Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wielkość małżeństwa

Gdziekolwiek się nie spojrzy tego lata, ludzie biorą ślub. Stawne i mniej znane osoby, piłkarze, aktorki i milionerzy z Formuły 1, tłumacze i dziennikarze. Jest to oczywiście dobry znak, albowiem badania przeprowadzone w Europie i Ameryce wykazały, iż małżeństwo jest wciąż najzdrowszą formą wspólnego życia. Małżonkowie mają więcej szczęścia i żyją dłużej. Zwłaszcza kiedy ich partner nie tylko ma podobne zainteresowania i jest dopasowany emocjonalnie, ale również kiedy nadaje na tej samej religijnej "fali". Co więcej, małżonkowie przynoszą światu więcej dzieci, za co nie tylko państwo i fundusze emerytalne mogą być wdzięczni, ale także firmy, jako że nawet za 30 czy 40 lat będą potrzebowały zasobów ludzkich i konsumentów.

Zawieranie małżeństw jest również ważne i pomocne dla innych grup i instytucji w społeczeństwie. O czym na przykład donosiłyby media, gdyby od czasu do czasu kobieta i mężczyzna nie decydowaliby się na wstąpienie w związek małżeński? Już na kilka tygodni i miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu można zacząć romantyczne opowiastki o tym gdzie i jak zaczęła się miłość, w którym zamku odbędzie się ceremonia, dokąd nowożeńcy udadzą się w podróż poślubną. Setki stron tytułowych mogą być zapełnione zdjęciami ślubnymi na wyłączność. Z ważnymi informacjami dodatkowymi, takimi jak gdzie została nabyta suknia ślubna panny młodej, ile kosztowała, co było wygrawerowane na obrączkach, jakiego koloru skarpetki nosił pan młody. Wszystko niezmiernie ważne. I jakże miło, kiedy ślub musi być przełożony na później. A o powodach tego kroku można wydrukować tysiące nowych artykułów i spekulacji. Czyżby zabrakło miłości? Albo może było jej za dużo? Czy można za to winić wzrost czynszu lub wynajmu mieszkań?

Ale media obrazują jedynie to, co normalna część populacji, krewni i przyjaciele przyszłych małżonków, robią. Czyli: mówią i myślą. A co nie jest ważne? Aby kupić dobre wino, nie za drogie, ale i nie za tanie. Aby kwiaty były świeże. Aby każdy gość obecny na weselu siedział na odpowiednim miejscu. Aby każdy był odpowiednio zaproszony, a jeśli odwoła swoje przybycie na ślub, mógł nadal mieć drugą lub trzecią szansę ponownego zaproszenia się. Może z inną żoną, lub z nową dziewczyną. Może specjalnie dla niego zorganizowanym samochodem. We wszystkich tych dyskusjach o małżeństwie, w mediach i w prywatnym gronie, zdaje się nie mieć żadnego znaczenia duchowy wymiar tego wydarzenia. Dla większości osób małżeństwo oznacza przyjęcie sakramentu. Ksiądz udziela dwóm osobom nierozerwalnego znaku bycia razem.

On ich łączy w obliczu widzialnego i niewidzialnego świata. W porównaniu z tym znamiennym wydarzeniem, pewne myśli filozoficzne Platona o miłości dusz w poprzednich życiach, zdają się być zwykłym romantyzmem. Czy jest coś bardziej radykalnego i odważnego niż dwie osoby przysięgające wobec świadków miłość i wierność do końca życia? A przecież nie trzeba nawet oglądać filmów czy czytać powieści, aby wiedzieć jak często ta obietnica wystawiana jest na próbę.

Byłoby naprawdę bardziej stosowne pisanie o wymiarze duchowym, niż zapełnianie pustego miejsca w gazetach ulotnymi detalami o torcie ślubnym i menu. Ale prawdopodobnie większość ludzi ucieka w przestrzeń tych romantycznych stereotypów, jako że nie może znieść wielkości i radykalności małżeństwa. Podobnie jak coraz mniej ludzi rozumie wielkość i wartość kapłaństwa.

Faktycznie, obie te formy życia wychodzą poza banalność codzienności, mimo iż są w niej całkowicie zanurzone. I co jest prawdziwe dla całego życia religijnego, to jest prawdziwe również tutaj. Gratia supponit naturam - Łaska buduje na naturze, powiedział św. Tomasz z Akwinu. To, co nadnaturalne, łączy się z tym, co naturalne. To przeciwieństwo, ten paradoks, może dać szczególną moc chrześcijanom.

Daleko od ładnych kwiatów, prezentów i zamków, które zwykle łączone są ze ślubem marzeń są katolickie małżeństwa, które przeszły przez piekło, przez uzależnienie od alkoholu, choroby, bezrobocie, wojnę, zdradę i czas separacji. Małżeństwo, które to przetrwało, wymaga szczególnego dowartościowania, tak jak ludzkie osiągnięcia i heroiczne gesty. Ale tacy są ludzie: u początku wszystkiego jest magia - napisał poeta Herman Hesse. Dobrze, że wraz z sakramentem prawdziwa magia nigdy nie przemija.

Sfefan Meetschen

Tekst pochodzi z Tygodnika
"Idziemy", 24 sierpnia 2008Wasze komentarze:
 marzena aneta : 09.07.2024, 11:10
 Wielkość Małżeństwa dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobre małżeństwa w swoim wieku mające wiare naukowo udowodnione że tak najlepiej dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno dziękuję za spowiedź święta dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę błogosław kapłana który mnie spowiadał dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę błogosław kapłanów wszystkich dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urodę zdrowie pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję żeby pracowali uczciwie zarabiali dziękuję żeby mądrze pieniądze wydawali dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego Polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 12.06.2023, 20:25
 Wielkość małżeństwa dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości każdy chce kochać i być kochany każdy chce kogoś mieć dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 20.03.2023, 11:11
 Wielkość małżeństwa dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Marzena: 19.09.2021, 08:19
 Boże Jezu Boża Matko Józefie Święty Duchu Święty proszę Was o małżeństwo szczęśliwe dla mnie i dla wszystkich każdy chce kochać i być kochany dziękuję♥️❤️💚💖💞💕🙏🙏🙏🙏🙏🙏
 Olga: 07.02.2009, 19:53
 Chyba najpiękniejsze co może spotkać w życiu człowieka a raczej parę kochających sie ludzi, to udane małżeństwo...Wymaga wiele wysiłku i wyrzeczeń, ale warto...Szkoda ,że nie wszystkim jest dane przeżyć życie u boku kochającej osoby, tak czy owak małżeńska miłość to przyszłość dla nas i następnych pokoleń również. I oby było Was jeszcze więcej!!!
 Anna: 07.02.2009, 17:38
 Wychodzę za mąż za kilka miesięcy. Załatwiamy z narzeczonym wszystkie te "mało ważne" rzeczy jak sala na wesele, zespół, fotograf etc. Myślę, że te materialne przygotowania też dużo nam dają, bo uczymy się załatwiać różne sprawy, uczymy się razem podejmować decyzje, szukać kompromisu, gdy np. jemu podoba się coś innego niż mi. Chciałabym też, aby to ważne wydarzenie było piękne również zewnętrznie. W tym wszystkim pamiętamy jednak o podstawowym - duchowym wymiarze małżeństwa. Znaleźliśmy ciekawe nauki przedmałżeńskie. Dużo rozmawiamy o naszej wspólnej przyszłości, o dzieciach, o wartościach jakie mają być fundamentem rodziny, którą założymy. Według mnie jeżeli nie zapomina się o duchowym wymiarze sakramentu małżeństwa, to przygotowania meterialne mogą naprawdę dużo dać narzeczonym. Życzę wszystkim, aby to była piękna szkoła podejmowania wspólnych decyzji:)
 harcerka: 13.06.2007, 10:36
 i to jest ajpiekniejsze taka czystosc . tez bym tak chciala w przyszłości.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1

św. Makryna Młodszaśw. Makryna Młodsza

Modlitwa do św. Makryny MłodszejModlitwa do św. Makryny Młodszej

św. Arseniuszśw. Arseniusz

Modlitwa do św. ArseniuszaModlitwa do św. Arseniusza

Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej