Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wartość małżeństwa

Wartość, nie - ważność. Na temat ważności muszą się wypowiadać znawcy z zakresu prawa kanonicznego. W ostatnim okresie mają oni zresztą co robić, bo wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest w naszych sądach diecezjalnych coraz więcej. Niestety, coraz więcej jest też rozwodów.

Tak spokojnie oceniając sytuację, tylko wokół siebie dostrzegam wzrost tych zachowań w tempie wręcz lawinowym. Nieustannie docierają do mnie stwierdzenia: "Słyszałeś, oni są już po rozwodzie", "Oni nie sąjuż razem", "Ona od niego odeszła"... W minioną niedzielę spotkałem znajomego, od którego dowiedziałem się, że nasz wspólny kolega wyjechał już z miasteczka. Po 26 latach małżeństwa zostawił żonę, dwoje dzieci i jest z kobietą poznaną przez Internet. Niestety, takich dramatów jest bardzo dużo i można odnieść wrażenie, że trwały związek małżeński to obecnie jakaś egzotyka. Wiem, że dosyć łatwo się o tym pisze i mówi, ale za każdym takim stwierdzeniem stoją ogromne tragedie wielu osób.

Nie zamierzam w tej chwili zajmować się przyczynami takiego stanu rzeczy. Podejmijmy za to wspólnie refleksję nad wartością małżeństwa, by dzięki niej z jeszcze większym zapałem pielęgnować nasze związki. Dla jeszcze nie poślubionych natomiast niech stanie się ona zachętą do odważnego planowania udanego, pięknego małżeństwa na całe życie.

Moje spojrzenie na kwestię małżeństwa oparte jest na wieloletnim doświadczeniu, od 25 lat żyję bowiem, w sakramentalnym związku małżeńskim z żoną Jolantą. Owocem naszej miłości jest troje dzieci. Prawie od samego początku należymy do Wspólnoty Domowego Kościoła, co daje nam możliwość nieustającego rozwoju duchowego i wciąż od nowa uświadamia nam istotę naszego małżeństwa. Problematyka rodzinna jest także przedmiotem moich zainteresowań naukowych w teologii biblijnej. Dlatego dziś z niezachwianą pewnością mogę stwierdzić, że istnieje uniwersalna złota recepta na udane małżeństwo. Jestem przekonany, że można by uniknąć bardzo wielu dramatów, gdybyśmy tę receptę, zapisaną w słowie Bożym, wprowadzali w życie od początku małżeństwa. Jak ona brzmi? Uznać małżeństwo za najważniejszą sprawę w życiu i podporządkować mu wszystko, co robimy! To być może oczywista recepta, ale jednocześnie jakże trudna w realizacji! O tym, że nie dla każdego małżonka sakramentalny związek mężczyzny i kobiety jest najważniejszy, przekonujemy się w chwili, kiedy dochodzi do rozwodu. A tymczasem odwieczna prawda brzmi: małżeństwo daje możliwość realizacji Królestwa Bożego na ziemi, jest warunkiem harmonijnego rozwoju człowieka w każdej dziedzinie; warunkuje sukcesy, dążenia, ale także stan emocjonalny, psychiczny, zdrowotny; decyduje o jakości wszystkiego, co w życiu robimy. Jako uczniowie Jezusa, chcąc Go naśladować przez wprowadzanie Ewangelii do naszego życia, pytamy: jak żyć Dobrą Nowiną? Odpowiedź jest jedna: wszystkie zasady ewangeliczne, ale szczególnie tę najwznioślejszą - przykazanie miłości - uczeń Jezusa musi realizować najpierw i przede wszystkim wobec swego małżonka.

Od jakości małżeństwa zależy jakość całej rodziny, parafii, narodu! Od jakości małżeństwa zależy jakość całego społeczeństwa, ale także ilość i jakość powołań kapłańskich i zakonnych. Jest ono także tą najbardziej właściwą "glebą" do wzrostu i rozwoju naszych dzieci. Dlatego najlepszą inwestycją dla dobra dzieci jest inwestycja we własne małżeństwo. Tym, co jako ojciec mogę dać najpiękniejszego i najcenniejszego moim dzieciom, jest miłość do ich matki. Z drugiej strony rozpad małżeństwa jest utratą gruntu pod nogami i dla małżonków, i dla ich dzieci. Nieodwracalne negatywne konsekwencje dotykają każdej dziedziny życia: zarówno duchowej, jak i doczesnej.

Obserwujemy obecnie wielorakie objawy degradacji wartości we wszystkich sferach naszego życia, ale przede wszystkim pośród młodych ludzi. Zapewne wielokrotnie zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec, jak tym młodym ludziom pomóc... Sądzę, że aby pomóc smutnym, nadpobudliwym dzieciom, by wesprzeć zagubioną młodzież, zahamować postępującą demoralizację, wzrost agresji, liczby samobójstw, musimy przede wszystkim pomóc małżeństwu ich rodziców, czyli wszystkim małżonkom. Jak? Zacząć głosić wszędzie i na różne sposoby, że najważniejszą wartością w życiu każdego człowieka, w życiu narodu, w misji Kościoła jest sakramentalny związek mężczyzny i kobiety.

Mieczysław Guzewicz

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 2-2006Wasze komentarze:
 marzena aneta: 24.03.2023, 11:01
 Wartość małżeństwa dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o dobre małżeństwa w swoim wieku dziękuję naukowo udowodnione w swoim wieku najlepiej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 LIWIA: 04.03.2023, 20:57
 A mój mąż ciągle mi powtarza, że jestem tak samo ważna jak każdy w rodzinie...siostra, Mama.
 marzena aneta: 19.05.2022, 22:31
 Boże proszę o małżeństwo kocham Cię proszę chce być żoną ale najpierw uzdrów mnie proszę o dobrego męża rok urodzenia 1978 tak jak ja naukowo udowodnione łączyć się tylko w swoim wieku niepalącego pobożnego religijnego uczciwego wysokiego dziękuję kobiecie choć raz należy się szczęśliwe małżeństwo katarzyna grochola ja wam pokaże nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni uczciwość cuda czyni pokora cuda czyni nadzieja cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5

św. Brygidaśw. Brygida

Modlitwa do św. BrygidyModlitwa do św. Brygidy

Litania do św. BrygidyLitania do św. Brygidy

Św. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieciŚw. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieci

Modlitwa do św. ApolinaregoModlitwa do św. Apolinarego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej