Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Przez Łaskę odzyskana

     Rrefleksja na temat uroczystości Niepokalanego Poczęcia

     Przychodzę jedynie, o Matko,
     aby Cię kontemplować (...)
     Ponieważ Ty jesteś kobietą raju
     dawną, zapomnianą czułością...

     Paul Claudel, Dziewica w południe
     Czasem naszą pobożnością maryjną rządzi przekonanie, iż Maryja, tak licznie obsypana tytułami i przywilejami, niewiele ma wspólnego z grzeszną ludzkością. Zdaje się, iż dogmat o Niepokalanym Poczęciu, którego uroczystość niedawno świętowaliśmy, tylko pogłębia tę przepaść, jaka jest między nami a Matką Boga. Gdzie przecież nam, tak słabym i kruchym, podatnym na pokusy, do Tej, która jest Najczystsza i bez grzechu? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

     Łaska z Krzyża

     Ogłoszony w 1854 roku przez papieża Piusa IX dogmat głosi, iż Najświętsza Maryja Panna (...) od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego (...) . Piękno Maryi, jej Niepokalaność to owoc Męki Chrystusa. W ten sposób obdarzona pełnią łaski (gratia plena) Maryja zostaje ustrzeżona od wszelkiego zepsucia grzechu. Kontemplując Maryję, wpatrując się w Jej święte oblicze, widzimy Arcydzieło Łaski. Czy jednak to szczególne wybranie Dziewicy z Nazaretu nie oddała Jej od nas? Nie stawia na niedostępnym ludziom piedestale? Oczywiście, jak pisał w swym traktacie św. Ludwik Grignon de Monfort, życie Maryi jest tajemnicą, której poznanie Bóg zastrzegł wyłącznie dla Siebie. Myślę jednak, że cud Niepokalanego Poczęcia wskazuje nam przede wszystkim na to, co czyni łaska z człowiekiem otwartym na jej działanie. To nie ze względu na własne zasługi Maryja jest cała piękna, poczęta bez pierworodnej zmazy. To zstępująca z góry Miłość czyni takie cuda! Jestem głęboko przekonana, iż ta uroczystość odkrywa przed nami tajemnicę marzeń i tęsknot Ojca wobec człowieka.

     Kobieta Łaski

     Maryja, będąc nową Ewą, nie tylko przywraca nam raj, ale również przypomina o rzeczywistości jeszcze piękniejszej, do której dzięki swej Miłości chce wprowadzić nas Chrystus. Maryja wskazuje na rzeczywistość, do której dążymy i która nie znajduje się wcale daleko od naszych serc, ale jest Królestwem już teraz obiecanym nam przez Pana. Modląc się z Maryją, otwieramy się na Jego panowanie. W jakiś tajemniczy sposób Dziewica z Nazaretu i nas uczy tej "niepokalaności", której wyrazem jest czyste serce otwarte na tchnienie Ducha. Maryja wzbudza w nas tęsknotę za Początkiem, za pierwotną niewinnością. Pięknie to pragnienie wyraził w poezji Karol Wojtyła: Powracać ciągle w ten czas, / gdy utulony tylko Twoją Myślą, / niewinność większą niż dziecko / i głębszą miałem przejrzystość. I choć na skutek grzechu zakryta została nasza dziewicza piękność , to jednak Maryja nieustannie wzbudza w nas tęsknotę za owym utraconym pięknem - kontemplując Jej oblicze jak w zwierciadle widzimy dawno utracony raj. W Niej Bóg przypomina nam o naszym pierwotnym powołaniu. Wzruszająco oddał tę prawdę francuski dramaturg i poeta, Paul Claudel, tak zwracając się w swym wierszu-modlitwie do Maryi :

     kobieto Łaski,
     nareszcie odzyskana,
     stworzenie o nieskazitelnej czci
     w swoim największym rozkwicie
     tak jak wyszłaś od Boga
     o świcie
     swej pierwotnej piękności (....)

     Dając nam za Matkę Maryję Ojciec ukazał nam, jakiego piękna pragnie dla człowieka. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia przypomina, że również nasze życie powinno być arcydziełem Łaski; że w Chrystusie jest to możliwe, gdyż Maryja jest pierwszą z odkupionych! Jak napisał w swym dziele Mois de Marie Antonin-Dalmace Sertillanges : Maryja nie znalazła się poza odkupieniem, jest odkupiona jak my wszyscy przez swojego Syna. (...) Matka dnia, nie zazna nocy, będzie wiosną ludzkości odnowionej, słodkim upojeniem świata. Dlatego módlmy się jak najczęściej powtarzając za francuskim poetą:

     Nic, prócz tej chwili, w której wszystko się przerywa.

     Południe!
     Z Tobą, Mario, być tam, gdzie przebywasz.

Karolina Ples


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej