Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gietrzwałd - "Polskie Lourdes", tak mało znane w Ojczyźnie

Znamy dobrze historię niektórych objawień Maryjnych z XIX wieku, zwłaszcza objawienia w Paryżu w 1830 r. i w Lourdes w 1858 r., i jesteśmy nimi zachwyceni. Co więcej, nawet pamiętamy żądania Matki Bożej w nich wyrażone i staramy się je wprowadzać w życie: nosimy Cudowny Medalik, odmawiamy Różaniec, pokutujemy. Lecz może z nutą smutku pytamy, czemu Maryja Niepokalana nie zechciała, chociaż raz, objawić się na naszej polskiej ziemi i przemówić w języku polskim? A może nie mieliśmy jeszcze możliwości zapoznania się z nimi?

W 1993 r. ukazała się we Włoszech książka pt. Le grandi apparizioni nella storia (Wielkie objawienia w historii). Autor, ks. Pasąuale Casillo, omawia w niej 13 objawień Matki Bożej w XIX wieku, zatwierdzonych przez władze kościelne, w tym Jej objawienia w Gietrzwałdzie na Warmii w 1877 r.

Gietrzwałd od wieków był znany z obecności łaskami słynącego obrazu, zwanego Matką Bożą Gietrzwałdzką, który, jak mówią historycy sztuki, nie wiele jest młodszy od obrazu częstochowskiego. Wizerunek Maryi jest niezwykle pogodny, nad głową ma napis: "Ave Regina Caelorum, Ave Domina Angelorum" ("Witaj Królowo Nieba, witaj Pani Aniołów"). Postać Maryi i spoczywającego na Jej ręku Dzieciątka zdobią srebrne sukienki a od dnia 10 września 1967 r. złote korony papieskie.

W roku 1877 w Gietrzwałdzie miały miejsce liczne objawienia Matki Bożej Niepokalanej. Trwały one od 28 czerwca do 16 września. 8 września Maryja pobłogosławiła źródełko znajdujące się w odległości 300 metrów od kościoła. Z wizjonerkami (Justyna Szafryńska, lat 13, i Barbara Samulowska, lat 12) zawsze rozmawiała po polsku. Na pytanie dziewczynek: "Kim jesteś, śliczna Pani?" odpowiedziała: "Jam jest Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta". Poleciła im, by codziennie odmawiały Różaniec i powiedziały dorosłym: "Przestańcie pić i upijać się". Trudna sytuacja polityczna - Warmia znajdowała się wtedy pod zaborem pruskim, w okresie Kulturkampfu - przeszkadzała w szerszym rozgłosie tych wydarzeń, choć w okresie objawień napłynęło do Gietrzwałdu ok. 300 tys. pielgrzymów. Dopiero w 100-lecie Objawień, dnia 11-tego września 1977 r., biskup warmiński Józef Drzazga "potwierdził stuletni kult Matki Bożej w Gietrzwałdzie i wiarygodność Objawień stojących u jego podstaw" (Dekret n. 2100/77). Uroczystość stulecia, jak i koronacji, zgromadziły Episkopat Polski, w tym kard. Karola Wojtyłę, wielu gości zagranicznych oraz ok. 150 tysięcy pielgrzymów.

Wyjątkowym dniem był również 6 czerwca 1991 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II, nie mogąc przybyć osobiście do Gietrzwałdu podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny, spotkał się z Panią Gietrzwałdzką w konkatedrze Świętego Jakuba w Olsztynie, oddając Jej hołd miłości w przywiezionym tu Cudownym Obrazie ze złotymi koronami, które sam nałożył przed 24 laty.

Księża Kanonicy Regularni Laterańscy, jako kustosze bazyliki mniejszej i całego sanktuarium, dokładają starań, by słowa Matki Najświętszej wypowiedziane tutaj: "Czyńcie pokutę..., odmawiajcie Różaniec..." zostały przez wiele serc poznane i realizowane. A woda ze źródła, lecząca wielu i zabierana nieraz bardzo daleko, pozostaje widocznym znakiem zapewnienia Niebieskiej Matki: "Nie smućcie się, bo ja zawsze jestem z wami". Główny odpust przypada w niedzielę po 8 września.

Możemy więc być dumni, że na polskiej ziemi Matka Najświętsza jest czczona w gietrzwałdzkim sanktuarium, zwanym "Polskim Lourdes", że i w nim daje Ona odczuć słodycz swego Matczynego Serca i że z niego kieruje do nas właściwe sobie orędzie: "czyńcie, co wam każe Syn".

Ks. Wiesław Martuszewski CRL
Rycerz Niepokalanej, nr 471

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Ducha Świętego - dzień INowenna do Ducha Świętego - dzień I

Karol - Józef Wojtyła i święty JózefKarol - Józef Wojtyła i święty Józef

Wielcy uczeni o BoguWielcy uczeni o Bogu

Ojczyzna i patriotyzmOjczyzna i patriotyzm

Ofiarowanie dnia MaryiOfiarowanie dnia Maryi

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej