierwsza miłość nie ustaje; to raczej zobowiązania i wyłączność istniejące w czasie, gdy oboje partnerzy żyli, przeniesione zostają w nową rzeczywistość. Daj mi znać, czy zgadzasz się ze mną.

Pozdrawiam cię gorąco Lily
Alice von Hildebrand, Listy do wdowy
Tłumaczył GRZEGORZ GRYGIELWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5

św. Brygidaśw. Brygida

Modlitwa do św. BrygidyModlitwa do św. Brygidy

Litania do św. BrygidyLitania do św. Brygidy

Św. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieciŚw. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieci

Modlitwa do św. ApolinaregoModlitwa do św. Apolinarego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej