Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Św. Maksymilian Kolbe - prorok nowego dogmatu maryjnego

W artykule pt. Niepokalane Poczęcie Najśw. Maryi Panny a wszechpośrednictwo łaski św. Maksymilian, podawszy racje za maryjnym pośrednictwem, pisze: "Z tego wszystkiego, co wyżej powiedziano, wolno wnioskować, że Maryja jako Matka Jezusa Zbawiciela stała się Współodkupicielką rodzaju ludzkiego, a jako Oblubienica Ducha Świętego uczestniczy w rozdawnictwie łask wszelkich" ("Miles Immaculatae", 1938, s. 27).

Już w 1923 r. o. Kolbe informował w "Rycerzu Niepokalanej" za kard. Mercierem, że "przez brewe z 28 listopada 1922 r. Ojciec święty raczył nas zawiadomić, iż postanowił zamianować trzy komisje: jedną w Rzymie, drugą w Hiszpanii, a trzecią w B#lgii, by przestudiowały następujące zagadnienie: czy powszechne pośrednictwo Najśw. Maryi Panny należy do skarbu prawd objawionych i czy może być materią definicji? "Na tej prawdzie - pisał dalej o. Maksymilian - Milicja Niepokalanej opiera swą działalność. Uciekamy się do Niepokalanej i jesteśmy narzędziem w Jej ręku, bo Ona rozdaje mieszkańcom tego padołu płaczu wszystkie łaski nawrócenia i uświęcenia. Jasno też wyznajemy tę prawdę w akcie poświęcenia się Najśw. Maryi Pannie: "przez Twoje bowiem ręce wszelkie łaski z Najsłodszego Serca Jezusowego na nas spływają". A na jakiej podstawie? Zaglądnijmy do historii. Nie ma nawrócenia, gdzie by nie działała ręka Maryi; nie ma świętego, który by nie pałał szczególną do Niej miłością. Ojcowie i Doktorzy Kościoła głoszą, że Ona jest kanałem łask Bożych, nadzieją i ucieczką naszą, że przez Nią otrzymujemy łaski od Boga. W swej encyklice o Różańcu (22 IX 1881) Papież Leon XIII mówi: "Wolno twierdzić, że z owego obfitego skarbca łask, który nam przyniósł Pan, nic nam nie bywa udzielane jak tylko przez Maryję, ponieważ tak chciał Bóg". Módlmy się więc, aby Matka Najświętsza przyspieszyła chwilę uroczystego ogłoszenia tego Jej przywileju, by cała ludzkość spieszyła z pełnią ufności do Jej stóp, boć bardzo nam dziś potrzeba Jej opieki".

Papież Jan Paweł II w swej homilii pt. Świętość Maryi w porządku zbawienia, wygłoszonej 8 XII 1982 w bazylice Matki Bożej Większej, oświadczył, że św. Maksymilian Kolbe "zjawił się w naszych czasach jako prorok i apostoł nowej "ery maryjnej", w której w całym świecie ma zajaśnieć żywym światłem Chrystus i Jego Ewangelia".

W historii Kościoła katolickiego niektórzy święci i myśliciele wybijają się jako szczególnie maryjni: ich myśl, ich duchowość i samo ich życie były przepojone miłością do Maryi. Od razu przypominają się nam tutaj św. Bernard z Clairvaux i św. Ludwik Maria Grignion de Montfort. W obecnym wieku wszedł do tego dostojnego towarzystwa maryjnych doktorów Kościoła wielki męczennik polski św. Maksymilian Kolbe.

Kiedy mówimy o Maksymilianie Kolbem, myślimy o holokauście. Był on odpowiedzią Polski na horror zła ludzkiego: wobec szaleńczego barbarzyństwa świadczy on, jak i św. Edyta Stein, o potędze Bożej miłości. Ale św. Maksymilian nie był tylko bohaterem, który dosłownie poświęcił swe życie za bliźniego. On był maryjny, a całe jego życie i myśl świadczą nade wszystko o roli Błogosławionej Dziewicy w dramacie zbawienia. Był on faktycznie prorokiem, który wyraźnie starał się skierować myśl Kościoła ku ogłoszeniu dogmatycznemu współodkupieńczej roli Maryi w planie zbawienia - jako, z jednej strony, Współodkupicielki na służbie Odkupiciela człowieka i jako, z drugiej strony (i w rezultacie), Pośredniczki wszystkich łask wysłużonych przez jedynego Pośrednika i Orędownika Ludu Bożego, Jezusa Chrystusa.

Jeżeli to jest epoka maryjna - jak nasze czasy nazywa nawet magazyn "Time" - to Maksymilian Kolbe jest jednym z jej największych heroldów. Faktycznie Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał go "apostołem nowej ery maryjnej". Poświęcenie się św. Maksymiliana, przez całe życie, Niepokalanej, jego inicjatywy w Jej sprawie, jego rozprawy i przemówienia maryjne stały się wprost legendarne. W homilii wygłoszonej z okazji kanonizacji św. Maksymiliana Ojciec Święty powiedział: "Natchnieniem całego życia była mu Niepokalana, której zawierzył swoją miłość do Chrystusa i swoje pragnienie męczeństwa... Wiara i uczynki całego życia o. Maksymiliana wskazują na to, że swoją współpracę z Bożą łaską pojmował jako wojowanie (militia) pod znakiem Niepokalanego Poczęcia. Rys maryjny jest w życiu i świętości o. Kolbego szczególnie wyrazisty. Tym znamieniem naznaczył on również całe swoje apostolstwo, zarówno w Ojczyźnie, jak i na misjach".

Wkład Maksymiliana Kolbego nie ograniczył się jedynie do maryjnej ewangelizacji i duchowości. Jego serce tak pociągało jego myśl, jak jego myśl pociągała jego serce. Jego miłość do Najśw. Maryi Panny wiodła go do teologicznych badań nad tajemnicą Trójcy Świętej i znaczeniem Maryi w kontekście Trójcy, a wyniki tych badań stanowią jedno z arcydzieł nowoczesnej mariologii. Jak św. Augustyn posunął naprzód nasze zrozumienie tajemnicy trynitarnej swoim natchnionym oświadczeniem, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna, tak Kolbe wprowadził nas na nowe wyżyny swoim głębokim wyjaśnieniem, że Duch Święty jest niestworzonym Niepokalanym Poczęciem.

Dr Marek I. Miravalle
profesor teologii i mariologii na Franciszkańskim Uniwersytecie w Steubenville (USA)
Tłum. J. D.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Modlitwa do św. BibiannyModlitwa do św. Bibianny

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej