Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Fiat znaczy niech się stanie

Na progu astronomicznej wiosny Kościół darzy nas uroczystością Zwiastowania Pańskiego (25 marca). W tym dniu podczas liturgii Mszy świętej, składając wyznanie wiary na słowa "Za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem" wszyscy w kościele przyklękają.

Ten znak pokory i uwielbienia podkreśla niezwykłość faktu przyjęcia przez Boga ludzkiej natury. Teolodzy twierdzą, że już samo "stał się człowiekiem" było wystarczające do zbawienia ludzkości. Dlaczego więc Bóg-Człowiek a Pan nasz Jezus Chrystus podjął trudy nauczania, nawracania i dlaczego wydał siebie na okrutną mękę i śmierć. Odpowiedź jest jedna i jedyna: "Do końca nas umiłował".

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego nawiązuje do dialogu zapisanego przez Ewangelistę św. Łukasza.

Anioł Gabriel: Pokój Tobie, Maryjo! Z Bożego polecenia zwiastuję Ci, że poczniesz i porodzisz Syna, któremu masz nadać imię Jezus.

Maryja: Czy będąc Dziewicą mogę zrodzić syna? Powiedz!

Anioł Gabriel: U Boga nie ma nic niemożliwego.

Maryja: Jeśli tak, to jestem służebnicą Pana, Bat, niech mi się stanie według słowa twego.

Mówili ze sobą zwyczajnie i prosto, ale ich proste słowa wyrażały tajemnicę, którą trudno pojąć nawet na kolanach.

Ten krótki dialog stał się brzemienny w skutkach dla wszystkich ludzi, wszystkich kontynentów i wszystkich czasów. "Słowo ciałem się stało". Tyle słów na świecie i wciąż rodzą się nowe. Ale tylko to jedyne słowo fiat - niech się stanie, ma nadzwyczajną moc. Fiat wypowiedziane przez Boga Stwórcę powołało świat do istnienia i w istnieniu go podtrzymuje. I Bat wypowiedziane przez Maryję sprowadziło Boga na ziemię, aby z nami zamieszkał. Fiat - niech się dzieje wola Twoja stało się istotą nauczania i działalności Jezusa Chrystusa, wypowiadane przez nas realizuje nasze powołanie i jednoczy nas z Bogiem. Tę Bożą prawdę i tajemnicę wiecznej szczęśliwości zapisał św. Maksymilian Kolbe kredą na tablicy w postaci wzoru w = W i nazwał go formułą świętości. W - wola Boża, w - wola człowieka. Znak równości stawia człowiek słowem fiat; niech się stanie.

O. Roman Soczewka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej