Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Osieczna - Sanktuarium Maryjne

     Miasto Osieczna, oddalone o 10 km od Leszna, już w XIV w. obdarowane prawem miejskiem, jest miejscem klimatycznym i turystycznym. Jego okolica to krajobraz malowniczy, niezwykle urozmaicony, odznaczający się bogatą rzeźbą terenu. Teren miasta otoczony jest wodami jezior i pierścieniem szpilkowo-liściastych borów; ściąga corocznie licznych turystów żądnych wrażeń i odpoczynku wśród piękna przyrody.

     Nad miastem zaś góruje zabytkowy kościół z klasztorem franciszkanów, których sprowadził tu Adam Przyjemski w roku 1622. Pierwsze dwie świątynie były skromne, natomiast dziesiejsza, wzniesiona przez Mycielskich (1729-1733) pod kierownictwem słynnego włoskiego architekta, Wincentego Pompea Ferrariego, jest jednym z czołowych zabytków sakralnych ziemi leszczyńskiej.

     W jej to wnętrzu wśród jednolitego, dębowego, rokokowego wystroju uwydatnia się w bocznym ołtarzu Obraz Matki Bożej Bolesnej (69,5 x 90,5), malowany na płótnie farbami olejnymi. Kompozycja przedstawia Matkę Bożą w tradycyjnej półpostaci, która czuwa nad śpiącym Jezusem. Maryja jest lekko zwrócona w lewą stronę. Głowę ma nachyloną, ręce półzłożone, niemal modlitewnym gestem unosi je nad Dzieciątkiem. Madonna ma ciemnoróżową suknię i niebieski fałdzisty płaszcz z czerwonym kołnierzem Głowę Madonny okrywa biały welon, który układa się po bokach w harmonijne, miękkie fałdy. Po prawej stronie spod osłony spadają poza ramiona ciemne, faliste włosy. Szyję okala biała delikatna draperia. Karnacja twarzy, rąk i szyi jest jasna, oczy koloru brązowego.

     Piękny kontrast z Madonną tworzy półobnażone Dzieciątko. Główkę, otoczoną jasnym nimbem, opiera na cynobrowoczerwonej poduszce. Jest nakryte przeźroczystą tkaniną, a Jego nóżki przykrywa soczysta czerwona draperia. Brzegi obu nakryć zdobi delikatna biała koronka. U dołu Obrazu artysta złożył bukiet kwiatów i umieścił napis polski: "Dzieciątko Paniątko śpi snem zmorzone".

     Na twarzy Madonny maluje się przeczucie przyszłych bolesnych przeżyć, jak gdyby już zrozumiała słowa starca Symeona: "I duszę Twą własną przeniknie miecz". Czuła, szczęśliwa Matka włoskich malarzy zamieniła się w subtelną "Pietę". Twórcy Obrazu osieckiego przyświecał nie tyle ideał macierzyńskiej tkliwości Matki do śpiącej Dzieciny, ile psychologiczny czynnik Jej współmęki.

     Obraz uszkodzony i przemalowany w ciągu czterech wieków przekazano w r. 1973 Państwowej Pracowni Konserwatorskiej Zabytków w Toruniu do przepadania naprawy. Umiejętna ręka przeprowadziła po mistrzowsku i z wielkim pietyzmem wszystkie prace konserwatorskie i ukazała Obraz w nowej pierwotnej i najlepszej siedemnastowiecznej formie, pochodzący najpóźniej z pierwszej ćwierci w. XVII.

Obraz Matki Boskiej Osieckiej

     Mimo zamknięcia klasztoru przez rząd pruski i rzadko w kościele odprawianych nabożeństw parafialnych, pamięć o Madonnie Osieckiej nie zaginęła wśród wiernych, bo jeszcze około r. 1900 rozprowadzono tu drukowany Jej obraz. Dopiero od r. 1927, tj. od chwili ponownego objęcia świątyni przez franciszkanów, kult maryjny na nowo się rozwinął. Lecz w czasie drugiej wojny światowej okupant hitlerowski znowu opieczętował wejścia do Sanktuarium, a zakonników wydalił. Aby ratować Obraz, przeniesiono go do miejscowego kościoła parafialnego, gdzie szczęśliwie przetrwał okupację do 1945 r.

     Przez cztery już wieki wierni otaczali Obraz wielką czcią. Kult maryjny zataczał coraz szersze kręgi. Tysiące wiernych, nawet z dalekich stron, pielgrzymki i wycieczki zbliżały się do Obrazu, aby złożyć hołd Osieckiej Matce. Dlatego z okazji uroczystości milenijnych Arcybiskup Ks. Antoni Baraniak zaliczył również kościół klasztorny do Sanktuariów Maryjnych swej diecezji. Madonna okazywała się łaskawą, o czym świadczą liczne odebrane łaski, podkreślone w osobnej monografii, która wkrótce ukaże się drukiem.

     O zaufaniu do Pani Osieckiej mówią niezliczone intencje ofiarodawców i ostatnio zaprowadzone nowe księgi próśb Najczęściej proszono o zdrowie i składano podziękowania za odebrane łaski. O Jej łaskawości mówią wota, liczne, dawne i nowsze, nieraz szczerozłote, złocone korony z przeszło 200 czeskimi kamieniami, złożone na skroni Najśw. Matki i Dzieciątka już przed r. 1737. Pod Obrazem, w formie miedziorytu, już w pierwszej połowie w. XVIII, widnieje w barokowym kartuszu wymowny napis: "Obrazu Łaskawego i Cudownego Najświętszej Bogarodzicy Panny Maryi, w Wielkopolsce, w kościele osieckim 00. Reformatów zakonu św. Franciszka, prawdziwe Wrażenie".

     Na podstawie źródłowej dokumentacji Stolica Apostolska osobnym dekretem z dnia 2 kwietnia 1976 r" pozwoliła na uroczysty akt papieskiej koronacji Madonny Osieckiej.

     Dziesiątki już pokoleń zbliżały się tu do Niej, aby złożyć Jej hołd, okazać głębokie przywiązanie i aby u Jej stóp upraszać złagodzenie oraz uśmierzenie swych bólów i cierpień.

Informator Sanktuarium


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej