Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gietrzwałd - "Polskie Lourdes", tak mało znane w Ojczyźnie

Znamy dobrze historię niektórych objawień Maryjnych z XIX wieku, zwłaszcza objawienia w Paryżu w 1830 r. i w Lourdes w 1858 r., i jesteśmy nimi zachwyceni. Co więcej, nawet pamiętamy żądania Matki Bożej w nich wyrażone i staramy się je wprowadzać w życie: nosimy Cudowny Medalik, odmawiamy Różaniec, pokutujemy. Lecz może z nutą smutku pytamy, czemu Maryja Niepokalana nie zechciała, chociaż raz, objawić się na naszej polskiej ziemi i przemówić w języku polskim? A może nie mieliśmy jeszcze możliwości zapoznania się z nimi?

W 1993 r. ukazała się we Włoszech książka pt. Le grandi apparizioni nella storia (Wielkie objawienia w historii). Autor, ks. Pasąuale Casillo, omawia w niej 13 objawień Matki Bożej w XIX wieku, zatwierdzonych przez władze kościelne, w tym Jej objawienia w Gietrzwałdzie na Warmii w 1877 r.

Gietrzwałd od wieków był znany z obecności łaskami słynącego obrazu, zwanego Matką Bożą Gietrzwałdzką, który, jak mówią historycy sztuki, nie wiele jest młodszy od obrazu częstochowskiego. Wizerunek Maryi jest niezwykle pogodny, nad głową ma napis: "Ave Regina Caelorum, Ave Domina Angelorum" ("Witaj Królowo Nieba, witaj Pani Aniołów"). Postać Maryi i spoczywającego na Jej ręku Dzieciątka zdobią srebrne sukienki a od dnia 10 września 1967 r. złote korony papieskie.

W roku 1877 w Gietrzwałdzie miały miejsce liczne objawienia Matki Bożej Niepokalanej. Trwały one od 28 czerwca do 16 września. 8 września Maryja pobłogosławiła źródełko znajdujące się w odległości 300 metrów od kościoła. Z wizjonerkami (Justyna Szafryńska, lat 13, i Barbara Samulowska, lat 12) zawsze rozmawiała po polsku. Na pytanie dziewczynek: "Kim jesteś, śliczna Pani?" odpowiedziała: "Jam jest Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta". Poleciła im, by codziennie odmawiały Różaniec i powiedziały dorosłym: "Przestańcie pić i upijać się". Trudna sytuacja polityczna - Warmia znajdowała się wtedy pod zaborem pruskim, w okresie Kulturkampfu - przeszkadzała w szerszym rozgłosie tych wydarzeń, choć w okresie objawień napłynęło do Gietrzwałdu ok. 300 tys. pielgrzymów. Dopiero w 100-lecie Objawień, dnia 11-tego września 1977 r., biskup warmiński Józef Drzazga "potwierdził stuletni kult Matki Bożej w Gietrzwałdzie i wiarygodność Objawień stojących u jego podstaw" (Dekret n. 2100/77). Uroczystość stulecia, jak i koronacji, zgromadziły Episkopat Polski, w tym kard. Karola Wojtyłę, wielu gości zagranicznych oraz ok. 150 tysięcy pielgrzymów.

Wyjątkowym dniem był również 6 czerwca 1991 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II, nie mogąc przybyć osobiście do Gietrzwałdu podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny, spotkał się z Panią Gietrzwałdzką w konkatedrze Świętego Jakuba w Olsztynie, oddając Jej hołd miłości w przywiezionym tu Cudownym Obrazie ze złotymi koronami, które sam nałożył przed 24 laty.

Księża Kanonicy Regularni Laterańscy, jako kustosze bazyliki mniejszej i całego sanktuarium, dokładają starań, by słowa Matki Najświętszej wypowiedziane tutaj: "Czyńcie pokutę..., odmawiajcie Różaniec..." zostały przez wiele serc poznane i realizowane. A woda ze źródła, lecząca wielu i zabierana nieraz bardzo daleko, pozostaje widocznym znakiem zapewnienia Niebieskiej Matki: "Nie smućcie się, bo ja zawsze jestem z wami". Główny odpust przypada w niedzielę po 8 września.

Możemy więc być dumni, że na polskiej ziemi Matka Najświętsza jest czczona w gietrzwałdzkim sanktuarium, zwanym "Polskim Lourdes", że i w nim daje Ona odczuć słodycz swego Matczynego Serca i że z niego kieruje do nas właściwe sobie orędzie: "czyńcie, co wam każe Syn".

Ks. Wiesław Martuszewski CRL
Rycerz Niepokalanej, nr 471


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej