Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Małżeńska rozmowa

Dla pomyślnego rozwiązywania codziennych problemów, dla dochodzenia do możliwie najlepszych decyzji w sprawach małżeńskich i rodzinnych zasadnicze znaczenie ma umiejętność komunikowania się małżonków. Niestety nasza sztuka komunikacji (porozumiewania się) stoi na bardzo niskim poziomie, przede wszystkim dlatego, że najczęściej nie umiemy rozmawiać.

Rozmowa polega na tym, że jedno mówi, a drugie najpierw słucha, a później ustosunkowuje się do tego, co zostało powiedziane. W ten sposób następuje wymiana myśli, która stanowi istotę rozmowy. Tymczasem potrafimy dużo mówić, a nie potrafimy słuchać. (...)

Trzeba nie tylko zwracać uwagę na to, że partner do mnie mówi, ale także trzeba nauczyć się słyszeć, co mówi. Kolejnym etapem jest umiejętność słyszenia tego, co partner chciał powiedzieć. Z czasem trzeba także umieć usłyszeć to, czego partner nie mówi i nie chce powiedzieć, ale co być może jest najważniejsze i powinno być dosłyszane nawet z głębi milczenia. Wsłuchanie się w partnera jest szczególnej wagi nakazem małżeńskiej mądrości, ale ten stały "nasłuch" nie jest wcale łatwy. Naturalna koncentracja uwagi na tym, co komunikuje współmałżonek, przychodzi dopiero po dłuższym czasie. Warto podkreślić, że sztukę dobrego słuchania może opanować każdy człowiek, bo do tego nie potrzeba żadnych specjalnych uzdolnień, tylko trochę dobrej woli i wytrwałości.

W procesie komunikacji, zresztą nie tylko małżeńskiej, obok "odbioru" ważne jest także "nadawanie". Na ogół potrafimy mówić dużo, ale to nie znaczy, że potrafimy mówić dobrze. Naszym nagminnym grzechem jest nadmierna liczba słów, które nie tylko niczego nie wnoszą, ale często utrudniają współmałżonkowi zro-zumienie tego, co chcemy przekazać. Pamiętajmy też, że nadmiar słów najzwyczajniej męczy drugą osobę, co może mieć duże znaczenie zarówno w procesie porozumiewania się małżonków, jak i w tworzeniu atmosfery wzajemnych kontaktów.

Następną sprawą jest kwestia doboru słów, za pośrednictwem których pragnie się przekazać drugiej osobie swoje myśli. Tutaj cechuje nas na ogół niechlujstwo, które powoduje wiele złego w życiu małżeńskim. Obok trudności w porozumieniu się najczęstszym skutkiem niechlujstwa językowego są nie zamierzone przykrości, czasem nawet bardzo dotkliwe, jakie sprawiamy współmałżonkowi. Dlatego trzeba uczyć się sztuki dobierania słów, dzięki którym nasze wypowiedzi będą nie tylko bardziej zrozumiałe, ale też nie będą wywoływać niepotrzebnych odczuć negatywnych. Ma to ogromny wpływ na jakość codziennego współżycia. Duży wpływ na skuteczność małżeńskich dialogów ma także forma wypowiedzi. Trzeba więc uczyć się sztuki prowadzenia rozmowy tak, żeby intonacja, nasilenie głosu, tempo i rytm wypowiedzi służyły lepszemu porozumiewaniu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ponieważ nie chodzi o sztuczność, która jest główną cechą kiepskiej dyplomacji małżeńskiej, ale o ukierunkowanie swojego rozwoju w tej dziedzinie tak, aby naturalne i spontaniczne słowa, dzięki formie, w jakiej są wypowiadane, łatwiej docierały do akceptującej świadomości partnera.

W życiu małżeńskim ważna jest również komunikacja niewerbalna, czyli bezsłowna. Dobrze wiemy, że gest, mina czy określone zachowanie znaczą czasem więcej niż słowa. Z drugiej strony wiele prawda nie bardzo nadaje się do komunikowania za pośrednictwem słów. Trudno na przykład mówić, że się kogoś szanuje, szacunek dla partnera trzeba po prostu okazywać i tego typu komunikacja ma w małżeństwie ogromne znaczenie.

Rezultatem świadomego i cierpliwego uczenia się sztuki porozumiewania się w małżeństwie jest osiągnięcie stanu, w którym małżonkowie w wielu sprawach porozumiewają się bez słów. Pozwala to im na harmonijne układanie codziennej współpracy, jest też źródłem głębokiej satysfakcji z powodu poczucia więzi psychicznej. Wysoka sprawność komunikacyjna ułatwia małżonkom wspólne budowanie harmonii seksualnej, a także rozwiązywanie innych podstawowych problemów wspólnoty małżeńskiej.

Stanisław Sławiński

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik"Wasze komentarze:
 marzena aneta: 24.03.2023, 19:06
 Małżeńska rozmowa dziękuję proszę o dobre małżeństwa wierne w swoim wieku naukowo udowodnione że tak najlepiej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Jesse : 11.02.2020, 20:14
 Bądź
 sama: 15.03.2016, 13:05
 jak rozmawiać skoro mąż nie chce?nie odpowiada nawet na moje pytania dotyczące naszego małżeństwa.siedzi i milczy, woli pozostać neutralny bo chyba wydaje mu się że wtedy problemy znikną.
 anja: 30.10.2013, 00:29
 bardzo dobry artykol i pomocny jednak czasami jest tak ze pomimo dobrych i madrych checi nie da sie zdzialac cudow
 ja: 21.11.2012, 17:24
 to takie proste...
 kasia: 01.08.2010, 22:13
 nie jest to takie proste...
 Madzia: 02.04.2008, 18:22
 jak doprowadzic do rozmowy z mezem , ktory potrfi nic sie nie odzywac po powrocie z pracy? Zje obiad, odsunie talez i nic :((((
 ewulka: 27.09.2007, 14:32
 nie mam stałego partnera,ale z pewnością ten artykuł jest pomocny dla pary jak i tych, którzy nadal szukają drugiej połowy... GRATULUJĘ! ;)
 Mariusz: 22.09.2007, 16:17
 Bardzo mader slowa.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 1

św. Makryna Młodszaśw. Makryna Młodsza

Modlitwa do św. Makryny MłodszejModlitwa do św. Makryny Młodszej

św. Arseniuszśw. Arseniusz

Modlitwa do św. ArseniuszaModlitwa do św. Arseniusza

Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?Jakie materace są najlepsze dla dzieci i młodzieży?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej