Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wartość małżeństwa

Wartość, nie - ważność. Na temat ważności muszą się wypowiadać znawcy z zakresu prawa kanonicznego. W ostatnim okresie mają oni zresztą co robić, bo wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest w naszych sądach diecezjalnych coraz więcej. Niestety, coraz więcej jest też rozwodów.

Tak spokojnie oceniając sytuację, tylko wokół siebie dostrzegam wzrost tych zachowań w tempie wręcz lawinowym. Nieustannie docierają do mnie stwierdzenia: "Słyszałeś, oni są już po rozwodzie", "Oni nie sąjuż razem", "Ona od niego odeszła"... W minioną niedzielę spotkałem znajomego, od którego dowiedziałem się, że nasz wspólny kolega wyjechał już z miasteczka. Po 26 latach małżeństwa zostawił żonę, dwoje dzieci i jest z kobietą poznaną przez Internet. Niestety, takich dramatów jest bardzo dużo i można odnieść wrażenie, że trwały związek małżeński to obecnie jakaś egzotyka. Wiem, że dosyć łatwo się o tym pisze i mówi, ale za każdym takim stwierdzeniem stoją ogromne tragedie wielu osób.

Nie zamierzam w tej chwili zajmować się przyczynami takiego stanu rzeczy. Podejmijmy za to wspólnie refleksję nad wartością małżeństwa, by dzięki niej z jeszcze większym zapałem pielęgnować nasze związki. Dla jeszcze nie poślubionych natomiast niech stanie się ona zachętą do odważnego planowania udanego, pięknego małżeństwa na całe życie.

Moje spojrzenie na kwestię małżeństwa oparte jest na wieloletnim doświadczeniu, od 25 lat żyję bowiem, w sakramentalnym związku małżeńskim z żoną Jolantą. Owocem naszej miłości jest troje dzieci. Prawie od samego początku należymy do Wspólnoty Domowego Kościoła, co daje nam możliwość nieustającego rozwoju duchowego i wciąż od nowa uświadamia nam istotę naszego małżeństwa. Problematyka rodzinna jest także przedmiotem moich zainteresowań naukowych w teologii biblijnej. Dlatego dziś z niezachwianą pewnością mogę stwierdzić, że istnieje uniwersalna złota recepta na udane małżeństwo. Jestem przekonany, że można by uniknąć bardzo wielu dramatów, gdybyśmy tę receptę, zapisaną w słowie Bożym, wprowadzali w życie od początku małżeństwa. Jak ona brzmi? Uznać małżeństwo za najważniejszą sprawę w życiu i podporządkować mu wszystko, co robimy! To być może oczywista recepta, ale jednocześnie jakże trudna w realizacji! O tym, że nie dla każdego małżonka sakramentalny związek mężczyzny i kobiety jest najważniejszy, przekonujemy się w chwili, kiedy dochodzi do rozwodu. A tymczasem odwieczna prawda brzmi: małżeństwo daje możliwość realizacji Królestwa Bożego na ziemi, jest warunkiem harmonijnego rozwoju człowieka w każdej dziedzinie; warunkuje sukcesy, dążenia, ale także stan emocjonalny, psychiczny, zdrowotny; decyduje o jakości wszystkiego, co w życiu robimy. Jako uczniowie Jezusa, chcąc Go naśladować przez wprowadzanie Ewangelii do naszego życia, pytamy: jak żyć Dobrą Nowiną? Odpowiedź jest jedna: wszystkie zasady ewangeliczne, ale szczególnie tę najwznioślejszą - przykazanie miłości - uczeń Jezusa musi realizować najpierw i przede wszystkim wobec swego małżonka.

Od jakości małżeństwa zależy jakość całej rodziny, parafii, narodu! Od jakości małżeństwa zależy jakość całego społeczeństwa, ale także ilość i jakość powołań kapłańskich i zakonnych. Jest ono także tą najbardziej właściwą "glebą" do wzrostu i rozwoju naszych dzieci. Dlatego najlepszą inwestycją dla dobra dzieci jest inwestycja we własne małżeństwo. Tym, co jako ojciec mogę dać najpiękniejszego i najcenniejszego moim dzieciom, jest miłość do ich matki. Z drugiej strony rozpad małżeństwa jest utratą gruntu pod nogami i dla małżonków, i dla ich dzieci. Nieodwracalne negatywne konsekwencje dotykają każdej dziedziny życia: zarówno duchowej, jak i doczesnej.

Obserwujemy obecnie wielorakie objawy degradacji wartości we wszystkich sferach naszego życia, ale przede wszystkim pośród młodych ludzi. Zapewne wielokrotnie zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec, jak tym młodym ludziom pomóc... Sądzę, że aby pomóc smutnym, nadpobudliwym dzieciom, by wesprzeć zagubioną młodzież, zahamować postępującą demoralizację, wzrost agresji, liczby samobójstw, musimy przede wszystkim pomóc małżeństwu ich rodziców, czyli wszystkim małżonkom. Jak? Zacząć głosić wszędzie i na różne sposoby, że najważniejszą wartością w życiu każdego człowieka, w życiu narodu, w misji Kościoła jest sakramentalny związek mężczyzny i kobiety.

Mieczysław Guzewicz

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 2-2006


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Zelia i Ludwik Martin - twórcy malej drogi św. Teresy od Dzieciątka JezusZelia i Ludwik Martin - twórcy malej drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Wierność narzeczeńska jako konieczny zaczątek późniejszej wierności małżeńskiejWierność narzeczeńska jako konieczny zaczątek późniejszej wierności małżeńskiej

Życie to podróż do NiebaŻycie to podróż do Nieba

Świadomość własnych zalet pozwala ci poprawnie rozpoznać własne powołanieŚwiadomość własnych zalet pozwala ci poprawnie rozpoznać własne powołanie

Powrót katechezy do szkoły polskiejPowrót katechezy do szkoły polskiej

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej