Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Matka chwil powszednich

     O, Panno galilejska,
     O, Panno godowa,
     Uczyń, aby nasze chrześcijaństwo
     Przemieniło się w chrześcijaństwo
     Chwil powszednich (...)

     Roman Brandstaetter, Hymn do Madonny Dobrej Przemiany

     Styczeń jak wiadomo jest miesiącem, kiedy wielu z nas czyni postanowienia noworoczne - bez wątpienia na progu nowego roku nie brakuje nam entuzjazmu, ambicji i zapału. I dobrze! Nasze plany mają przecież zawsze na celu zmianę ku lepszemu. Zacytowany na początku fragment wiersza-modlitwy Roman Brandstaetter może stać się ogromną inspiracją do dobrej przemiany. Poeta prosi bowiem Maryję, aby uczyniła nasze chrześcijaństwo chrześcijaństwem chwil powszednich. Jak echo powracają tutaj słowa wielu świętych, którzy często podkreślali wagę chwili obecnej. Dlaczego jest tak ważna? Dlaczego jest ona fundamentem prawdziwego życia duchowego? Spróbujmy szukać odpowiedzi w życiu Tej, która niewątpliwe jest Mistrzynią teraźniejszości!

     Scena zwiastowania ukazuje nam Dziewicę z Nazaretu pełną rozwagi, ale także skupienia i uwagi. Często żyjemy przyszłości albo teraźniejszością, Maryja natomiast potrafiła otworzyć się na działanie Boga tu i teraz, dzięki czemu mogła usłyszała głos Anioła. Była cała dla Boga tam, gdzie w danej chwili służyła. Pomyślmy, jak wiele łask tracimy, nie umiejąc żyć chwilą obecną. Święta Tereska napisała w jednej ze swych pieśni : By kochać Cię, Panie, tę chwilkę mam tylko, ten dzień dzisiejszy jedynie. Również siostra Faustyna w swoim Dzienniczku napisała : O życie szare i monotonne, ile w tobie skarbów. Żadna godzina nie jest podobna do siebie, a więc szarzyzna i monotonia znikają, kiedy patrzę na wszystko okiem wiary. Łaska, która jest dla mnie w tej godzinie, nie powtórzy się w godzinie drugiej. W każdej sekundzie naszego życia jest z nami Ten, który przychodzi. Chrystus uświęca swą łaską każdą chwilę, sprawia, iż możemy ją przyrównać do sakramentu - staje się ona znakiem Jego obecności. Żyć chwilą obecną to żyć w sąsiedztwie Boga, to także żyć tęsknotą za przyszłą Pełnią. Niesie ona świętość i zapowiedź przyszłego Królestwa jak napisał we wcześniej wspomnianym wierszu Roman Brandstaetter:

     Albowiem z chwil powszednich
     Zbudowana jest wieczność.
     Ten, kto nie myśli
     Wymiarami chwili,
     Nigdy nie zdoła
     Zrozumieć wieczności.

     W naszym otwarciu na chwilę obecną, chwilę powszednią w tajemniczy sposób otwiera się przed nami Niebo. Maryja uczy nas, iż TERAZ jest jak morze Miłości, w której jesteśmy zanurzeni. Obyśmy wpatrując się w Maryję, naśladowali Jej nieustanną dyspozycyjność i gotowość. Prośmy Ją jak najczęściej o święte skupienie i umiejętność życia daną nam przez Boga chwilą, gdyż jak napisała siostra Faustyna : Czas przechodzi, a nigdy nie wraca. Co w sobie zawiera, nie zmieni się nigdy; pieczętuje pieczęcią na wieki. Może takie postanowienie, otwarcia się na teraźniejszość, na życie TU I TERAZ, będzie ciekawą propozycją w tym nowym roku?

     Źródła http://niedziela.pl/artykul/66129/nd/Hymn-do-Madonny-Dobrej-Przemiany
     https://www.vismaya-maitreya.pl/wielcy_ludzie_sw_teresa_od_dzieciatka_jezus.html
     http://zielonyzeszyt1977.pl/cytaty-mistykow/sw-siostra-faustyna-kowalska-zmbm-dzienniczek-chwila-obecna


Karolina Ples


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej