Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jestem Niepokalane Poczęcie

Lourdes dotknięcie Boga

Boga nikt nigdy nie widział (J 1,18).
By Go zobaczyć, trzeba zamknąć oczy.
Przychodzi wtedy do człowieka przez dotyk skały, przeżycie wspólnoty, doświadczenie wody i światła.
Te właśnie znaki - skała, woda, światło, wspólnota - to treść Lourdes.
By to przeżyć, trzeba dać sobie czas. Daj sobie czas - to wielkie wołanie do człowieka XXI wieku. Dogrzeb się, domódl się, napatrz się... Zrób to porządnie i głęboko, a wtedy będzie to twoim skarbem - niezniszczalnym.
Lourdes - to pielgrzymka dla lekarzy.
Lourdes - to pielgrzymka dla chorych.
Lourdes - to pielgrzymka dla ludzi pragnących głębi - Ks. Roman Tkacz SAC

Pierwsze objawienie - 11 lutego 1858 roku. We wnęce groty ukazuje się światło, z którego wyłania się postać kobiety. Uśmiechem i gestem dłoni zachęca Bernadettę, by podeszła bliżej. Dziewczynka machinalnie zaczyna odmawiać Różaniec. Kiedy kończy, zjawa znika.

Drugie objawienie - 14 lutego. Bernadetta wraz z grupą osób udaje się do groty. Odmawia Różaniec, wpada w ekstazę. Buteleczką z wodą święconą kropi "zjawę". Ekstaza jest tak silna, że nawet dorosły młynarz nie może podnieść dziewczynki. W domu czeka na nią rozgniewana matka.

Trzecie objawienie - 18 lutego. Dziewczynka bierze ze sobą kałamarz i pióro. Ma poprosić "zjawę", by podała swoje imię. Wtedy po raz pierwszy słyszy głos:

Tego, co mam ci do powiedzenia, nie trzeba pisać. Czy możesz wyświadczyć mi łaskę i przychodzić tutaj przez piętnaście dni? Nie obiecuję ci szczęścia na tym świecie, lecz przyszłym.

Czwarte objawienie - 19 lutego. Widząca udaje się do groty wraz z matką, ciotką Bernardą i innymi osobami. Odmawiając Różaniec, wpada w ekstazę. Dziewczynka zabrała ze sobą świecę i trzymają zapaloną przez cały czas objawienia. Wtedy powstał zwyczaj trwający do dziś.

Piąte objawienie - 20 lutego. Jest bardzo podobne do poprzednich. Bernadetta odmawia Różaniec i wpada w ekstazę.

Szóste objawienie - 21 lutego. Objawienie ma miejsce w niedzielę Wielkiego Postu. Bernadetta zostaje wtedy po raz pierwszy przesłuchana przez komisarza Jacometa. Dziewczynka opisuje mu, jak wygląda Aquero (ta, tamta, zjawa, panienka): "Miała białą suknię, przewiązaną niebieską szarfą, biały welon na głowie i złotą różę na każdej stopie. Była bardzo piękna, najpiękniejsza ze wszystkich kobiet, jakie do tej pory znałam".

Siódme objawienie - 23 lutego. Już o 5.30 rano Bernadetta jest w grocie. Ekstaza dziewczynki robi ogromne wrażenie na lekarzu Piotrze Dozous i późniejszym burmistrzu Lourdes Janie Estradę. Ten ostatni napisze później piękną książkę o spotkaniu z widzącą.

Ósme objawienie - 24 lutego. W grocie jest około dwustu osób. W tym dniu rozpoczyna się tzw. etap pokutny objawień. Matka Boża prosi o pokutę i modlitwę o nawrócenie grzeszników. Mówi:

Pokuty, pokuty, pokuty! Módlcie się do Boga o nawrócenie grzeszników.

Dziewiąte objawienie - 25 lutego. Ma miejsce przed świtem. Bernadetta wchodzi do groty na kolanach, kilkakrotnie całując ziemię. Idzie w stronę rzeki, potem wraca, schyla się, rękoma robi wgłębienie w ziemi, nabiera w dłoń trochę błotnistej wody i pije kilka łyków. Ludzie nie rozumieją jej gestów. Myślą, że oszalała. Dopiero po zakończeniu ekstazy Bernadetta wyjaśnia: "Pani poleciła mi napić się wody ze źródła. Ponieważ nie widziałam żadnego źródła, poszłam w stronę rzeki Gawy. Ale Pani dała mi znak i palcem pokazała źródło:

Idź, napij się i obmyj. Zjedz zioła, które tam znajdziesz.

Od tego czasu do naszych dni źródełko dostarcza pielgrzymom cudownej wody.

Dziesiąte objawienie - 27 lutego. Tłum jest większy niż zazwyczaj. Wśród obecnych znajdują się osoby wykształcone, którym nie podobają się gesty pokutne Bernadetty. Duże wrażenie natomiast wywiera na nich ekstaza dziewczynki.

Jedenaste objawienie - 28 lutego. Matka Boża objawia się około 7.00 rano. W grocie znajduje się około tysiąca osób. Następnie Bernadettę przesłuchuje komendant policji w Tarbes. Próbuje ją zastraszyć, zakazuje chodzenia do groty, grozi uwięzieniem.

Dwunaste objawienie - 1 marca. W grocie jest 1400 osób, wśród nich Katarzyna Latapie, która po złamaniu kości nadgarstka i palców nie odzyskała władzy w ręce. Po zanurzeniu ręki w wodzie ze zdumieniem stwierdza, że wróciła jej sprawność ręki. Pani spytała Bernadettę:

Dlaczego nie modlisz się na swoim różańcu?

- a gdy dziewczynka go pokazała, dodała:

Dobrze, zatem używaj tego.

Trzynaste objawienie - 2 marca. Dialog między Bernadettą a Matką Bożą. Wszyscy czekają na nowe wiadomości. Dziewczynka je przekazuje: ludzie mają tu zbudować kaplicę i przychodzić do groty z procesją. Proboszcz, ks. Peyramale, nawet nie chce o tym słyszeć. Prosi tylko Bernadettę, by zapytała Aąuero, jak ma na imię.

Czternaste objawienie - 3 marca. Po objawieniu Bernadetta biegnie do proboszcza i przekazuje wiadomość o konieczności wybudowania kaplicy. Proboszcz, śmiejąc się, odpowiada: Niech zjawa powie swoje imię i sprawi, by przy grocie zakwitł kwiat dzikiej róży - wtedy zbuduję bardzo dużą kaplicę.

Piętnaste objawienie - 4 marca. Objawienie trwa około 45 minut. Dziewczynka nie ma nic do przekazania ludziom, którzy w liczbie 8000 zebrali się wokół groty.

Szesnaste objawienie - 25 marca. Maryja wyjawia swoje imię. Piękna Pani składa dłonie na wysokości piersi i wznosząc oczy ku niebu, mówi w gwarze pirenejskiej:

Jestem Niepokalane Poczęcie.

Bernadetta biegnie do proboszcza, powtarzając po drodze usłyszane słowa. Ks. Peyramale jest zaszokowany. Od tego momentu będzie wielkim orędownikiem Bernadetty. Cztery lata wcześniej papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Teraz Maryja potwierdza swoje wyjątkowe powołanie i wybraństwo.

Siedemnaste objawienie - 7 kwietnia. Bernadettę obserwuje dr Dozous. Zdarza się cud ze świecą. Ciężka świeca około dziesięciu minut opalała rękę Bernadetty, ale na ciele nie było żadnych śladów oparzeń.

Osiemnaste objawienie - 16 lipca. Jakaś wielka siła ciągnie Bernadettę do groty. Dziewczynka wyciąga różaniec i przeżywa owo niezwykłe spotkanie z Maryją po ostatni raz na ziemi. "Nie widziałam bariery, Matka Najświętsza nie była nigdy tak piękna". Dla Bernadetty rozpoczyna się nowy okres życia, czas dawania świadectwa. Ten czas wypełniła doskonale. Została ogłoszona świętą w 1933 roku.

Ks. Józef Andruszewski SAC

Miejsca Święte, nr 77

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

NowościNajmilszy JezuNajmilszy Jezu

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Wiersz 'O Św. Wojciechu'Wiersz "O Św. Wojciechu"

Wycieczka - pielgrzymka szlakiem misji św. WojciechaWycieczka - pielgrzymka szlakiem misji św. Wojciecha

Słowo Boże a powołaniaSłowo Boże a powołania

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej