Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święta i Uroczystości Maryjne w kwietniu

W kalendarzu ogólnym Kościoła nie znajdujemy w kwietniu świąt maryjnych. Ale i przez ten miesiąc mamy przejść z Niepokalaną, wpatrzeni w Jej piękno idealne, wsłuchani w Jej słowa matczyne, wspierani Jej orędownictwem niebieskim.

Wiosna maryjna w duszy

Na początku kwietnia 1938 r. tak nas uczył św. Maksymilian Maria:

- Drogie dzieci, teraz mamy ładne dni wiosenne, słońce swymi ciepłymi promieniami budzi wszystko do życia, świeża trawa wyrasta z ziemi, kwiaty nabierają barwy, słowem - wszystko zachwyca człowieka.

Tak samo powinno być i w naszym życiu; w naszej duszy ma się zacząć wiosna. Bóg niby słońce promieniuje ciepło swej łaski na dusze, promieniuje przez Maryję. To ciepło musi ogrzać duszę każdego z nas, żeby w niej wyrosło dobro, żeby w nas rozwinęły się kwiaty cnót.

Źle byłoby, gdyby życie łaski Bożej w nas zamarło i gdyby nawet piękno przyrody wiosennej, które zachwyca człowieka, nie pociągnęło nas do miłowania Stwórcy i Matki Najświętszej. Prośmy Ją, byśmy odczuli i zrozumieli piękno i szczęście życia w łasce Bożej. Prośmy Ją, aby Ona sama zasiała kwiaty cnót w naszych sercach i pomogła im rozwinąć się ku większej chwale Bożej.

Podobne myśli wyraził w zeszłym wieku poeta angielski Gerard M. Hopkins w wierszu pt. Wiosna. "Nic nie jest tak piękne - zaczyna - jak wiosna", kiedy wszystko jest w harmonii doskonałej. "Czymże są - pyta - wszystkie te soki i całe to wesele? To resztka - odpowiada - pierwotnego stanu ziemi, w ogrodzie Edenu". Poeta robi aluzję do niewinności pierwszych ludzi w rajskiej epoce, której echem jest niewinność dzieci. I prosi Jezusa, Syna niewinnej Dziewicy, by je ustrzegł przed skażeniem grzechu.

Właściwie wiosną, która nigdy nie przemija, uosobieniem prostoty, świeżości i niewinności jest Niepokalana, młodsza od grzechu, jak napisał Bernanos. Na widok Jej niepokalaności odzywa się w nas tęsknota za niewinnością. Ona też prowadzi nas do jej źródła - do swego Syna.

Wieczna bowiem wiosna w duszy Maryi to pełny owoc tajemnicy paschalnej. Otrzymała przywilej niepokalaności dzięki zasługom Chrystusa. I my korzystamy z Jego Odkupienia, gdy obmywa nasze dusze woda Chrztu św. Odżywa w nas czy utwierdza się łaska Boża przez spowiedź i Komunię św. Każda Wielkanoc dobrze przeżyta to wiosna w naszej duszy. Im kto więcej zbliży się do Niepokalanej, tym bardziej jego życie przypomni Jej wiosnę duchową.

O św. Maksymilianie, wielkim miłośniku Niepokalanej, napisał jeden z weteranów niepokalanowskich: "Jego bogate życie wewnętrzne tryskało młodością i wydawało się z każdym dniem bardziej nowe i takie wiośniane."

"Królowo Rajska, wesel się"

W okresie wielkanocnym zamiast Anioł Pański odmawiamy czy śpiewamy antyfonę Regina coeii laetare: "Królowo Rajska, wesel się, alleluja, albowiem któregoś nosić zasłużyła, alleluja, zmartwychwstał jako powiedział, alleluja. Módl się za nami do Boga, alleluja."

Mówią, że w VI wieku w czasie zarazy grasującej w Rzymie papież Grzegorz Wielki zarządził procesję pokutną z obrazem Matki Bożej Ara Coeii. Kiedy procesja doszła do grobowca Hadriana, usłyszano śpiew anielski: Regina coeii laetare, aż do słów: "zmartwychwstał jako powiedział". Wtedy papież zawołał: "Módl się za nami do Boga". I ujrzał w górze anioła, jak chował miecz do pochwy na znak, że zaraza ustała. Odtąd ów grobowiec nosi nazwę Zamku Anioła, a na jego szczycie widnieje posąg anioła chowającego miecz.

Antyfona ta doskonale wyraża radość Matki Najświętszej i całego Kościoła ze zmartwychwstania Pana zarówno cielesnego, w trzy dni po Jego śmierci na krzyżu, jak duchowego - w duszach odrodzonych sakramentalnie, uwolnionych z zarazy i śmierci grzechowej.

W niedziele powielkanocne Ojciec Święty odmawiając w południe z ludem zebranym na Placu Św. Piotra antyfonę Regina coeii laetare wzywa, byśmy przy boku Niepokalanej korzystali jak najpełniej z tajemnicy paschalnej.

Oto Niedziela Biała, w oktawę Wielkanocy. Jan Paweł II zachęca: "Niech droga Maryi będzie także naszą drogą... Jak Ona, radując się z powodu zmartwychwstania Syna, jest źródłem naszej radości, tak i my zobowiązujemy się być radością Maryi, pozwalając, by Chrystus Odkupiciel kształtował w nas życie nadprzyrodzone aż do wiecznej radości w szczęśliwej ojczyźnie, wraz z Nią, Królową niebios" (10 IV 1983).

Will Niedzielę wielkanocną Kościół czyta nam w tym roku Ewangelię o ukazaniu się zmartwychwstałego Pana Apostołom nad jeziorem Genezaret i o powierzeniu św. Piotrowi pieczy pasterskiej nad Kościołem: "paś baranki moje, paś owce moje" (J 21, 15-16). Przypomina nam się końcowa scena "Męki Pańskiej" oglądanej w Niepokalanowie: wręczenie przez zmartwychwstałego Jezusa kluczy Piotrowi przy tryumfalnym śpiewie: "Idziesz przez wieki...

O Jezu Chryste, nasz Królu, króluj nad nami, władaj sercami..." Obecny następca Piotra ukazuje nam Maryję jako "największy "sukces" tajemnicy paschalnej" i zaprasza, byśmy za przykładem Maryi przyjęli Chrystusa, "który nam przebacza, odkupuje nas, zbawia i dokonuje w nas paschalnego przejścia ze śmierci do życia" (17 IV 1983).

IV Niedziela wielkanocna to Niedziela Dobrego Pasterza, a zarazem Niedziela Powołań kapłańskich i zakonnych.

"Zwracamy się - mówi Jan Paweł II - do Bogarodzicy jako Matki zmartwychwstałego Pana w modlitwie Regina coeli laetare i równocześnie gorąco błagamy Ją jako Matkę Kościoła, aby przyczyniła się za nami w tej tak doniosłej sprawie" (28 IV 1985). Kościół ogląda się dziś szczególnie na młodzież polską, liczy na jej wspaniałomyślność, na misjonarzy z naszego narodu, którzy przyśpieszą królowanie Chrystusa w świecie.

W V Niedzielę, w której liturgia wskazuje na Chrystusa jako na drogę, prawdę i życie (rok A) czy jako na krzew winny (rok B) lub przypomina Jego przykazanie miłości (w br.), Papież znów odwołuje się do Maryi: "Niech nam dopomaga trwać w swoim Synu, w Chrystusie - krzewie winnym, abyśmy stanowili z Nim jedno ciało, ożywione Duchem wielkanocnej Pięćdziesiątnicy" (5 V 1985).

Posłuszni Matce Bożej Dobrej Rady

W wielu miejscach obchodzi się 26 kwietnia święto lokalne Matki Bożej Dobrej Rady, które ustanowił papież Benedykt XIII w 1727 r.

W Litanii Loretańskiej nazywamy Maryję Stolicą Mądrości. Jest nią nie tylko dlatego, że nosiła w łonie i piastowała Syna Bożego, który jest Mądrością wcieloną, ale i dlatego, że przyjmowała z wiarą słowo Boże, przenikając do głębi jego treść i kierując się zawsze jego światłem. W związku z tym "nikt inny tak jak Ona nie potrafi nas wprowadzić w Boski i zarazem ludzki wymiar tajemnicy Odkupienia", jak stwierdził Jan Paweł II w Encyklice Redemptor hominis. Przy Maryi łatwiej też rozpoznajemy, co jest prawowierne, zgodne z Objawieniem.

Wzywamy Maryję jako Matkę Dobrej Rady. Ona, jak pisał Leon XIII, w Bogu "widzi i zna dużo lepiej niż ktokolwiek inny to, co nas dotyczy, jakiej pomocy nam potrzeba w życiu obecnym, jakie grożą nam niebezpieczeństwa... Ona też bardziej niż ktokolwiek inny może i pragnie przynieść swoim ukochanym dzieciom pociechę, siłę, pomoc wszelkiego rodzaju."

Św. Maksymilian szukał pomocy Matki Dobrej Rady w świetle Jej Niepokalanego Poczęcia. Pisze o nim Żegota Buczkowski, po wywiadzie, jakiego mu udzielił w 1939 r.: "O. Dyrektor w Niepokalaną jest wpatrzony, w Niej zasłuchany... Niepokalana jest niejako jego duchowymi oczyma, przez które patrzy on w siebie i przed siebie. Duch Niepokalanej stanowi dla niego probierz, którym ocenia i mierzy ludzi, rzeczy, zjawiska i sytuacje." W ten sposób "Niepokalana jest źródłem roztropności. Patrząc przez Nią, patrzy się na świat ducha i materii pod kątem oceny rzeczywistości."

W listach i przemówieniach Twórcy MI można znaleźć wiele praktycznych rad, zarówno gdy chodzi o uświęcenie własne, jak apostolat. Czerpał je z własnego doświadczenia: "Dusza w modlitwie, w częstym a serdecznym z Nią przestawaniu coraz doskonalej będzie Ją rozumieć, Jej Bożą niepokalanością się zachwycać i miłością ku Niej rozpłomieniać. Niepokalana poda każdemu odpowiednie pomysły, jeżeli do Niej się zwróci jak dziecko do matki i rozważy, co mógłby zrobić w swoim stanie, warunkach i okolicznościach, by dla Niej, dla Jej Rycerstwa zdobyć jak najwięcej dusz." Dziś w teologii coraz bardziej się podkreśla - wymownie to ukazuje Urs von Belthasar - że Kościół musi czerpać natchnienie z "tak" Maryi i wciąż dostrajać się do Niej. Nie tyłe chodzi tu o Jej naśladowanie, co o utożsamienie się z Nią, o włączenie się dynamiczne w Jej życie. Mamy tak postępować, jakby postąpiła na naszym miejscu, tu i teraz, Niepokalana. Wtedy nasze postępowanie będzie roztropne, miłe Bogu, pożyteczne dla nas i dla całego Kościoła. Kiedy czytam zwierzenia czytelników "Rycerza", z których wiele publikujemy w rubryce "Matka Boża w moim życiu", znajduję potwierdzenie słów, jakimi znany mariolog włoski o. Stefan De Fłbres zakończył jedno ze swoich dzieł: "W przyszłości nie akademicy będą mówić o Maryi, ale świadkowie, ci, którzy według Jej wzoru angażują się - słuchaniem i życiem - w urzeczywistnianie Królestwa Bożego."

Rycerz Niepokalanej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 04.04.2023, 07:45
 Święta i Uroczystości Maryjne w kwietniu dziękuję Maryjo kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Mayjo zamień mi w radość wszystkie cierpienia dziękuję Maryjo módl się za nami dziękuję Maryjo kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Marek Ewangelistaśw. Marek Ewangelista

Modlitwa do św. MarkaModlitwa do św. Marka

Litania do św. MarkaLitania do św. Marka

Opus Dei - mistyka codziennościOpus Dei - mistyka codzienności

Król nie ma czym pisaćKról nie ma czym pisać

Choroby reumatyczneChoroby reumatyczne

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej