Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W majowej zieleni hołdy Maryi ślemy

     W polski pejzaż wieków wpisane są krzyże przydrożne i kapliczki dedykowane najczęściej Matce Bożej oraz świętym. Krzyże i kapliczki przydrożne upamiętniają dość często różne wydarzenia z życia lokalnej wspólnoty, np. jako wotum wdzięczności za ocalenie wsi od zarazy. Wierni dbają o krzyże i kapliczki ozdabiając je wstążkami, kwiatami, krzewami, pięknymi parkanami, tworząc czasami niepowtarzalną małą architekturę.

     W maju przy krzyżach i kapliczkach w blasku zachodzącego słońca gromadzą się ludzie, zwłaszcza ci, którzy mają daleką drogę do kościoła, na nabożeństwie ku czci Matki Najświętszej, śpiewając litanię loretańską oraz pieśni i piosenki religijne ku chwale Matki Jezusowej. I niesie przedwieczorne echo tytuły, którymi Kościół ozdobił i chwali Pannę Świętą. Niektóre tytuły litanii są mało czytelne, zwłaszcza dla nie znających Biblii - np. Arko Przymierza, Wieżo Dawidowa, albo archaizujące - np. Zwierciadło sprawiedliwości, ale są i wezwania bardzo współczesne, ciągle aktualne i ważne, np. Królowo rodzin, włączone stosunkowo niedawno do litanii maryjnej przez papieża Jana Pawła II.

     W Loreto, w włoskim sanktuarium maryjnym, litania maryjna była znana już w XV wieku. Św. Piotr Kanizjusz (1521-1597), Apostoł Niemiec, umieścił litanię loretańską w opracowanym przez siebie modlitewniku. Nabożeństwo majowe, jako przejaw pobożności maryjnej, rozpropagowali w świecie jezuici.

     Niebawem wizyta apostolska papieża Jana Pawła II w naszej diecezji. Różnorako przygotowujemy się na spotkanie z Namiestnikiem Chrystusowym naszych czasów. Niech zatem i tegoroczne nabożeństwa majowe, pełne radosnego i maryjnego śpiewu, będą darem dla Ojca Świętego.

ks. Zenon Górecki
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 9/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej