Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sanktuarium i obraz Najświętszej Maryi Panny w Rokitnie

18 czerwca 1989 – Koronacja obrazu MB Rokitniańskiej (Rokitno, pow. Międzyrzecz). Dokonał jej koronami papieskimi prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 120 tysięcy pielgrzymów. Wcześniej, 22 kwietnia złotą koronę poświęcił Jan Paweł II.

...Obraz Najświętszej Maryi Panny z Rokitna z charakterystycznie odsłoniętym uchem; dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą...

Najświętszej Maryi Panny z Rokitna, Pani Rokitniańskiej, Patronki Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej (uroczystość w diecezji).

Sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie położone jest między Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą, wśród lasów nad jeziorami Lubikowskim i Rokitniańskim. Znajduje się tam Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Obraz namalowany został na początku XVI w. na drewnie lipowym przez nieznanego artystę. Przedstawia popiersie Matki Bożej na złoconym tle, z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywano Cierpliwie Słuchającą.

W 1669 opat cystersów w Bledzewie Kazimierz Jan Opaliński przywiózł obraz do Rokitna i umieścił w tamtejszym kościele; 4 marca 1670 biskup poznański Stefan Wierzbowski na mocy badań specjalnej komisji uznał obraz za cudowny. W latach 1670-71 obraz przebywał w kaplicy na Zamku Królewskim w Warszawie. Następnie z królem Michałem Korybutem Wiśniowieckim odbył peregrynację pod Lublin, gdzie buntująca się szlachta zawarła z królem pokój. Z wdzięczności król obdarzył obraz koroną królewską oraz orłem białym z napisem: „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj Panie pokój dniom naszym). Od tego czasu Maryja z tutejszego obrazu nazywana jest także Matką Bożą Obozową, Rycerską oraz Królową Orła Białego. Dzięki temu obraz stał się symbolem polskości w czasie zaborów. Do Rokitna obraz wrócił z opatem Janem Opalińskim 24 listopada 1671.

Obecnie istniejący kościół parafialny – Sanktuarium – pod wezwaniem Matki Bożej Rokitniańskiej, w stylu barokowo-rokokowym, zbudowany został w latach 1746-62; konsekrowano go w 1848. Ołtarz główny wykonany został z drewna przez artystę Grünewalda z Legnicy w 1760. Na centralnym miejscu znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Rokitniańskiej. W zwieńczeniu postać Boga Ojca w otoczeniu Aniołów, poniżej gołębica symbolizująca Ducha Świętego. Po obu stronach ołtarza rzeźby: św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, Piotra Apostoła, św. Elżbiety, św. Anny, św. Wojciecha i św. Stanisława.

Po koronacji ruch pielgrzymkowy zwielokrotnił się. Przez cały rok, a szczególnie od kwietnia do grudnia przybywają tu zorganizowane grupy pielgrzymkowe głównie z Ziemi Wielkopolskiej i Lubuskiej oraz Pomorza Zachodniego. W ciągu roku do Rokitna pielgrzymuje ok. 250 tys. pątników.

Na prośbę biskupa Wilhelma Pluty, papież Paweł VI ogłosił Panią Rokitniańską Patronką Diecezji Gorzowskiej, wyznaczając dzień 15 sierpnia jako Jej główne święto. 2 czerwca 1997 wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej towarzyszył spotkaniu Jana Pawła II w czasie liturgii słowa w Gorzowie Wielkopolskim podczas jego VI podróży apostolskiej do Polski.

Natomiast 24 kwietnia 2017 na prośbę biskupa Tadeusza Lityńskiego watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przeniosła uroczystość NMP z Rokitna na dzień 18 czerwca. 2 czerwca 2022 Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła teksty liturgiczne o Najświętszej Maryi Pannie z Rokitna (formularz Mszy św. oraz teksty Liturgii Godzin).

Kościół Matki Bożej Rokitniańskiej od 2002 nosi tytuł bazyliki mniejszej.

Na terenie Sanktuarium znajdują się Domy Pielgrzyma oraz muzeum z kolekcją papieską św. Jana Pawła II. Szczególnym miejscem są ogrody leżące bezpośrednio za bazyliką. Znajdują się tam błonia rokitniańskie otoczone roślinnością, pośród której znajdują się kaplice i rzeźby. Słynna jest także składająca się z 32 stacji Kalwaria Rokitniańska – jedyne takie miejsce w zachodniej Polsce.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024Wasze komentarze:
 Maria : 02.07.2024, 08:04
 Matko Boża z Rokitna Wysłuchaj moich prozb i błagań 🙏🙏🙏
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej