Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Matka Boża w kalendarzu

     To, co Kościół podaje nam o Matce Bożej, co zawiera się w Piśmie Świętym, w nauce Ojców Kościoła i Papieży oraz w życiu świętych, jest też zawarte w swoisty sposób w maryjnym kalendarzu liturgicznym.

     Kalendarz liturgiczny wprowadza nas w tajemnice naszej wiary, z życia Jezusa i Maryi, Jego Matki. Obchodzimy je jako uroczystości, święta lub wspomnienia. I tak:

     Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny świętujemy 8 grudnia jako uroczystość, w której Kościół sławi Trójcę Przenajświętszą za jedyny przywilej Niepokalanego Poczęcia Maryi, który zapoczątkował dzieło odkupienia.

     Narodzenie Najświętszej Maryi Panny obchodzimy jako święto 8 września, a Ofiarowanie Jej w świątyni 21 listopada jako wspomnienie.

     W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, czcimy Wcielenie Syna Bożego. Bóg zstępuje na ziemię, gdy Maryja wyrzekła swoje "fiat" - "tak", staje się człowiekiem, aby ludzi uczynić dziećmi Bożymi.

     Święto Nawiedzenia NMP, przypadające 31 maja (dawniej 2 VII), przypomina nam miłość bliźniego u Maryi i upewnia nas, że Ona również i nas nawiedza, bo każda łaska to nadejście Pośredniczki łask. Oczekiwanie Narodzenia Pana Jezusa upamiętnia Adwent. Chcemy je przeżywać z Maryją, zwłaszcza od 17 grudnia.

     Boże Narodzenie - 25 grudnia - jest uroczystością Jezusa i Maryi. Radość nieba i ziemi, wszystkich ludzi dobrej woli! Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Jest to jedna z największych uroczystości kościelnych.

     Nowy Rok rozpoczynamy uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ona jako Matka Zbawiciela i Matka Kościoła prowadzi swoje dzieci poprzez dni całego roku do domu Ojca.

     Czterdziestego dnia po narodzeniu Jezusa Maryja niesie Go do świątyni, aby Go ofiarować Panu, a jednocześnie przedstawić ludziom, którzy na Niego czekali z utęsknieniem. Wspominamy ten fakt Ofiarowania Pańskiego 2 lutego.

     Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty Maryja współuczestniczyła w męce swego Syna i odkupieniu ludzkości. Ona jedna nie zachwiała się w wierze, nawet w Wielką Sobotę, gdy ciało Jej Syna spoczywało w grobie, dlatego też wszystkie soboty w ciągu roku poświęcone są Jej czci, jako Matce najwierniejszej i najboleśniejszej oraz zwycięskiej.

     Sobota, dzień Maryi, przygotowuje nas do niedzieli, Dnia Pańskiego, w którym czcimy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Na Wielkanoc i w całym Okresie Wielkanocnym śpiewamy radośnie: "Wesel się, Królowo miła, bo Ten, któregoś zrodziła, zmartwychwstał".

     Zesłanie Ducha Świętego jest uroczystością ku uczczeniu Ducha Świętego, a jednocześnie Maryi Niepokalanej jako Jego Oblubienicy i Matki Kościoła. W tydzień potem wysławiamy Trójcę Przenajświętszą, dziękując Jej za tak wielkie wyniesienie Maryi.

     Dopełnieniem chwały oddawanej Bogu z racji ubogacenia Maryi jest uroczystość Jej Wniebowzięcia - 15 sierpnia i wspomnienie, w tydzień potem (22 VIII), NMP Królowej.

     Maryja jest tak wpleciona w tajemnice życia i chwały Pana Jezusa, że również Jego i Jej święta łączą te dwie Istoty razem.

     Oprócz świąt ogólnokościelnych związanych z tajemnicami życia Jezusa i Maryi obchodzimy wiele innych świąt w poszczególnych krajach czy diecezjach lub w całym Kościele, jak np. Objawienia Niepokalanej w Lourdes, 11 lutego, w Fatimie, 13 maja, w Gietrzwałdzie, 8 września, w La Salette, 19 września, w Paryżu, 27 listopada (Objawienie Cudownego Medalika).

     Cały miesiąc maj, miesiąc kwiatów, i październik, miesiąc owoców, poświęcamy czci Matki Bożej, bo wszystko, co mamy najpiękniejszego i najlepszego od Boga, chcemy Mu składać w ofierze przez Maryję, Jezusową i naszą Matkę.

     Czcimy też Maryję pod różnymi tytułami. Dnia 12 września obchodzimy święto Imienia Maryi, ustanowione przez Papieża Innocentego XI na pamiątkę sławnego zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem w 1683 r. Dnia 7 października lub w pierwszą niedzielę tego miesiąca obchodzimy wspomnienie lub święto Najśw. Maryi Panny Różańcowej, nakazane przez Papieża Piusa V z okazji zwycięstwa nad Turkami pod Lepanto w 1571 r. 15 września wspominamy Najśw. Maryję Pannę Bolesną. Zaraz po uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego, czcimy Niepokalane Serce Maryi. Jest dla nas Maryja Pośredniczką wszelkich łask (7 V), Wspomożeniem Wiernych. (24 V) NMP Nieustającej Pomocy (27 VI), Królową Polski (3 V), Matką Miłosierdzia (Ostrobramską) (16 XI), Matką Bożą Szkaplerzną (16 VII), Matką Bożą Dobrej Rady (26 IV), Matką Bożą Anielską (2 VIII). Nawet piękna Litania Loretańska nie wyczerpuje wszystkich tytułów, jakimi darzy Maryję wierny lud chrześcijański. Poszczególne zakony, stowarzyszenia, państwa i narody nazywają Maryję, Matkę Jezusową, swą Matką i Królową.

     Liczne są święta związane z sanktuariami maryjnymi, a jest ich w Polsce ponad 400, w tym ponad 150 z koronowanymi obrazami Matki Bożej. Naczelne miejsce zajmuje uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzona 26 sierpnia. 5 VIII wspominamy w całym Kościele rocznicę Poświęcenia Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, jednej z najstarszych świątyń wzniesionych pod wezwaniem Matki Bożej.

     Liczne święta mają tytuły ludowe jak: Matki Boskiej Siewnej (8 IX), Jagodnej (2 VII), Zielnej (15 VIII), Gromnicznej (2 II). Świadczą one, że lud polski wiąże swoje codzienne życie z Matką Bożą, uważa Ją za swoją Matkę, która stale jest obecna i potrzebna w domu. Z Nią wiąże wszystkie sprawy, prace i wydarzenia rodzinne.

     Warto więc i trzeba te piękne polskie tradycje podtrzymywać, przekazywać młodszym pokoleniom i należycie je wyjaśniać. Pan Jezus dał nam swą Matkę, aby nas strzegła, wychowywała i upodabniała do Siebie. Im bardziej będziemy w Nią zapatrzeni, im częściej będziemy o Niej czytać, rozmyślać i do Niej się zwracać, choćby aktami strzelistymi, prosząc o pomoc, radę i siłę, tym lepiej będziemy naśladować Jezusa i zdążać drogą Ewangelii do domu Ojca w niebie.

     Każda uroczystość, święto, wspomnienie Matki Bożej jest dla Rycerstwa Niepokalanej okazją i zachętą, aby z większą radością i nadzieją pewnego zwycięstwa iść odważnie nawet do trudnych obowiązków, bo to dla Niepokalanej, z miłości ku Niej, dla zbawienia ludzi. Pożytecznie jest mieć w pamięci taki kalendarzyk maryjny, aby poszczególne święta naszej Niebieskiej Matki przeżywać świadomie i owocnie. Ona jest zawsze z nami i my chcemy być zawsze z Nią.

Br. Innocenty M. Wójcik


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej