Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Patronka lotników

     Powietrze rozciął nagłe huk odrzutowych silników. Nad bazyliką pojawiły się naddzwiękowe odrzutowce włoskiego lotnictwa. W ten sposób lotnicy oddają hołd swojej Patronce.

     Loreto - niewielkie włoskie miasteczko leży nad Adriatykiem w pobliżu Ankony. Swoją sławę i znaczenie zawdzięcza sanktuarium, które od 1294 roku przyciąga rzesze pielgrzymów. W historii chrześcijaństwa, a zwłaszcza w historii rozwoju kultu Matki Bożej, sanktuarium to odegrało rolę, o której papież Pius IX powiedział: Spośród wszystkich sanktuariów poświęconych Matce Boga, Niepokalanej Dziewicy, jedno znajduje się na pierwszym miejscu i świeci nieporównywalnym blaskiem: jest to najdostojniejszy i najczcigodniejszy Domek w Loreto, uświęcony przez boskie tajemnice.

     W ciągu wieków do loretańskiego sanktuarium przybywały miliony pielgrzymów, świętych i błogosławionych, a wśród nich św. Teresa od Dzieciątka Jezus i św. Maksymilian Maria Kolbe. Pielgrzymowali też papieże, władcy i uczeni. Tam zrodziła się idea założenia przez Chiarę Lubich ruchu jedności Focolari.

     Loreto ma także znaczenie szczególne dla Polaków. Wraz z niemiecką i amerykańską kaplica polska stanowi zamknięcie prawej nawy bazyliki. Wchodząc do niej ma się wrażenie, jakby człowiek znajdował się we wnętrzu historii. Dzieje się tak za sprawą fresków i witraża autorstwa Artura Gattiego. Ważnym miejscem dla Polaków jest położony u stóp bazyliki polski cmentarz wojenny. Najstarszą pamiątką jest tablica poświęcona zwycięstwu króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

     Ponad 70 lat temu, 24 marca 1920 roku, Benedykt XV ogłosił Matkę Bożą Loretańską patronką lotników. Od tej pory do Loreto przybywają z całego świata pielgrzymki ludzi pracujących w lotnictwie. Jan Paweł II zawierzy! Matce Bożej w 1979 roku całą rodzinę lotniczą i podróżnych: Boże nasz i Panie, który wszystkim rządzisz, a niebiosa i ziemia głoszą Twoją chwałę. Ty pozwalasz człowiekowi wykonywać dzieła wielkie i wspaniałe. Prosimy Cię, wysłuchaj nasze prośby, które Tobie przez wstawiennictwo Matki Bożej Loretańskiej przedkładamy.

     Samoloty przemierzające przestworza, poprzez rozległe przestrzenia świata głoszą chwałę Twojego Imienia, a ludziom ułatwiają ich pracowitą działalność. Niech piloci i technicy, i cała służba pomocnicza, z Twoim błogosławieństwem roztropnie i mądrze wypełniają swoje obowiązki tak, by wszyscy, którzy odbywają podróże samolotami, szczęśliwie docierali do celu swojego przeznaczenia. Przez Chrystusa naszego Pana. Amen.

Ks. Sławomir Kawecki kapelan lotniska na Okęciu w Warszawie

Miejsca Święte 2/97


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej