Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

s. Stanisława Samulowska

     Jako dwunastoletnia dziewczyna słuchała słów Matki Najświętszej wzywającej do codziennej modlitwy różańcowej, czynienia pokuty i zaniechania pijaństwa. Później przez 54 lata pracowała na misjach w Gwatemali. Obecnie jest kandydatką na ołtarze.

     Barbara Samulowska urodziła się 21 stycznia 1865 r. w Worytach, oddalonych od Gietrzwałdu o 3 km. Pochodziła z ubogiej polskiej rodziny Józefa i Karoliny z Barczewskich. Miała 12 lat, gdy wraz z 13-letnią Justyną Szafryńską była świadkiem objawień Matki Bożej, które trwały w Gietrzwał-dzie od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Kościół je uznał oficjalnie w 1977 r. Po zakończeniu objawień dziewczynki zostały przez ks. Augustyna Weichsla, proboszcza Gietrzwałdu, umieszczone u szarytek (sióstr miłosierdzia) w Lidzbarku Warmińskim. Później wraz z wypędzonymi przez władze pruskie zakonnicami Barbara przeniosła się do Chełmna. Stamtąd siostry wysłały ją do Pelplina, gdzie wraz z innymi dziewczętami podjęła naukę w szkole prowadzonej przez siostry. W 1883 r. wstąpiła do zakonu w Chełmnie, rozpoczynając postulat.

     Wkrótce skierowana została do Paryża, aby tam odbyć nowicjat. W stolicy Francji - gdzie przebywała blisko 12 lat - pracowała w żłobku i przytułku prowadzonym przez szarytki. Tu też złożyła w 1889 r. śluby zakonne i przyjęła imię Stanisława.

     Ponieważ czuła powołanie do pracy misyjnej, w 1895 r. została wysłana do Gwatemali. W stolicy Gwatemali pełniła różne funkcje, m.in. przełożonej nowicjatu. Po kilku latach posługiwała chorym w szpitalach na prowincji. W jednym z nich, w Quetzaltenango nabawiła się febry. Dalsze lata życia spędziła ponownie w stolicy, gdzie jako przełożona pracowała w szpitalu centralnym. Ciągle zmagała się z brakiem odpowiedniego sprzętu medycznego i zaopatrzenia w żywność. Szczególnie ofiarnie włączyła się w pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi, które dwukrotnie nawiedziło Gwatemalę w 1917 r. Dzięki jej staraniom dla 1300 pacjentów, z których wielu było w ciężkim stanie, udało się ponownie uruchomić zniszczony szpital. Później powstała tu kaplica, a następnie bazylika, do której ludzie odbywają pielgrzymki. W 1919 r. s. Stanisława została asystentką prowincji szarytek. Zmarła w 85 roku życia w szpitalu w Gwatemali po trwającej rok ciężkiej chorobie nowotworowej. W zakonie przeżyła 66 lat, z czego 54 na misjach.

     W latach 2005-2006 odbywał się w Gietrzwałdzie jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Obecnie ponad 2 rys. stron akt znajduje się już w Rzymie. Kilkudziesięciu świadków członkowie trybunału beatyfikacyjnego przesłuchiwali w Polsce, w Niemczech (gdzie mieszka jej najbliższa rodzina), Francji i Gwatemali, gdzie do dzisiaj żyje kilkanaście sióstr, które ją pamiętają. Z inicjatywą rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego wystąpiło Zgromadzenie Księży Kanoników Regularnych Laterańskich, którzy opiekują się sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 30 listopada 2008


   

Wasze komentarze:
 magda: 05.02.2013, 19:26
 czy zlo ma wygrac swieta Sstanislawo pomoz modl sie zamna doMATKI Bozej
 magda: 05.02.2013, 19:26
 czy zlo ma wygrac swieta Sstanislawo pomoz modl sie zamna doMATKI Bozej
 grzegorz: 11.08.2010, 09:41
 S Barbaro Stanisławo pokornie proszę wyjednaj mojej rodzinie łaskę u Matki Bożej rozwiązania wszystkich problemów i kłopotów z jakimi boryka się moja rodzina.Amen
 kamil: 29.11.2009, 16:26
 S. Stanisławo, pomóż mi wyprasić łaski u Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, miałem okazje odwiedzić to Sanktuarium, oraz modlić się w tym miejscu, gdzie ukazała się się Tobie Maryja.
 ania: 23.08.2009, 20:49
 S.Stanisławo wstawiaj się za Mną i Moją rodziną,nawróć grzeszników z Mojej rodziny(Basię,Leszka,Ewę,Fryderyka)Módl się za Nami... Wypraszaj łaski zdrowia,miłości,nadzieji,radość,pokoju w sercach...
 ania: 23.08.2009, 20:44
 S.Stanisławo wstawiaj się za Mną i Moją rodziną,nawróć grzeszników z Mojej rodziny(Basię,Leszka,Ewę,Fryderyka)Módl się za Nami...
 wiatr: 08.01.2009, 16:27
  S.Stanisławo wstawiaj się za nami ! Amen !
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej