Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zamyślenia nad litanią do Matki Bożej Bolesnej

- Maryjo, Królowo męczenników, módl się za nami;
Maryjo, pociecho strapionych, módl się za nami.

Maryja królową męczenników

Królowa w potocznym znaczeniu kojarzona jest najczęściej z władczynią, monar- chinią, żoną lub matką króla, w otoczeniu służby, bogactwa, ciesząca się szacunkiem poddanych. Jedyny raz, na 40 wezwań litanii, zwracamy się do Maryi jako królowej męczenników - szczególnej grupy ludzi, prosząc aby modliła się za nami. Warto zatem zastanowić się jakie warunki muszą być spełnione, by stać się męczennikiem.

Ważnym elementem męczeństwa jest przyczyna, która musi dotyczyć wiary lub określonej cnoty. Śmierć może być zadana męczennikowi bezpośrednio np. ścięcie, rozstrzelanie, powieszenie, podanie trucizny albo pośrednio np. na skutek tortur psychicznych i fizycznych, które powodują wyniszczenie organizmu podczas pobytu w areszcie czy obozie koncentracyjnym. Prześladowca działa z nienawiści do wiary, do dobrego dzieła lub określonej cnoty.

Pamiętamy zapewne historię męczeństwa św. o. Maksymiliana Marii Kolbe. W koncepcji męczeństwa konieczny jest fakt śmierci fizycznej. Męczennik musi akceptować fakt zadawania mu śmierci i mieć pożytywną wolę przyjęcia męczeństwa oraz wytrwania w niej aż do śmierci.

Maryja włączyła się w dzieło Odkupienia podczas Zwiastowania. Wypowiadając słowa: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" z pełną świadomością zgodziła się zostać Matką Jezusa Chrystusa - Pierwszego Męczennika.

Warte zauważenia jest wywyższenie do godności królowej Tej, która określiła siebie służebnicą. Znane jest nam określenie, że króluje ten, kto służy. Przyjęcie roli służebnej w codziennym życiu jest mało atrakcyjne. Bardziej jesteśmy skłonni do zarządzania niż służenia. Przykład Jezusa Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy umywając uczniom nogi, wyraźnie ukazuje, że Jego ziemskie życie było służbą ludziom.

Czy jesteśmy zatem świadomi faktu, że zwracając się do Królowej męczenników, by modliła się za nami, składamy niejako dek 1 a rację włączenia się do grona męczenników, przez przyjęcie męczeństwa i wytrwania aż do śmierci za wiarę w Jezusa Chrystusa?

Maryja pociechą strapionych

Przypomnijmy sobie modlitwę Jezusa w Ogrójcu. W czasie największego strapienia, jakie można sobie wyobrazić, Jezus całkowicie zaufał Ojcu: "Nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie". Podobnie na krzyżu, w czasie największego opuszczenia, samotności, poczucia oddzielenia od Ojca, Jezus całkowicie ufał i powierzał swego Ducha Ojcu. Dobrym przykładem jest też Hiob, ktorego Bóg pozbawia wszelkich wartości materialnych, rodziny i zdrowia, dopuszcza najwyższy stopień strapienia, ale Hiob pozostaje wierny do końca. Również Abraham, od którego Bog zada ofiary z umiłowanego syna Izaaka. Abraham jednak całkowicie ufa Bogu i przechodzi szczęśliwie tę najcięższą próbę strapienia, wyżej stawia Boga i Jego słowo niż więzi rodzinne. Św. Paweł gdy skarżył się Jezusowi na wewnętrzny rodzaj cierpienia, szczególnie dla niego uciążliwy, usłyszał słowa: "Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali" (2 Kor 12, 9).

Jeżeli strapienie dopuszcza Pan Bóg, by uświadomić nam, że wszystko jest Jego darem, to zwrócenie się do Matki Bożej Bolesnej, ze szczerą prośbą o pomoc trwania w cierpliwości jest najlepszym rozwiązaniem. Innym rozwiązaniem może być najkrótsza, lecz bardzo skuteczna modlitwa - ufne zwracanie się do Boga Ojca i powierzanie się Jego woli prostym westchnieniem św. s. Faustyny: "Jezu, ufam Tobie", lub "Bądź wola Twoja". Zawierzenie szczere i ufne Jezusowi i Jego Matce pomoże zwycięsko przejść próbę strapienia, bo któż, jeśli nie Matka, której całe życie utkane było strapieniem, zrozumie nas lepiej.

ZEL. DANIELA CZERNIAWSKA
ADS BIAŁYSTOK
Tekst pochodzi z Biuletynu Informacyjnego Apostolstwa Dobrej Śmierci
Nadzieja i Życie, nr 1/2018

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021Wasze komentarze:
 Anna: 15.09.2022, 15:53
 Matko Boska Bolesna proszę o pomoc dla mnie i mojej rodziny. Ty Wiesz... Błagam ratuj!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej